Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =

Dwie strony ekranu czyli trzy

Łódzki Dom Kultury 29 kwietnia o godz. 19.00 zaprasza na audio/wideo/performance "Dwie strony ekranu czyli trzy" w wykonaniu: Ewa Zarzycka (performance), duet Gawlikowski/Witkowski (audio) i Marcin Mierzicki (wideo) w Galerii Imaginarium. WSTĘP WOLNY.
Łódzki Dom Kultury 29 kwietnia o godz. 19.00 zaprasza na audio/wideo/performance "Dwie strony ekranu czyli trzy" w wykonaniu: Ewa Zarzycka (performance), duet Gawlikowski/Witkowski (audio) i Marcin Mierzicki (wideo) w Galerii Imaginarium. WSTĘP WOLNY.
 

"Dwie strony ekranu, czyli trzy" - audio/video/performance

Jak wiadomo ekran ma co najmniej dwie strony - tzw. tył i tzw. przód - stronę prawą i lewą, górę i dół - oraz rogi. Zwykło się mówić, że coś się dzieje w lewym dolnym rogu lub w prawym górnym. Nie dajmy się zwieść wrażeniu - że najważniejsza jest liczba rogów. W tym przypadku ważniejsza jest liczba trzy.

Oko, ucho, działanie.

Trzy zderzenia, trzy relacje, cztery osoby.

Projekt "Dwie strony ekranu, czyli trzy" ma charakter interdyscyplinarny, w którym czworo artystów, reprezentujących różne media, nie stara się niczego tłumaczyć.

Ewa Zarzycka – polska artystka performance, twórczyni rysunków i instalacji. W latach 1973-1978 studiowała w Katedrze Grafiki Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu. Od 2008 roku wykłada na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa i Rzeźby.

Ewa Zarzycka jest artystką o rodowodzie konceptualnym. Zajmuje się przede wszystkim performance mówionym. Podczas swoich wystąpień snuje opowieści z pogranicza sztuki i zwykłego życia zwracając uwagę na definicyjną niejednoznaczność różnicy między nimi. Zachowuje postawę zdystansowaną wobec wszelkich prób definicji sztuki, tym samym wymyka się standardowym oczekiwaniom interpretacyjnym.

Marcin Witkowski - perkusista, muzyk sesyjny, kompozytor, preparator i poszukiwacz nowych środków wyrazu w obrębie elktro-akustyki instrumentów perkusyjnych, członek lub współzałożyciel zespołów - 'Jiva' (perkusja/produkcja), 'Progrram' (perkusja/produkcja), 'Leaf' (perkusja) i 'Room on Moon' (perkusja/produkcja), Spoken Words / Lonely Harp Club Band' (współprodukcja) oraz twórca autorskiego studia 'cri-du-chat' (realizacja/produkcja).

Igor Gawlikowski - gitarzysta, kompozytor, eksperymentator, autor muzyki teatralnej, słuchowisk radiowych. Współzałożyciel i artysta interdyscyplinarnej grupy Karbido w jej realizacjach - m.in. audio-spektaklu " Stolik" - wykonywanego na specjalnym elektroakustycznym stole; audioperformance'u "Table around Cage" - artystycznego dialogu Karbido z Johnem Cage'em; "Music 4 Buildings" - eksploracji związków muzyki i architektury, Trylogii " Samogon - Cynamon - Absynt" - czyli cyklu multimedialnych koncertów powstałych - w wyniku współpracy z ukraińskim pisarzem Jurijem Andruchowyczem.
 

Duet Gawlikowski / Witkowski to owoc wspólnych poszukiwań dotyczących różnych warstw czy poziomów improwizacji bądź kompozycji - w obrębie kreowania dźwięku, brzmienia, jego ekspresji, ale też pewnej filozofii i spojrzenia na zagadkę - punktu na styku tu i teraz.

Marcin Mierzicki - absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Artysta wizualny, tworzy instalacje, obiekty, oraz wideo. Realizuje projekty, które w swojej strukturze prowokują interaktywność i są oparte na działaniach w procesie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 i 2011 roku.

W twórczości Marcina Mierzickiego punktem wyjścia był obraz, a raczej przekraczanie medium malarskiego w kierunku akcentowania jego materialności. Artysta porusza się w obszarze działań site specific, często z zastosowaniem nie tylko obiektów, ale również dźwięku. Obecnie wykorzystuje w swoich działaniach prace wideo, wprowadzając analizę medium filmowego oraz śledząc relacje filmowej rzeczywistości i materialnego świata.
 

Projekt plakatów: Marcin Mierzicki

Szczegółowe informacje: Zespół ds. Teatralnych ŁDK, tel. 797-326-199, 797-326-205