Kolorowa Lokomotywa - O projekcie

Ideą projektu, w którym  weźmie udział ponad 1008 dzieci,  jest stworzenie programu edukacji ekologicznej, łączącego warsztaty artystyczne z praktycznymi zadaniami ochrony i pielęgnowania najbliższego otoczenia. Na projekt składają się warsztaty, konkursy, projekcje filmowe, prelekcje, wycieczki. Działania warsztatowe mają za zadanie edukować i pobudzać w młodych ludziach potrzebę zgłębienia wiedzy z zakresu ochrony środowiska, wykształcić postawy ekologiczne, obudzić w odbiorcach indywidualną odpowiedzialność za stan środowiska. Celem pośrednim projektu jest również  kultywowanie tradycji ludowej regionów Polski Środkowej, gdzie w działaniach artystycznych przyroda jest podstawowym źródłem inspiracji artystycznej i materiałem wyjściowym do pracy twórczej. Nazwa projektu nawiązuje do tuwimowskiej „Lokomotywy”, z całą jej barwnością, złożonością i bogactwem zdarzeń. W organizowanym przez nas projekcie każde postępujące po sobie spotkanie artystyczne to kolejny wagon kolorowej lokomotywy.

Nasze działania w ramach projektu nastawione będą na szeroko pojęte zapewnienie wypoczynku wakacyjnego i wyrównywanie szans rozwoju kulturalnego oraz różnic w dostępie do kultury wszystkich dzieci. Ponieważ udział w projekcie jest bezpłatny szczególną uwagę zwracamy na udział dzieci i młodzieży, które z przyczyn ekonomicznych nie mogą w sposób aktywny, w towarzystwie swoich rówieśników, spędzić wakacji w sposób zorganizowany. Przez okres trzech miesięcy (lipiec, sierpień, wrzesień) dzieci i młodzież z województwa łódzkiego będą uczestniczyły w 96 warsztatach podzielonych na trzy rodzaje, z których dwa będą miały miejsce w parkach krajobrazowych należących do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Dzięki temu uczestnicy będą mogli poznać piękno regionu, w którym żyją. Przy okazji wycieczek dzieci zdobędą wiedzę na temat przyrody i jej ochrony oraz inspirację do działań artystycznych. Dla uczestników projektu rozpisane zostaną trzy konkursy: plastyczny pn. „Przyroda wokół nas”, sztuki ludowej rękodzieła pn. „Sztuka bliska naturze” i fotograficzny pn. „Natura oczami dziecka”. Prace nagrodzone zostaną wyeksponowane na Wystawie Finałowej w Galerii Kawiarnia Łódzkiego Domu Kultury, której otwarcie przewidziane jest na dzień 18 października 2013 r.

W ramach projektu odbędą się 3 typy spotkań ekologiczno-artystycznych:

Projekt został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

 

 

 

 

Wydarzenia

66 NAGRÓD W KONKURSACH KOLOROWEJ LOKOMOTYWY

Ekologiczno-artystyczny projekt Łódzkiego Domu Kultury „Kolorowa Lokomotywa” dotarł do szczęśliwego finału. Przez trzy miesiące dzieci z 12 miast województwa brało udział w warsztatach artystycznych odbywających się w Łódzkim Domu Kultury, parkach krajobrazowych należących do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz ośrodkach kultury w regionie łódzkim.

KONKURSY KOLOROWEJ LOKOMOTYWY ROZSTRZYGNIĘTE!!!

Są już znane wyniki trzech konkursów ogłoszonych w ramach projektu "Kolorowa Lokomotywa"! Nadesłano wiele interesujących prac, z których najlepsze będzie można oglądać w Łódzkim Domu Kultury już od najbliższej soboty.

PRZYSTANEK PABIANICE

Kolorowa Lokomotywa, co prawda już niedługo kończy bieg, ale na razie nie zwalnia i pędzi z zawrotną prędkością, zatrzymując się tylko od czasu do czasu na wyznaczonych przystankach. Tym razem zatrzymała się 13 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach.

PÓŁMETEK KOLOROWEJ LOKOMOTYWY

W atmosferze sielskiego pikniku odbyło się półmetkowe spotkanie na kolejnym przystanku Kolorowej Lokomotywy. Sprawiła to zapewne sama sceneria otaczającej uczestników spotkania przyrody Przedborskiego Parku Krajobrazowego.

LIPIEC Z KOLOROWĄ LOKOMOTYWĄ

W lipcu ponad dwadzieścia grup z różnych miejscowości regionu łódzkiego (Mniszkowa, Skierniewic, Piotrkowa Trybunalskiego, Radomska, Tomaszowa Mazowieckiego i Zelowa,) wzięło udział w organizowanych przez Łódzki Dom Kultury i lokalne ośrodki kultury plenerach, warsztatach rękodzieła, wycieczkach oraz obejrzało specjalnie przygotowane filmy i wysłuchało prelekcji.

KONKURSY W RAMACH "KOLOROWEJ LOKOMOTYWY"

Zapraszamy do udziału w konkursach - plastycznym, fotograficznym oraz sztuki ludowej i rękodzieła - które odbywają się w ramach projektu "Kolorowa Lokomotywa"

KOLOROWA LOKOMOTYWA - PIERWSZY TYDZIEŃ ZA NAMI

Największy w Polsce projekt regionalny realizowany w wakacje - „Kolorowa lokomotywa”, z impetem wkroczył w fazę realizacji.  Już pierwszy tydzień obfitował w wydarzenia. Zrealizowaliśmy 13 warsztatów z 96, które odbędą się w ciągu 3 miesięcy (lipiec, sierpień, wrzesień).

KOLEJNY DZIEŃ KOLEJNE WARSZTATY!

Dzisiejsze spotkanie odbyło się w Załęczańskim Parku Krajobrazowym. Piękne, często dziewicze tereny znajdujące się nad Wartą sprawiły, że z wielką przyjemnością odwiedziliśmy te strony. Pogoda znowu nas nie zawiodła – piękne słońce, brak chmur na niebie i wysoka temperatura dały w rezultacie idealne warunki do przeprowadzenia warsztatów!