Galeria Nowa - aktualności

 

zaprasza na wystawę

Søren Solkær

SOULS

wernisaż: 7 kwietnia 2017 (piątek), godz. 18.00

wykłady:

 „Spokojny umysł”, 7 IV 2017, g. 18.30, s. 308

Potęga myśli”, 20 IV 2017, g. 18.00, s. 308

Sztuka doceniania siebie i szanowania innych”, 27 IV 2017, g. 18.00, s. 308

 

[…] Twarze wyłaniają się z bieli jak z nieskończoności. Odprężone, łagodne, świetliste, otwarte, twarze ludzi w różnym wieku, różnej płci. Ci ludzie spokojnie patrzą na nas i pozwalają, byśmy na nich patrzyli. Patrzą w sposób szczególny, łączący godność z łagodnością i niezmierzoną głębię z przystępnością. Ich patrzenie prosto w oczy nie peszy; są akceptujący i otwarci. Nie spoglądają ani przenikliwie, ani oceniająco – więc i my łatwiej możemy się otworzyć. Patrząc na te fotografie czuję, że zmienia się moje patrzenie, że zaczynam patrzeć spokojniej, łagodniej, mniej krytycznie, akceptująco, uważniej – i widzieć trochę lepiej, trochę więcej i głębiej...

Sztuka duńskiego fotografa najpierw przemówiła do moich uczuć, ale już po chwili zastanawiam się: do kogo należą te twarze? Kim są ci ludzie? Skąd ta jasność w ich oczach, które nie tylko patrzą, ale zdają się widzieć? Kim jest fotograf, autor tych niezwykłych zdjęć – i jak one powstały?

Mariusz Orski, Galeria Studio, Warszawa

Odpowiedzi udziela sam artysta w przedmowie do albumu Souls. Jako niespełna trzydziestoletni, wzięty fotograf, pracujący dla magazynów, agencji reklamowych i studiów nagraniowych, znalazł się w Indiach, w Radżastanie, i dotarł na szczyt góry Abu.

Wszedłem przez bramę Uniwersytetu Duchowego Brahma Kumaris, pokrytą obfitością jasnoczerwonych kwiatów. W odległym zakątku dziedzińca zobaczyłem starszego, ubranego na biało mężczyznę, który właśnie doświadczał złotych promieni słońca zalewających cały dziedziniec. Podszedłem do niego. Popatrzył na mnie z łagodnym uśmiechem. W jego oczach poczułem wieczność. Poczułem niezwykłe wibracje świetlistej energii pośrodku czoła, pomiędzy brwiami, a moje ciało stało się tak lekkie, jakbym nic nie ważył. To doświadczenie całkowicie mną zawładnęło. Mężczyzna kiwnął głową jakby mówił, że wie, czego w tym momencie doświadczam.

  Spędzając czas w tym miejscu czułem się uduchowiony. Miałem niezwykłe poczucie lekkości, pozytywnego nastawienia, odwagi. Otoczony przez tysiące ubranych na biało joginów czułem, jakby cala góra wibrowała duchową, jasną energią. Promieniujące twarze joginów głęboko mnie inspirowały i doprowadziły do niezwykłego pytania: czy możliwe jest zrobienie zdjęcia duszy?

  Jogini w Mt. Abu praktykują medytację radża jogi, z otwartymi oczami - by łatwiej utrzymywać czysty i spokojny stan umysłu nie tylko siedząc w medytacji, ale we wszystkich sytuacjach życia. Ustawiłem aparat fotograficzny i kiedy przechodziła osoba z potężną, czystą energią, prosiłem, by zatrzymała się na chwilę, żebym mógł zrobić jej portret. Nikt nie powiedział, ze chce najpierw sprawdzić swój wygląd w lustrze. W nikim nie wyczułem próżności, poczucia wyższości czy ego. Medytowaliśmy chwilę, a potem robiłem zdjęcie. Miałem niezliczoną ilość pięknych spotkań fotografując joginów i były to spotkania duszy z duszą. W większości przypadków nie znam nawet ich imion. Dlatego zatytułowałem ten album Dusze. To słowo określa wieczną energię, która jest wewnątrz nas wszystkich i jest niezależna od naszej fizycznej postaci, czyli ciała.”

