AMOK

(Polska 2017; 108 min.) 

Reżyseria:  Kasia Adamik.

Obsada: Mateusz Kościukiewicz, Łukasz Simlat, Zofia Wichłacz.

Kryminalny. Film oparty na prawdziwej historii Krystiana Bali, którą żyły media na całym świecie. W wydanej w 2003 roku książce „Amok” opisał on zbrodnię bardzo podobną do tej, o którą został później oskarżony! Sprawa Bali dała początek najgłośniejszemu procesowi poszlakowemu w historii Polski. 

19 – 30 kwietnia w Kinie Szpulka ŁDK

MAŁŻEŃSKIE PORACHUNKI

(Dania 2017; 90 min.) 

Reżyseria:  Ole Bornedal.

Obsada: Ulrich Thomsen, Nicolas Bro, Marcin Dorociński.

Komedia kryminalna. Ib i Edward mają już dość swoich żon oraz dotychczasowego życia i chętnie zakosztowaliby na nowo swobody. Przy kieliszku snują misterny plan, a potem wynajmują płatnego zabójcę, który ma im pomóc odzyskać wolność. Dużo oszczędniej jest zatrudnić mordercę na zlecenie, niż rozwieść się po kilkunastu latach małżeństwa! Przyjaciele nie doceniają jednak swoich żon i nieoczekiwanie to oni muszą zacząć obawiać się o swoje życie. 

19 – 30 kwietnia w Kinie Szpulka ŁDK

DALIDA. SKAZANA NA MIŁOŚĆ 

(Francja 2016; 130 min.) 

Reżyseria: Lisa Azuelos.  

Obsada: Sveva Alviti, Jean-Paul Rouve, Riccardo Scamarcio.

Dramat biograficzny. Dalida, artystka wszechstronna, Miss Egiptu, zdobywczyni 70 złotych płyt. Była uwielbiana przez publiczność na całym świecie. Wszystko, czego dotknęła na scenie, stawało się złotem, przeciwnie w życiu osobistym. Szaleńczo poszukiwała miłości - zakochanych adoratorów doprowadzała do obłędu, a nawet śmierci. Porywający portret niezwykłej kobiety, uwielbianej przez miliony, lecz niezrozumianej przez nikogo.

19 – 30 kwietnia w Kinie Szpulka ŁDK

AZYL

(USA 2017; 125 min.)

Reżyseria:  Niki Caro.

Obsada:  Jessica Chastain, Johan Hendelbergh, Daniel Brühl.

Poruszająca filmowa opowieść, która wydarzyła się naprawdę. Antonina Żabińska, żona dyrektora warszawskiego zoo, wspólnie z mężem, Janem, ukrywali podczas II wojny światowej dziesiątki Żydów. Osobiście wydostawali ich z getta i pomagali przetrwać w opustoszałych murach ogrodu zoologicznego. W 1965 roku Jan i Antonina Żabińscy zostali odznaczeni przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.  

5 – 10 maja w Kinie Szpulka ŁDK

MR. GAGA

(Izrael/Niemcy 2015; 100 min.) 

Reżyseria: Tomer Heymann.  

Dokument muzyczny.  Film opowiada o genialnym choreografie Ohadzie Naharinie, wieloletnim szefie najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela – Batsheva Dance Company. Reżyser towarzyszył artyście przez 8 lat, aby ukazać jego życie i niezwykłą ewolucję jako tancerza, twórcy i człowieka. Heymann rejestrował zarówno jego życie prywatne, przebieg prób zespołu, jak i zajęcia z opracowanego przez Naharina języka ruchu – GAGA – umożliwiającego każdemu wyrażenie swoich emocji poprzez taniec.   

5 – 10 maja w Kinie Szpulka ŁDK

KLIENT 

(Francja/Iran 2016; 125 min.) 

Reżyseria:  Asghar Farhadi.

Obsada:  Shahab Hosseini, Taraneh Alidoosti, Babak Karimi.

