Galeria Stara - Aktualności

   

zaprasza na wystawę

VIKTORIA MARINOV

BUŁGARIA. HISTORIA I KULTURA

Wernisaż: 2 marca 2017 (czwartek), godz. 18.00

 

Wystawa „Bułgaria. Historia i kultura” jest rezultatem wyprawy badawczej, zorganizowanej przez prof. dra hab. Georgiego Minczewa, kierownika Katedry Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Zdjęcia wykonano w okresie od maja do listopada 2015 roku. 118 zaprezentowanych prac stanowi wybór autorki fotografii – Viktorii Marinov – według klucza chronologicznego i układa się w jej subiektywną opowieść o Bułgarii od czasów starożytnych po współczesność. Obok zdjęć unikalnych zabytków sprzed kilku tysięcy lat, trackich grobowców, monasterów i cerkwi, znajdują się kadry przepięknej bałkańskiej przyrody oraz ujęcia współczesnego dnia codziennego w Bułgarii, zabarwione szczyptą przyjaznej ironii. Autorka fotografii mówi, że gdy wyjechała na studia reżyserskie i operatorskie do Bułgarii, zakochała się w tym kraju, a jej serce od tego czasu bije podwójnym rytmem.

Fotografiom towarzyszą opisy po polsku i bułgarsku, uzupełniające materiałem faktograficznym treść wizualną.

Wystawa miała swoją premierę 14 stycznia 2016 roku w galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie, następnie była eksponowana we Wrocławiu i Bydgoszczy. Data łódzkiego wernisażu nie jest przypadkowa. Trzeci marca to bułgarskie święto państwowe: Dzień Wyzwolenia Bułgarii spod niewoli tureckiej w 1878 roku. Natomiast pierwszego marca kultywowane jest tam ludowe święto związane z symbolicznym pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Tego dnia wszyscy wzajemnie się obdarowują biało-czerwonymi wełnianymi plecionkami, zwanymi martenicami, które symbolizują odrodzenie oraz życzenia zdrowia i długiego życia.

Wystawa została zrealizowana przy wsparciu: Konsula Honorowego Republiki Bułgarii we Wrocławiu J. E. Jana Chorostkowskiego, Ambasady Republiki Bułgarii w RP, Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz Katedry Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Łódzkiego.

Viktoria Marinov – reżyser filmowy i fotograf polsko-bułgarskiego pochodzenia. W 2005 roku ukończyła reżyserię oraz operatorstwo w Państwowej Akademii Teatralnej i Filmowej im. K. Sarafowa w Sofii. Jest autorką filmów dokumentalnych i krótkometrażowych fabuł. Jej najnowsza produkcja to średniometrażowy film dokumentalny „Błyskawica”, zrealizowany w koprodukcji z Muzeum Powstania Warszawskiego. Urodziła się i wychowała w Polsce. W wieku lat dziewiętnastu wyjechała do Bułgarii na studia i od tego czasu jej serce bije podwójnym rytmem.

Wystawa czynna od wtorku do soboty w godz. 14-18 do dnia 25 marca2017

Wernisaż – wstęp wolny

Bilety 2 zł (środa – wstęp bezpłatny)

 

O Galerii Starej

Galeria ma charakter otwarty i pokazuje dokonania twórcze ze wszystkich dziedzin: malarstwa, rzeźby, fotografii, rysunku, grafiki, instalacji i obiektów, a także multimediów. Prezentowane są w niej wystawy historyczne, ale także jest to przestrzeń, w której debiutują najmłodsi artyści (np. laureaci konkursu im. Wł. Strzemińskiego organizowanego przez łódzką Akademię Sztuk Pięknych). Także tutaj mają swoje wystawy artyści z województwa łódzkiego – twórcy sztuki ludowej, których prezentacje są przygotowywane przez Ośrodek Regionalny ŁDK, a także artyści, którzy żyją i tworzą w miastach i powiatach naszego regionu. Galeria za cel stawia sobie jak najszerszą edukację w zakresie sztuki współczesnej, stąd też program jest adresowany zarówno do osób zaznajomionych ze sztuką współczesną, jak i dla tych, dla których wizyta w galerii jest pierwszym z nią spotkaniem.

Przy okazji każdej wystawy prowadzone są prelekcje oraz spotkania z twórcą dla grup zorganizowanych: przedszkolaków, dzieci ze szkół podstawowych, młodzieży gimnazjalnej i licealnej, studentów szkół artystycznych, młodzieży i dzieci zagrożonych patologią i zrzeszonych w świetlicach środowiskowych oraz emerytów z Uniwersytetu III Wieku.

Galeria zdjęć