Street art – sztuka miasta

Street art – sztuka miasta. Edukacja międzypokoleniowa – pod takim hasłem rusza projekt Łódzkiego Domu Kultury. Ideą projektu jest edukacja animatorów kultury  z województwa łódzkiego w zakresie działań artystycznych z wykorzystaniem sztuki streetartu. Po czterech edycjach projektu „Graffiti – sztuka miasta” przyszedł czas na upowszechnianie streetartu wśród edukatorów, którzy otrzymają odpowiednie narzędzia do pracy z lokalną społecznością, zainteresowaną uzewnętrznieniem swojego potencjału twórczego w formie sztuki ulicznej. Celem projektu jest jednocześnie ukazanie sztuki ulicy jako atrakcyjnej, niewspółmiernej z wandalizmem niszczącym estetykę miasta. W każdym  z 10 miast województwa łódzkiego (Bełchatów, Opoczno, Sieradz, Skierniewice, Zduńska Wola, Wieluń, Piotrków Trybunalski, Kutno, Radomsko, Zgierz) zostanie wyłoniona grupa 10 animatorów, którzy wezmą udział w warsztatach teoretycznych i praktycznych. Poznają historię streetartu, w tym graffiti oraz najważniejsze techniki artystyczne wykorzystywane przy malowaniu murali. Aby w pełni poznać charakter graffiti, nauczą się malować farbą w areozolu, wykonają szablony i odbiją je na płytach. Istotnym elementem warsztatów będzie wsparcie animatorów przez profesjonalistów od lat działających w przestrzeni miejskiej. Zadanie to idealnie wpisuje się w działalność Regionalnej Akademii Kadr Kultury, która w Łódzkim Domu Kultury od kilku lat z powodzeniem zajmuje się edukacją kulturalną. Po odbytych warsztatach i konsultacjach, animatorzy wejdą w tkankę miejską, w której zrealizują wcześniej przygotowany projekt streetartu. Ich zadaniem będzie również zaangażowanie do działań społeczności lokalnej bez względu na wiek. Tematyka projektu będzie uwzględniała ważne aspekty społeczno - kulturalne danego obszaru, z uwzględnieniem tradycji regionalnej. Wykonane prace staną do konkursu, którego wyniki zostaną ogłoszone podczas wielkiego finału w Łodzi. Będzie to też okazja do wspólnych działań animatorów i artystów w łódzkiej przestrzeni miejskiej. Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Do pobrania: logo projektu

Patroni medialni:

Aktualności

WIELKI FINAŁ STREET ARTU ZA NAMI

20 września na terenie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 3 w Łodzi spotkali się przedstawiciele Ośrodków Kultury, współuczestniczących w projekcie „Street Art – Sztuka miasta. Edukacja międzypokoleniowa”, żeby wspólnie stworzyć mural, podczas Wielkiego Finału. Ogłoszono również werdykt jury i rozdano nagrody. Gościem specjalnym finału był wicemarszałek Marcin Bugajski.

II ETAP STREET ARTU W WIELUNIU – MIEŚCIE POZYTYWNYM

5 września uczestnicy II etapu projektu „Street Art – sztuka miasta. Edukacja międzypokoleniowa” pokazali, że ulica Ciepłownicza niekoniecznie musi być szara i odrapana. Teraz, dzięki nim, zyskała nowe oblicze.

SIERADZ OŻYWIŁ WIERSZE BRZECHWY W II ETAPIE STREET ARTU

Grupa animatorów kultury wraz z dziećmi pokryła mały domek stojący na terenie przedszkola nr 3 im Jana Brzechwy w Sieradzu, bajkowo kolorowymi postaciami z wierszy patrona przedszkola, w ramach II etapu projektu „Street Art – sztuka miasta. Edukacja międzypokoleniowa