Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =

Kolejny tydzień warsztatów za nami - Łódzkie pełne kultury

Po jednym z najintensywniejszych tygodni w ramach projektu Łódzkie pełne kultury przyszedł czas na niewielkie zwolnienie tempa. W ostatnich dniach warsztaty edukacyjno-artystyczne dla dzieci oraz nauczycieli i animatorów z województwa łódzkiego odbyły się w Tomaszowie Mazowieckim oraz Łęczycy. Dorośli uczestnicy projektu odwiedzili również Łódź.
W filii "TKACZ" Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Maz. edukatorka Muzeum Miasta Łodzi, Antonina Pawłowska zaprezentowała zebranym dzieciom Pomysł na miasto. Opowiedziała o wielu różnorakich kwestiach związanych z urbanistyką: rozwoju miasta, kształtowaniu jego przestrzeni oraz idei miasta idealnego, m.in. na przykładzie miasta Łodzi. W części praktycznej dzieci zaprojektowały własne budynki, z których stworzone zostało następnie ich wymarzone miasto.
Na kanwie tych warsztatów poprowadzone zostały również zajęcia dla miejscowych nauczycieli i animatorów, wzbogacone o komentarz metodyczny.

Tego samego dnia odbyły się również zajęcia w Łęczycy prowadzone przez artystów Teatru Wielkiego w Łodzi. Dagny Konopacka-Maćkowiak wprowadziła miejscowe dzieci w świat teatru muzycznego i opery. Grupa miała możliwość zabawy z dekoracjami oraz strojami scenicznymi przywiezionymi specjalnie na tą okazję, a także wykonania ćwiczeń wokalnych i spróbowania swoich sił w wykonaniu utworu z opery "Wesele Figara".
Dorośli uczestnicy projektu dowiedzieli się natomiast o podstawach zdrowej emisji głosu i zasadach zachowania poprawne higieny aparatu mowy podczas zajęć, które poprowadził dla nich Michał Jan Barański.

Tydzień zakończyliśmy wizytą dorosłych w Muzeum Miasta Łodzi oraz koncertem w Filharmonii Łódzkiej im. A.  Rubinsteina, w programie którego znalazły się utwory Beethovena i Czajkowskiego.

Antonina Pawłowska – pracownik Działu Edukacji Muzeum Miasta Łodzi. Z wykształcenia historyk, obecnie doktorantka na Uniwersytecie Łódzkim w katedrze Historii Powszechnej Najnowszej. Jako wolontariuszka współpracuje z łódzką Świetlicą Podwórkową, zajmując się edukacją historyczną i kulturalną oraz projektowaniem gier miejskich.

Dagny Konopacka-Maćkowiak – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi oraz Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Od 2013 r. związana z Teatrem Wielkim w Łodzi jako artystka chóru, gdzie można ją zobaczyć m.in. w roli Marty w operze Straszny dwór Stanisława Moniuszki. Od 2017 r. prowadzi w Teatrze Wielkim w Łodzi warsztaty wokalne.

Michał Jan Barański – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Zastępca kierownika chóru Teatru Wielkiego w Łodzi, kierownik artystyczny Łódzkiego Chóru Teatralnego „Verdiana”, dyrygent Chóru Żeńskiego „Eufeme”, aktywny dyrygent, artysta sceniczny, śpiewak i pedagog. Juror konkursów wokalnych i chóralnych.

Łódzkie pełne kultury – III edycja – projekt edukacyjny upowszechniający kulturę w regionie, realizowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.