Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =

Łódzkie pełne kultury ponownie rusza w region!

II edycja projektu „Łódzkie pełne kultury” właśnie wystartowała. 17 września w Zespole Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu odbyły się pierwsze warsztaty. W zajęciach edukacyjnych dla dzieci wzięło udział 14 uczniów szkół podstawowych, natomiast w warsztatach metodycznych dla dorosłych – 8 nauczycieli i animatorów kultury.
Zajęcia pn. „Znaczki, włóczki, mydło i powidło, czyli warsztaty o kolekcji” poprowadził Andrzej Jankowski z Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Edukator opowiedział młodszym uczestnikom projektu o tym, dlaczego ludzie gromadzą różne przedmioty (nawet te najbardziej pospolite) i czym właściwie jest muzeum, zaprezentował przykładowe kolekcje – muzealne lub należące do osób prywatnych – oraz wyjaśnił różnice między zbiorem a kolekcją. W trakcie drugiej części zajęć uczniowie mieli okazję samodzielnie przygotować własne kolekcje z otrzymanych przedmiotów – pocztówek, biżuterii, map, guzików, znaczków – oraz korespondujące z nimi katalogi opisujące ich zbiory.

Warsztaty dla dorosłych, przeprowadzone w oparciu o podobny scenariusz zajęć, zostały wzbogacone komentarzem metodycznym. Nauczyciele i animatorzy dokonali wyboru własnych obiektów kolekcjonerskich i stworzyli druki promocyjne oraz dowiedzieli się, jak samemu przygotować podobne zajęcia dla swoich podopiecznych.

Andrzej Jankowski – kustosz w Dziale Oświaty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Autor m.in. wystaw „Łódzkie papiery wartościowe (1872-1989)” i „Perły z getta. Twórczość w obliczu tragedii” prezentowanych w Muzeum Miasta Łodzi oraz artykułów publikowanych m.in. w kwartalniku „Kronika miasta Łodzi” i miesięczniku „Spotkania z zabytkami”.

Łódzkie pełne kultury – II edycja – projekt edukacyjny upowszechniający kulturę w regionie, realizowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.