Thriller psychologiczny. Młode małżeństwo musi nieoczekiwanie opuścić swoje mieszkanie. Wprowadzają się do użyczonego przez znajomego lokalu w centrum Teheranu, nie zdając sobie sprawy, kto był jego poprzednim najemcą. Gdy w nowym mieszkaniu nieznany sprawca napada na kobietę, jej mąż rozpoczyna prywatne śledztwo. Mężczyzna usiłuje za wszelką cenę, bez pomocy policji, dotrzeć do agresora, by poznać motywy jego działania. Seria nieoczekiwanych wydarzeń w dramatyczny sposób zmieni życie małżonków. Oscar 2016 dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego.

12 – 18 maja w Kinie Szpulka ŁDK

BIKINI BLUE

(Polska/Wielka Brytania 2017; 90 min.)

Reżyseria: Jarek Marszewski.  

Obsada:  Tomasz Kot, Lianne Harvey, Lee Ross.

Dramat obyczajowy. Anglia, Manchester, rok 1953.  W latach 1939-47 blisko 200 000 Polaków zranionych przez wojnę i wielką politykę rozpoczęło nowe życie na obcej wyspie. Dla większości z nich była to podróż na nieznaną, odległą i niezbyt gościnną planetę. Właśnie o życiu na owej „obcej planecie” i międzyplanetarnej, czyli polsko-angielskiej miłości opowiada ta historia. Głównymi bohaterami są małżonkowie Eryk Szumski, polski żołnierz-wygnaniec i Dora, młoda Angielka. Po nieudanej próbie samobójczej Eryk przebywa w Mabledon Park, szpitalu psychiatrycznym przeznaczonym dla byłych polskich żołnierzy dotkniętych wojenną traumą. Dora wyrusza w podróż, która ma wyjaśnić dzielącą ich tajemnicę.  

12 – 18 maja w Kinie Szpulka ŁDK

Obchody Wojewódzkiego Roku Reymonta - maraton ekranizacji powieści Władysława Reymonta  

CHŁOPI

(Polska 1973; 165 min.)

Reżyseria:  Jan Rybkowski.

Obsada: Władysław Hańcza, Emilia Krakowska, Ignacy Gogolewski.

Adaptacja powieści Władysława Reymonta, za którą autor otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Piękna dziewczyna rozkochuje w sobie bogatego gospodarza i jego syna, wprowadzając niemały zamęt we wsi.  Świat oparty na epopei "Chłopi", zamyka się w granicach jednej wsi, a dramaturgia zdarzeń wpisana jest w rytm zmieniających się pór roku, rytm prac polowych i wiejskich rytuałów. To zapis obyczajów i mentalności odchodzącej społeczności wiejskiej. 

13 maja godz. 16.00 w Kinie Szpulka ŁDK – Bilety 1 zł 

Obchody Wojewódzkiego Roku Reymonta - maraton ekranizacji powieści Władysława Reymonta  

ZIEMIA OBIECANA

(Polska 1974; 180 min.)

Reżyseria:  Andrzej Wajda.

Obsada: Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn.

Adaptacja powieści Władysława Reymonta. Epicki obraz konfliktów kapitalistycznej Łodzi końca XIX w. ukazany poprzez dzieje kariery trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców Polaka, Żyda i Niemca, którzy za cenę rezygnacji z młodzieńczych ideałów i przejęcia bezwzględnych reguł walki o pieniądz  zdobywają fortunę.  

13 maja godz. 19.30 w Kinie Szpulka ŁDK – Bilety 1 zł

 

MAŁY JAKUB

(Polska 2016; 80 min.) 

Reżyseria: Mariusz Bieliński.  

Obsada:  Mirosław Baka, Jan Sączek, Eryk Lubos.

Dramat obyczajowy. Jakub nie może pozbyć się wrażenia, że gdy przebywa w pracy, ktoś nieustannie zakrada się do jego mieszkania. Przypuszczenia potwierdzają się, gdy przyłapuje intruza na gorącym uczynku. Jest nim kilkunastoletni chłopiec, jego imiennik – Jakub. Spotkanie z nieproszonym gościem stanie się dla mężczyzny szansą do zmierzenia z odległymi, nie zawsze wygodnymi wspomnieniami z dzieciństwa.  

20 – 25 maja w Kinie Szpulka ŁDK