Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 4 =

Pierwsze zajęcia w ramach „Łódzkie pełne kultury” w Opocznie

1 października artyści z Teatru Wielkiego w Łodzi odwiedzili Opoczno. W zajęciach, które odbyły się w tamtejszym Miejskim Domu Kultury, wzięło udział 31 uczniów szkół podstawowych oraz 12 animatorów i nauczycieli. Czego dowiedzieli się podczas warsztatów organizowanych w ramach projektu „Łódzkie pełne kultury – II edycja”?
Młodszą grupę uczestników projektu prowadząca zajęcia Dagny Konopacka-Maćkowiak zapoznała z tajnikami teatru operowego i baletu. Wyjaśniła charakterystyczną dla tych form sztuki przerysowaną grę aktorską oraz charakteryzację i śpiew. W praktycznej części warsztatów dzieci wykonały kilka ćwiczeń wokalnych, które rozgrzały ich struny głosowe i przygotowały do wykonania fragmentu francuskiej arii z opery Carmen. Po zajęciach uczniowie mieli okazję pobawić się przyniesionymi przez prowadzącą rekwizytami teatralnymi i przywdziać kolorowe kostiumy sceniczne.

Ćwiczenia głosowe były również jednym z elementów warsztatów dla dorosłych uczestników projektu. Celem tych prowadzonych przez Michała Jana Barańskiego zajęć było zapoznanie nauczycieli i animatorów z funkcjonowaniem aparatu oddechowo-głosowego oraz uświadomienie ich w kwestiach prawidłowego korzystania i dbania z tego tak ważnego dla nich narzędzia pracy. Zaprezentowane przez niego ćwiczenia do codziennego wykonywania mają na celu odpowiednie przygotowanie aparatu mowy do pracy i wydłużenie jego żywotności. Po warsztatach wyposażeni w wiedzę teoretyczną i praktyczną w kwestiach emisji i higieny głosu uczestnicy skorzystali z okazji i przepytali odwiedzających ich aktorów Teatru Wielkiego na temat tajników funkcjonowania tejże instytucji.

Dagny Konopacka-Maćkowiak – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi oraz Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Od 2013 r. związana z Teatrem Wielkim w Łodzi jako artystka chóru, gdzie można ją zobaczyć m.in. w roli Marty w operze Straszny dwór Stanisława Moniuszki. Od 2017 r. prowadzi w Teatrze Wielkim w Łodzi warsztaty wokalne.

Michał Jan Barański – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i Akademii Muzycznej im. G.  K. Bacewiczów w Łodzi na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej oraz Dyrygentura Chóralna. Zastępca kierownika choru Teatru Wielkiego w Łodzi, kierownik artystyczny Łódzkiego Chóru Teatralnego „Verdiana”, edukator w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi, aktywny dyrygent, artysta sceniczny, śpiewak i pedagog.

Łódzkie pełne kultury – II edycja – projekt edukacyjny upowszechniający kulturę w regionie, realizowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.