Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =

Wizyta w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

21 listopada kolejni uczestnicy projektu „Łódzkie pełne kultury – II edycja” odwiedzili jednego z naszych łódzkich partnerów tego przedsięwzięcia – Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Dzieci z Tuszyna, Skierniewic, Piotrkowa Trybunalskiego i Tomaszowa Mazowieckiego zapoznały się z przemysłową historią naszego miasta i regionu, miały okazję zobaczyć maszyny tkackie w ruchu i podziwiać dokonania rodzimych projektantów mody.
Odwiedziny tej niezwykłej instytucji stanowiły swego rodzaju podróż w czasie do początków Łodzi i okresu największego rozwoju miasta. Uczniowie szkół podstawowych z Piotrkowa Tryb., Skierniewic, Tomaszowa Maz. i Tuszyna mieli okazję zapoznać się z typową zabudową tego terenu z XIX i początków XX wieku – w obrębie Muzeum znajduje się bowiem Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej z budynkami takimi jak domy rzemieślników, drewniany kościół czy letniskowa willa. Zwiedzając stałe i czasowe ekspozycje, dzieci obeszły wzdłuż i wszerz budynki fabryki Ludwika Geyera, stanowiącej obecnie siedzibę muzeum. Podczas tego spaceru została im przedstawiona historia przemysłu włókienniczego prężnie rozwijającego się przed laty na tych terenach. Dzieci zobaczyły tradycyjne maszyny tkackie w ruchu i przekonały się, jak głośno one pracują. W interaktywnej części muzeum obejrzały film ukazujący codzienną pracę fabryki w XIX i XX wieku, a także dzięki zastosowaniu najnowszych technologii w aktywny sposób zapoznały się z procesem produkcji włókienniczej, co dostarczyło im mnóstwo rozrywki i zabawy. Podczas zwiedzania nie zabrakło również czasu na odwiedziny trwającej obecnie wystawy „Jerzy Antkowiak – Moda Polska”, która prezentuje historię i dokonania jednego z najważniejszych polskich projektantów mody dla kultowej polskiej marki modowej.

Łódzkie pełne kultury – II edycja – projekt edukacyjny upowszechniający kulturę w regionie, realizowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

  • 21-11-2018 godz 10:00

Kategoria

Sztuka