Kalejdoskop - najnowszy numer

 
Magazyn „Kalejdoskop” – wszystko, czego chciałbyś dowiedzieć się o kulturze, a nie masz gdzie przeczytać…
I jak zawsze felietony: Poniedzielskiego, Jagiełły, Cholewińskiego, Kuźmickiego.
 
Warkocz wariacji
– Gdy oglądam partyturę, wystarcza mi pierwsza strona i w ciągu dwóch sekund wyobrażam sobie, co to jest i jak brzmi – mówi ZYGMUNT KRAUZE, wybitny kompozytor, doktor honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi, przewodniczący jury Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Grażyny Bacewicz. Finał tegorocznej edycji konkursu i prawykonanie zwycięskich utworów – 27 listopada w Filharmonii Łódzkiej (czytaj tutaj)

Moja bajka
– Lubię wstawać wcześnie rano, kiedy wszyscy jeszcze śpią i nikt nie przeszkadza. Po nocy budzi się świadomość i jest dobra energia, mogę wtedy pracować. Czasem teksty podkradam tacie – mówi SONIAMIKI, od siedmiu lat mieszkająca w Łodzi wokalistka i autorka piosenek (czytaj tutaj)

Falstart „Don Giovanniego”
„Don Giovanni” Mozarta to pierwsza premiera Teatru Wielkiego w Łodzi w tym sezonie artystycznym, a jednocześnie pierwsza w kadencji nowego dyrektora Pawła Gabary. Niestety, w jej realizacji nastąpiły komplikacje. Jeszcze 22 września na konferencji prasowej anonsowano, że przedstawienie reżyseruje Natalia Babińska, znana łodzianom jako twórczyni świetnie przyjętej inscenizacji „Cyrulika sewilskiego”, a zaledwie parę dni później dyrektor podjął decyzję o zmianie reżysera. Co się stało? (czytaj tutaj)

Powrót kombinatorów
Także Łódź jest miejscem, gdzie od czasu do czasu pojawiają się nowe zjawiska w polskiej muzyce rockowej. W listopadzie w Łódzkim Domu Kultury – Prog the Night, dwudniowy festiwal rocka progresywnego… (czytaj w „Kalejdoskopie” na str. 46)