Inauguracja 2. edycji projektu Kolorowa Lokomotywa
6 maja w Łódzkim Domu Kultury nastąpi inauguracja projektu "Kolorowa Lokomotywa - projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego". Wiosenna edycja odbywać się będzie pod hasłem "Poznaj łódzką małą ojczyznę". W projekcie wezmą udział 42 grupy dzieci z 42 gmin województwa łódzkiego. Spotkanie odbędzie się w sali 221 ŁDK o godz. 13.30.
6
maja w Łódzkim Domu Kultury nastąpi inauguracja projektu "Kolorowa
Lokomotywa - projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa
łódzkiego". Wiosenna edycja odbywać się będzie pod hasłem "Poznaj łódzką
małą ojczyznę". W projekcie wezmą udział 42 grupy dzieci z 42 gmin
województwa łódzkiego. Spotkanie odbędzie się w sali 221 ŁDK o godz.
13.30.
Inauguracją nazwaliśmy samo spotkanie, podczas którego zostaną podpisane porozumienia o współpracy pomiędzy organizatorem projektu "Kolorowa Lokomotywa...", czyli Łódzkim Domem Kultury a przedstawicielami placówek (bibliotek lub ośrodków kultury), które partnerują nam w realizacji przedsięwzięcia. W projekcie udział biorą 42 grupy dzieci z 42 gmin województwa.
Ale już 5 maja rozpoczynają się pierwsze zajęcia warsztatowe dla grup dzieci z gminy Aleksandrów i Czarnocin (pow. piotrkowski) w ramach „Kolorowej Lokomotywy – projektu ekologiczno-artystycznego dla dzieci z województwa łódzkiego. Poznaj łódzką małą ojczyznę”:
Warsztaty odbędą się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi:
– z tkaniny i koronki. Na warsztatach dzieci poznają techniki wykonywania drobnych przedmiotów artystycznych z różnych rodzajów tkanin, koronek, tiulu, nici, włóczki, pasmanterii, itp., które zostały przeznaczone do wyrzucenia, a jednak w tym wypadku dano im „drugie życie”. Użyte materiały poddane zostaną fizycznemu recyklingowi. Zajęcia poprowadzi Danuta Lorent-Więckowska, artysta plastyk, realizatorka warsztatów plastycznych.
– Warsztaty w Domu Papiernika – odzyskiwania i produkcji papieru. Zostanie zaprezentowany proces powstawania papieru z surowców wtórnych. Uczestnicy warsztatu będą mogli przekonać się na własne oczy, jak mało skomplikowane jest uzyskanie papieru ze słomy czy drewna i co trzeba zrobić, aby ten papier uzyskać. Za tworzywo do robienia papieru zostaną wykorzystane zmiażdżone i rozdrobnione włókna roślinne, np. słomy. Zajęcia prowadzi Ryszard Uljański - specjalista papiernictwa, pracownik Politechniki Łódzkiej, założyciel Domu Papiernika i Fundacji „Ocalić od zapomnienia”, mającej na celu zachowanie dla przyszłych pokoleń tradycyjnych technik pozyskiwania papieru i druku.
Najbliższe warsztaty w ramach projektu:
8 maja br. – Rząśnia (pow. pajęczański) i Pęczniew (pow. poddębicki), warsztaty z filcowania na mokro oraz projektowania ubiorów i elementów scenograficznych z surowców odzyskanych (partnerem jest Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi). Zajęcia odbywają się w Łódzkim Domu Kultury.
9 maja br. – Buczek i Łask (pow. łaski), warsztaty w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – z tkaniny i koronki oraz odzyskiwania i produkcji papieru w Domu Papiernika.