Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 4 =

Filharmonia w Kutnie

To był prawdziwy muzyczny poniedziałek w Kutnowskim Domu Kultury! 11 grudnia dzieci biorące udział w projekcie „Łódzkie pełne kultury” uczestniczyły w warsztatach rytmicznych z elementami body percussion, prowadzonych metodą TA KE TI NA. Instruktorka, Małgorzata Kaczmarek z Filharmonii Łódzkiej, uzmysłowiła uczniom, że najważniejszym instrumentem muzycznym są oni sami, a rytm, który każdy nosi w sercu, ma znaczenie nie tylko w muzyce, ale również w życiu codziennym. Dzieci otwierały się na nowe sposoby ekspresji głosu, ciała i wyrażenia rytmu (nogami, rękoma, słowami oraz w najróżniejszych kombinacjach).

Kolejną muzyczną atrakcją dla uczniów były zajęcia „Wiolonczela do słuchania i podglądania”. Katarzyna Filipiak, wiolonczelistka Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej, jedna z członkiń kwartetu smyczkowego Apertus Quartet zaaranżowała mini-koncert dla najmłodszych melomanów. Dzieci mogły zajrzeć do wnętrza wiolonczeli, żeby posłuchać, co jej „w duszy gra”.

Nauczyciele wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pn. „Elementy muzykoterapii i arteterapii na lekcjach muzyki/plastyki”, prowadzonych przez dr Stellę Kaczmarek, muzykoterapeutkę współpracującą z Filharmonią Łódzką. Uczestnicy na własnej skórze poznawali narzędzia arterapeutyczne, np. rysowali najczęściej odczuwane  emocje, odzwierciedlali osobowość za pomocą jednej kreski, wspólnie tworzyli kolaże symbolizujące nastrój grupy, grali na wybranych instrumentach, a wszystko po to, aby te kreatywne, diagnozujące metody pracy przenieść do swoich szkół i wykorzystać na lekcjach. Wszyscy byli zgodni, że wyrażanie siebie – czy to poprzez muzykę, czy plastykę może mieć wpływ na większą otwartość ucznia, podniesienie jego samooceny, rozwijanie umiejętności komunikacyjnych oraz integracyjnych.

„Łódzkie pełne kultury” – projekt edukacyjny upowszechniający kulturę w regionie, realizowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.