Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 4 =

„Kalejdoskop” – Amicus Academiae!

Wydawany przez Łódzki Dom Kultury „Kalejdoskop” został doceniony!
Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi 4 października 2024 r. dwoje dziennikarzy i redaktorów czasopisma otrzymało statuetki Amicus Academiae, przyznawane, jak wskazuje nazwa, przyjaciołom Akademii. Uznano, że są nimi Aleksandra Talaga-Nowacka i Piotr Grobliński.


W pierwszym przypadku uzasadnienie honorowego wyróżnienia brzmi: „Pani recenzje ukazujące się na łamach magazynu Kalejdoskop stanowią dla nas niezwykle cenną refleksję, a naszym studentom pomagają spojrzeć na swoje prace z nowej perspektywy. Doceniamy także profesjonalizm Pani wyborów w czasie obrad fundatorów Konkursu im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne. Wyróżniając studencką twórczość, która wyrasta ponad schematy, od lat inspiruje Pani adeptów sztuki do dalszych poszukiwań i rozwoju”.

W drugim przypadku: „Wnikliwość i profesjonalizm Pańskich analiz w połączeniu z głębokim zrozumieniem kontekstu artystycznego dała asumpt dla całkiem nowych interpretacji twórczości artystów związanych z łódzką ASP. Szczególnie cenimy Pańskie słowa skierowane do naszych Mistrzów. Z niezwykłym humorem, lekkością i nutą ciepłej ironii skreślił Pan słowa wstępu do katalogu wystawy Kontinuum. Refleksja ta nie tylko otworzyła drzwi do zrozumienia, że sztuka jest mostem łączącym różne pokolenia twórców, ale też została niezwykle ciepło przyjęta przez samych artystów”.

Pod tymi miłymi słowami podpisał się rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi dr hab. Przemysław Wachowski.

Statuetki uznaliśmy za wspaniały prezent na 50-lecie „Kalejdoskopu”, obchodzone w tym roku. 

We wcześniejszych latach statuetki Amicus Academiae odebrali m.in.: prezydent Hanna Zdanowska, dyrektor Muzeum Sztuki Jarosław Suchan, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki Dariusz Leśnikowski czy dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa Norbert Zawisza.

Autorem projektu statuetki jest dr hab. Janusz Czumaczenko.