Łódzkie Spotkania TeatralneŁódzkie Spotkania Teatralne


 

 


 

ŁST 
AKTUALNOŚCI
ARCHIWUM 
KONTAKT

KARTA ZGŁOSZENIA NA ŁST 2014

 

Łódzkie Spotkania Teatralne 2014 - Człowiekiem między oczy

W tym roku chcemy skupić się na tematach, które nie będą już ani łatwe, ani lekkie. Obserwując otaczający świat, doszliśmy do wniosku iż najwyższa pora pokazać w regionie tematy na co dzień przemilczane, pomijane i często niezrozumiane. Przez ostatnie dwa lata, staraliśmy się oswoić widzów w regionie z teatrem poszukującym, nadeszła jednak pora, aby sprawdzić na ile ci widzowie są przygotowani  na takie „uderzenie”. Podtytuł „Człowiekiem między oczy” to nasza prowokacja w stronę widza, mająca na celu nie tylko pokazanie piękna sztuki teatru, ale przede wszystkim uświadomienie współczesnych problemów zwykłych ludzi poprzez teatr. Chcemy również zderzyć ze sobą historie opowiedziane za pomocą różnych technik teatralnych. Podczas festiwalu zestawić ze sobą teatr ruchu i teatr żywego planu, pokazać taniec butoh.

Spektakle tegorocznej edycji ŁST będzie można zobaczyć w: Skierniewicach, Radomsku, Sieradzu, Opocznie, Łowiczu, Wieluniu, Piotrkowie Tryb., Bełchatowie i Łodzi. Wystąpią artyści min. z Japonii, Białorusi, Wrocławia, Poznania.

Szczegółowy program festiwalu wkrótce!


Zapraszamy na festiwalową stronę! 

 

Łódzkie Spotkania Teatralne

Najstarszy i najważniejszy festiwal teatru alternatywnego. Jego tradycje sięgają początku lat sześćdziesiątych. ŁST są dorocznym przeglądem dokonań nieinstytucjonalnego teatru poszukującego, eksperymentalnego, awangardowego.

 

HISTORIA ŁST

W czasie Festiwalu realizowanych było 15-29 przedstawień w cyklach: Prezentacje, Konkurs, Spektakle towarzyszące. W pierwszym występowały zespoły o ustalonej renomie np. Akademia Ruchu, Scena Plastyczna KUL, Towarzystwo Wierszalin, Biuro Podróży, Teatr Provisorium,Teatr Ósmego Dnia; w drugim - młode, budujące dopiero swoją pozycję artystyczną teatry poszukujące.
Na festiwal składały się: warsztaty teatralne, imprezy towarzyszące i publikacje: Biuletyn ŁST (zawierający charakterystyki teatrów, fragmenty recenzji, wypowiedzi twórców, informacje o przedstawieniach i wstępny artykuł problemowy), Gazeta Festiwalowa.

Ukazało się 6 książek (poruszających problemy teatru alternatywnego): Tadeusza Kornasia, Krzysztofa Dużyńskiego, Grzegorza Ziółkowskiego, Jarosława Topolowskiego, Mateusza Kanabrodzkiego, Klaudii Tryczyńskiej.

Każdy dzień Festiwalu sumowany był Rozmowami o północy z udziałem artystów, krytyków i publiczności.

 

OPINIE O ŁÓDZKICH SPOTKANIACH TEATRALNYCH

Powodów niezbędności ŁST jest tak wiele, że już ich liczba zmusza do samoograniczenia. Po pierwsze ŁST są jednym z nielicznych już miejsc obecności teatru myślącego, stawiającego pytania i podejmującego próby odpowiedzi – stanowią w tym względzie bastion obrony przedrozpanoszoną i zagarniającą coraz to nowe obszary pospolitością, przed kulturą ułatwioną i prymityzowaną, wreszcie przed dominacją komercji. Po drugie – są ŁST w dziedzinie teatru nazywanego „poszukującym” ostatnim przeglądem łączącym trzy wymiary czasowe: przeszłość (świadoma kontynuacja dorobku kilku dziesięcioleci), teraźniejszość (skupianie i konfrontacja najwartościowszych dokonań grup i twórców – niezależnie od ich przynależności pokoleniowej i środowiskowej) oraz przyszłości (stworzenie możliwości startu młodym i najmłodszym). Wreszcie po trzecie – ostatnie siedemnastolecie ŁST to budzący szacunek dorobek naukowy, poznawczy: seminaria, konferencje, tworzenie dokumentacji, skupianie środowiska teatrologicznego i publikowanie jego dokonań (książki, biuletyny, publikacje prasowe). Każdy z tych „powodów” to wielka sfera wartości – koniecznych do trwania i rozwoju kultury.

prof. Lech Śliwonik - dziekan wydziału WoT AT im. A. Zelwerowicza w Warszawie, prezes ZG TKT w Warszawie, redaktor naczelny Sceny

  

Uważam ŁST za najważniejszy festiwal teatru myślącego i niezależnego.Tradycja twórczości teatralnej studentów i młodej inteligencji spotyka się tu z alternatywnymi poszukiwaniami dzisiejszych młodych i niepokornych artystów. Dzięki ŁST „bunt nie przemija” i nie ustatecznia się.

Janusz Majcherek - krytyk teatralny, wieloletni redaktor naczelny miesięcznika Teatr

 

ŁST są najważniejszym polskim festiwalem promującym nowe zjawiska w dziedzinie awangardy teatralnej, a polska awangarda jest jednym z najbardziej uznawanych zjawisk reprezentujących polską kulturę teatralną na świecie. Z ogromnym sentymentem wspominamy swoje występy na ŁST, gorącą atmosferę przedstawień i pospektaklowych dyskusji. Z niezmienną od lat uwagą przyglądamy się temu, co dzieje się tutaj w Łodzi, ze szczególnym uwzględnieniem młodych zespołów, dla których ŁST stanowią często pierwszą okazję do zaprezentowania się ogólnopolskiej publiczności.

Ewa Wójciak - aktorka, dyrektor Teatru Ósmego Dnia

 

Każdego dnia z radością czekam na kolejną edycję ŁST. Nie jest to tylko festiwal ciekawych propozycji, poszukiwań w dziedzinie sztuki. ŁST zawsze były enklawą wolności dla Niepokornych, przeciwstawiających się systemowi. Tu można było głośno wyrażać swój sprzeciw wobec rzeczywistości. Dzięki temu publiczność ŁST mogła być świadkiem wielu premier istotnych dla teatralnego świata.

Leszek Mądzik - dyrektor Sceny Plastycznej KUL

 

ŁST GALERIA PLAKATU