Kolorowa Lokomotywa 2015

 

Przed nami kolejna edycja projektu pn. „Kolorowa Lokomotywa Na zielonym szlaku 2015 – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego" Po raz kolejny ponad 1000 dzieci z województwa weźmie udział w działaniach ekologiczno-artystycznych, których zadaniem będzie edukowanie i pobudzanie w młodych ludziach potrzeby zgłębienia wiedzy z zakresu ochrony przyrody, wykształcenie postaw ekologicznych i pobudzenie w odbiorcach indywidualnej odpowiedzialność za stan środowiska.

Obecna edycja, tak jak i poprzednie adresowana jest do dzieci i młodzieży uczęszczającej w okresie wakacyjnym i szkolnym do powiatowych/gminnych/miejsko-gminnych centrów kultury. Nasze działania w ramach projektu nastawione będą na szeroko pojęte zapewnienie wypoczynku wakacyjnego i wyrównywanie szans rozwoju kulturalnego oraz różnic w dostępie do kultury wszystkich dzieci. Ponieważ udział w projekcie jest bezpłatny szczególną uwagę zwracamy na udział dzieci i młodzieży, które z przyczyn ekonomicznych nie mogą w sposób aktywny, w towarzystwie swoich rówieśników, spędzić wakacji w sposób zorganizowany. W tym roku uczestnikami projektu będą uczniowie szkół podstawowych (7-12 lat) zamieszkujący 13 miast woj. Łódzkiego. Miejscowości, które zaangażowały się w projekt to: Tomaszowów Mazowiecki, Radomsko, Piotrków Trybunalski, Wieluń, Pabianice, Bełchatów, Sieradz, Skierniewice, Łowicz, Opoczno, Zelów, Kutno, Zduńska Wola.

W ramach projektu odbędą się będą trzy typy spotkań ekologiczno-artystycznych:

  • warsztaty ekologiczno-artystyczne w 13 miejscowościach w regionie, każde ze spotkań warsztatowych składać się będą 3 typy warsztatów: plecionkarstwo, papieroplastyka oaz rzeźba,
  • wycieczki ekologicznych do 7 parków Krajobrazowych w województwie, podczas których odbędą się w plenerze: warsztaty fotograficzne, warsztaty malarstwa oraz warsztaty ceramiczne,
  • gry terenowe: w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich „Bioróżnorodność fauny i flory oraz funkcje ekosystemów leśnych” oraz w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym „Bioróżnorodność fauny” wraz z edukacyjnym pokazem zwierząt.

Ponadto uczestniczy będą brać udział w 4 konkursach tematycznych, które podsumowane zostaną na wystawie finałowej w Łódzkim Domu Kultury:

1. Konkurs fotograficzny pn. „Natura oczami dziecka”
2. Konkurs plastyczny pn. „Na zielonym szlaku”
3. Konkurs sztuki ludowej I rękodzieła pn. „Sztuka bliska naturze”
4. Konkurs na najładniejszy zielnik pn. "Ekologia na kolorowo"

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminami konkursów i do pobrania kart zgłoszeń!

PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH W KONKURSACH KOLOROWEJ LOKOMOTYWY 2015

Kolorowa Lokomotywa w programie Region Kultury na antenie TVP Łódź.

Odcinek 1 z dn. 29.06.2015 r.

Odcinek 2 z dn. 27.07.2015 r.

Odcinek 3 z dn. 19.10.2015 r.

Aktualności 2015

WYNIKI KONKURSÓW KOLOROWA LOKOMOTYWA 2015 !
16 września ZPWP z Sieradza na grach terenowych w ZOO i lesie Łagiewnickim
15 września Warsztaty rękodzieła i sztuki ludowej w ZPWP w Sieradzu
14 września DK z Zelowa na grach terenowych w łódzkim ZOO i lesie Łagiewnickim