Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =

Grudniowy numer Kalejdoskopu!

W grudniowym Kalejdoskopie znajdziecie artykuły i felietony, kalendarium wydarzeń miesiąca z Łodzi i województwa. W numerze jak zawsze kupony zniżkowe do teatrów: Muzycznego, Nowego, Arlekina i Fundacji Maćkowiaka.
Pytajcie o KALEJDOSKOP w kioskach, Empiku i w Łódzkim Domu Kultury!
 

Operowe frazy na wolności

– W „Metropolis” pierwszy raz poczułam, jak długa może być fraza. Pomogło mi to, poczułam się wolna i teraz także w operze pozwalam sobie na więcej, inaczej buduję frazy – mówi mezzosopranistka Agnieszka Makówka, która łączy pracę w operze z niestandardowymi projektami. Jednym z nich jest wspomniane „Metropolis”, w którym Makówka, Władysław Komendarek i Igor Gwadera improwizują muzycznie do niemego filmu z 1927 roku (czytaj w „Kalejdoskopie” na str. 12)

 

Show Must Go On

Mija 25 lat od śmierci charyzmatycznego wokalisty grupy Queen Freddiego Mercury’ego. 17 grudnia w Atlas Arenie zaplanowano wielki koncert „Muzyka zespołu Queen symfonicznie”. Projekt, w którym rockowe utwory wykonują orkiestra salonowa Alla Vienna, chór Vivid Singers i zaproszone gwiazdy, narodził się pięć lat temu. Wtedy nikt nie przewidywał, że stanie się tak popularny… (czytaj w „Kalejdoskopie” na str. 18)

 

Teatr na barykadach

– Wiedza i praktyka psychologiczna pomagają mi być uważnym w relacjach z ludźmi. Przydają się też przy analizowaniu sytuacji dramatycznych w tekście czy libretcie – mówi Paweł Szkotak, który ostatnio wyreżyserował „Eugeniusza Oniegina” w Teatrze Wielkim w Łodzi, a na 4 XII przygotowuje przedstawienie dla Łódzkiego Domu Kultury na zakończenie Łódzkich Spotkań Teatralnych (czytaj w „Kalejdoskopie” na str. 22)

 

Trzeba coś zrobić z tym Reymontem

Lipce Reymontowskie znane są na świecie za sprawą słynnej powieści Władysława Reymonta. Mieszkaniec tej wsi Zbigniew Stań z pewnością przejdzie do historii jako założyciel osobliwego muzeum poświęconego jednemu tylko filmowi – ekranizacji „Chłopów” Jana Rybkowskiego (czytaj w „Kalejdoskopie” na str. 40)