Kalejdoskop - najnowszy numer

Magazyn „Kalejdoskop” – wszystko, czego chciałbyś dowiedzieć się o kulturze, a nie masz gdzie przeczytać… I jak zawsze felietony: Poniedzielskiego, Jagiełły, Cholewińskiego, Kuźmickiego.

Między dyscypliną a demokracją
– Ogromna liczba przedstawień współczesnych budzi u widzów pewien przesyt. Style taneczne szybko się zmieniają, ale nie powinniśmy zapominać o klasyce, bo dała początek innym technikom tańca – mówi DOMINIK MUŚKO, kierownik baletu Teatru Wielkiego w Łodzi w przededniu 24. Łódzkich Spotkań Baletowych (czytaj w „Kalejdoskopie” na str. 12)

Aktorska młodzież pomaga w egzorcyzmach
Chciałbym, żeby Festiwal Szkół Teatralnych był czymś na kształt średniowiecznego turnieju rycerskiego, którego bohaterem będzie publiczność. Żebyśmy nie walczyli między sobą, ale o uznanie widzów. Takie podejście gdzieś się nam zagubiło ostatnio – niepotrzebna rywalizacja wywoływała atmosferę niepokoju – mówi WOJCIECH MALAJKAT, rektor Akademii Teatralnej w Warszawie. 35. edycja festiwalu rusza w Łodzi 8 maja (czytaj w „Kalejdoskopie” na str. 26)

T jak tradycja
Niewątpliwie najostrzejszy atak na tradycję przypuścił futuryzm, który bezczelnie głosił, że automobil jest piękniejszy niż Nike z Samotraki. Od tego momentu antytradycyjne tyrady stały się nieodzownym elementem awangardowych manifestów – pisze JAROSŁAW SUCHAN, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi w kolejnym tekście z cyklu „Słownik Roku Awangardy” (czytaj w „Kalejdoskopie” na str. 24)

Zabronili mi lekcji śpiewu
IRENA SANTOR – popularna piosenkarka, wykonawczyni wielu przebojów i laureatka międzynarodowych festiwali – 31 maja otrzyma tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi. W wywiadzie mówi: – Gdy jako młoda dziewczyna śpiewałam w Mazowszu, Tadeusz Sygietyński zabronił mi brania lekcji śpiewu. Dopiero po latach zrozumiałam, o co mu chodziło: nie chciał, żebym straciła swoją naturalną barwę głosu, taką trochę naiwną, niekształconą. Nie mając wokalnego wykształcenia, musiałam śpiewać intuicyjnie. Dzięki temu nie wpadłam w kanon (czytaj w „Kalejdoskopie” na str. 40)

 
Więcej w Kalejdoskopie! Zachęcamy do lektury!