Søren Solkær, ur. w 1969 roku duński fotograf, który pracuje zarówno w Kopenhadze, jak i Londynie. Zasłynął fotografiami współczesnych muzyków z wytwórni Record, takich jak Primal Scream, Leon Jean, Metallica, Led Zeppelin, Alphabeat, Mark Ronson, The White Stripes i The Raveonettes. Regularnie współpracuje także z magazynem GQ i czasopismem Q. Stworzył portrety takich gwiazd muzyki jak: REM, Adele, Paul Weller, Duffy, Vampire Weekend, Sigur Ros, Oasis Ian Brown, Pattie Smith, Metallica, Oasis, The White Stripes, Sigur Ros, Vampire Weekend, Duffy, Paul Weller i wielu innych.

Wystawę gościmy dzięki współpracy z Galerią Medytacji, której członkowie przygotowali towarzyszące jej wykłady.

Galeria Medytacji Uniwersytetu Brahma Kumaris inspiruje do duchowego rozwoju, służy nauce i doświadczaniu relaksu i medytacji, daje przestrzeń do budowania wewnętrznej siły i poznawania wartości życia. Oferuje kursy pozytywnego myślenia, medytacji radża jogi i wzmacniania poczucia własnej wartości, a także warsztaty i wykłady, które inspirują do poznawania siebie i pracy nad sobą. Spotkania w Galerii Medytacji pomagają odkrywać piękno swojego charakteru, poznawać duchowe prawa, którym podlegamy, wnosić jakość do relacji z innymi, zrozumieć, jak w praktyczny sposób zachować w życiu równowagę i harmonię, by stawiać czoła wszystkiemu śmiało i ze spokojem. Wszystkie kursy i zajęcia są nieodpłatne, działalność finansowana jest z dobrowolnych wkładów osób, które skorzystały z oferty edukacyjnej.

Brahma Kumaris (BK) jest globalnym ruchem duchowym, poświęconym osobistemu przekształceniu i odnowie świata. Założony w Indiach w 1937 roku rozwinął się w ponad 130. krajach na wszystkich kontynentach. Jako międzynarodowa organizacja pozarządowa ma szeroki wpływ na wiele dziedzin życia. Jego rzeczywistym wkładem jest pomaganie jednostkom w przekształceniu postrzegania świata, z materialnego na duchowe. BK wspiera doskonalenie głębokiej, wspólnej świadomości spokoju i indywidualnej godności każdej istoty ludzkiej – duszy. Został uhonorowany przez ONZ siedmioma nagrodami Posłannika Pokoju.

Łódź, ul. Piotrkowska 82, www.galeriamedytacji.pl

 


Wystawa czynna od wtorku do soboty w godz. 14-18 do dnia 25 marca 2017

Wernisaż – wstęp wolny

Bilety 2 zł (środa – wstęp bezpłatny)

 

O galerii nowej

Galeria ma charakter otwarty i pokazuje dokonania twórcze ze wszystkich dziedzin: malarstwa, rzeźby, fotografii, rysunku, grafiki, instalacji i obiektów, a także multimediów. Prezentowane są w niej wystawy historyczne, ale także jest to przestrzeń, w której debiutują najmłodsi artyści (np. laureaci konkursu im. Wł. Strzemińskiego organizowanego przez łódzką Akademię Sztuk Pięknych). Także tutaj mają swoje wystawy artyści z województwa łódzkiego – twórcy sztuki ludowej, których prezentacje są przygotowywane przez Ośrodek Regionalny ŁDK, a także artyści, którzy żyją i tworzą w miastach i powiatach naszego regionu. Galeria za cel stawia sobie jak najszerszą edukację w zakresie sztuki współczesnej, stąd też program jest adresowany zarówno do osób zaznajomionych ze sztuką współczesną, jak i dla tych, dla których wizyta w galerii jest pierwszym z nią spotkaniem.

Przy okazji każdej wystawy prowadzone są prelekcje oraz spotkania z twórcą dla grup zorganizowanych: przedszkolaków, dzieci ze szkół podstawowych, młodzieży gimnazjalnej i licealnej, studentów szkół artystycznych, młodzieży i dzieci zagrożonych patologią i zrzeszonych w świetlicach środowiskowych oraz emerytów z Uniwersytetu III Wieku.

Galeria zdjęć