Galeria FF - aktualności

zaprasza na wystawę

studentów Pracowni Fotografii Inscenizowanej Wydziału Sztuki Multimediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem dr hab. Marii Pyrlik oraz Koła Naukowego Sztuk Wizualnych kierunku Wzornictwo Politechniki Łódzkiej pod kierunkiem dr hab. Aurelii Mandziuk-Zajączkowskiej

PIĘKNE ŚMIECI

PORZUCONE / ODRZUCONE

FOTOGRAFIA I O FOTOGRAFII

wernisaż: 23 lutego 2017 (czwartek), godz. 18.00

następnie

6 dzielnica
ul. Piotrkowska 102
godz. 20:30
koncert trio Pokusa

Odpady i śmieci, odrzucenie i zapomnienie, wykluczenie i brak akceptacji, te wieloznaczne tematy powracają przywoływane przez różne pokolenia twórców.
Tomasz Komorowski w 2012 uczynił fotograficzny gest artystyczny - projekt „Niepotrzebne” Wystawa, poprzez poddanie rewizji już „NIEPOTRZEBNYCH”, była próbą zrozumienia pozbywania się archiwów rodzinnych zdjęć , które pozostają w pewnym zawieszeniu, nie związane z tymi, o których opowiadają.
Rok później, Andrzej Różycki odwołała się do akcji Komorowskiego i do otwartego pytania „Czy na pewno NIEPOTRZEBNE nikomu?” tworzą projekt „Podniesienie”. To dwa przykłady, w niezwykle interesujący sposób prezentujące rangę i bogactwo możliwości interpretacji tematu.
Tym razem najmłodsze pokolenie twórców, dla których fotografia jest zarówno środkiem wyrazu jak i inspiracją, zaproponowało własne widzenie tematu odpadów, odrzutów, porzucenia i odrzucenia w różnych kontekstach realizowane za pomocą lub w odniesieniu do fotografii i wideo.

Wystawa czynna od wtorku do soboty w godz. 14-18 do dnia 18 marca 2017

Wernisaż – wstęp wolny

Bilety 2 zł (środa – wstęp bezpłatny)

 

O Galerii FF

Galeria FF (Forum Fotografii) powstała z inicjatywy fotografa, prof. dr hab. Krzysztofa Cichosza w grudniu 1983 roku przy Dzielnicowym Domu Kultury Łódź-Widzew, gdzie działała do czerwca 1989 roku. W grudniu 1989 galeria wznowiła działalność pod patronatem Łódzkiego Domu Kultury, gdzie działa do dziś pod kierownictwem Magdaleny Świątczak. Galeria FF działa nieprzerwanie od 34 lat i jest najdłużej działającą galerią fotograficzną w Polsce i jedną z najstarszych w Europie. Dzięki realizowanemu przez tak długi czas konsekwentnemu programowi zyskała ogromne uznanie w środowisku międzynarodowym i jest umieszczana w najważniejszych światowych informatorach o galeriach.

Galeria FF jest jedyną galerią fotograficzną w Polsce, w której na wystawach prezentowane są prace artystów eksperymentujących z obrazem fotograficznym, i które stanowią reprezentatywną panoramę koncepcji artystycznych z obszaru fotografii poszukującej czy neoawangardowej, zgodnej z awangardową tradycją sztuki w Łodzi. Eksponowane były prace twórców poruszających się na pograniczu fotografii i mediów pokrewnych, powstały obiekty i instalacje fotograficzne oraz pokazy multimedialne. Program galerii ściśle związany jest z aktualną sytuacją kultury i kondycją środowiska artystycznego. Galeria FF, przyjmując za metodę pracy organizowanie wystaw autorskich, monotematycznych lub obrazujących indywidualną ewolucję postawy twórczej, dąży do ukazania współczesnej fotografii jako żywego i ważnego elementu kultury; elementu w równym stopniu opisującego, jak i kształtującego kulturę. Za cel stawia sobie jak najszerszą edukację w zakresie współczesnej fotografii, stąd też program jest adresowany zarówno do osób zaznajomionych ze sztuką współczesną, jak i dla tych, dla których wizyta w Galerii FF jest pierwszym z nią spotkaniem. Przy okazji każdej wystawy prowadzone są prelekcje oraz spotkania z twórcą dla grup zorganizowanych: młodzieży gimnazjalnej i licealnej, studentów szkół artystycznych, młodzieży i dzieci zagrożonych patologią i zrzeszonych w świetlicach środowiskowych oraz emerytów z Uniwersytetu III Wieku.

Od kilkunastu lat prowadzona jest strona internetowa galerii na domenie www.galeriaff.eu, która cieszy się bardzo dużą popularnością wśród osób z całego świata zainteresowanych fotografią.

kurator: Magdalena Świątczak