Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =

Łódzkie pełne kultury na ostatniej prostej - za nami mikołajkowe podsumowanie

III edycja Łódzkie pełne kultury powoli zbliża się ku końcowi. W pierwszym tygodniu grudnia warsztaty zorganizowane zostały w Łęczycy, Wieruszowie, Tomaszowie Mazowieckim oraz Radomsku. 5 grudnia odbyło się natomiast mikołajkowe podsumowanie projektu, podczas którego odbyła się konferencja prasowa z udziałem naszych 3 łódzkich partnerów, a dzieci biorące udział w projekcie otrzymały od Mikołaja małe upominki.
W Łęczycy miejscowa młodzież oraz dorośli uczestnicy projektu poznali typowe dla Łodzian słowa i spróbowali odgadnąć ich znaczenie. Podczas zajęć, prowadzonych przez Paulinę Długosz, stworzone zostały komiksy, w których główną rolę grały słowa takie jak "dziad", "migawka" czy "czarne". Uczestnicy dowiedzieli się również, czy istnieje coś takiego jak "język łódzki".

Tego samego dnia w Wieruszowie odbyły się zajęcia z z artystami Teatru Wielkiego w Łodzi. Dagny Konopacka-Maćkowiak wprowadziła dzieci z miejsowych szkół w tematykę opery oraz teatru muzycznego. Grupa miała okazję poćwiczyć swoje umiejętności wokalne oraz poprzebierać się w przywiezione specjalnie na tę okazję stroje sceniczne.
Zajęcia dla dorosłych prowadzone przez Michała Jana Barańskiego dotyczyły natomiast emisji i higieny głosu. Zgromadzone nauczycielki poznały kilka ćwiczeń wokalnych, które mają za zadanie pomagać w utrzymaniu aparatu mowy w odpowiednim stanie, by maksymalnie wydłużyć jego prawidłowe funkcjonowanie.

W Tomaszowie Mazowieckim młodsi uczestnicy projektu otworzyl się na nowe doznania dźwiękowe. Dominika Jakubowska, która poprowadziła dla nich warsztaty, odkryla przed nimi tajemnice zmysłu słuchu i pokazała, jak wiele różnorodnych dźwięków istnieje w otaczającym nas świecie. Dzieci miały okazję zapoznać się z profesjonalnym sprzętem nagrywającym, z którym następnie wyruszyli na spacer po okolicach, by spróbować swoich sił w zarejestrowaniu nietypowych dźwięków.

Dzień później, ale już w Radomsku, Dominika Jakubowska w towarzystwie Julii Hołówko poprowadziła warsztaty z komponowania piosenek, w trakcie których miescowa młodzież sama stworzyła tekst do utworu, który następnie zaśpiewała i nagrała.

Tydzień zakończyliśmy wizytą w Teatrze Wielkim w Łodzi. 300 dzieci z województwa zobaczyło tego dnia balet "Królewna Snieżka i siedmiu krasnoludków", a po spektaklu przywitani zostali przez świętego Mikołaja, który rozdał im małe upominkowe słodkości.
W teatrze odbyło się również medialne podsumowanie projektu przy udziale naszych 3 łódzkich partnrów, tj. Filharmonii Łódzkiej, Muzeum Miasta Łodzi oraz Teatru Wielkiego.
Po wydarzeniach w teatrze 3 grupy dzieci - z Krośniewic, Sieradza oraz Łęczycy - odbyło tego dnia również wizytę do Muzeum Miasta Łodzi, by poznać jego historię oraz prezentowane w jego wnętrzach wystawy.

Dagny Konopacka-Maćkowiak – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi oraz Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Od 2013 r. związana z Teatrem Wielkim w Łodzi jako artystka chóru, gdzie można ją zobaczyć m.in. w roli Marty w operze Straszny dwór Stanisława Moniuszki. Od 2017 r. prowadzi w Teatrze Wielkim w Łodzi warsztaty wokalne.

Michał Jan Barański – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Zastępca kierownika chóru Teatru Wielkiego w Łodzi, kierownik artystyczny Łódzkiego Chóru Teatralnego „Verdiana”, dyrygent Chóru Żeńskiego „Eufeme”, aktywny dyrygent, artysta sceniczny, śpiewak i pedagog. Juror konkursów wokalnych i chóralnych.

Paulina Długosz – z wykształcenia historyk sztuki oraz pedagog. Jako edukator muzealny zajmuje się zagadnieniami z zakresu wychowania estetycznego oraz edukacji kulturalnej (autorka publikacji i wystąpień na konferencjach naukowych dotyczących edukacji interdyscyplinarnej i poliestetycznej). Ponadto prowadzi działania na rzecz dostosowania programu edukacyjnego oraz przestrzeni Muzeum Miasta Łodzi dla osób niepełnosprawnych.

Julia Hołówko – z wykształcenia i zawodu muzykoterapeutka i nauczycielka śpiewu. Po godzinach wokalistka, eksperymentująca z głosem i formą muzyczną. Koncertuje zarówno solo, jak i z różnymi muzykami.

Dominika Jakubowska – muzyk, pedagog, animator kultury. Pomysłodawczyni i producentka muzycznych programów edukacyjnych: „Baby Boom Bum”, „Odkrywcy Muzyki”, koncertów multimedialnych „Nie do Wysiedzenia” czy warsztatów field recordingu dla młodzieży „Ucho, Echo, Aha”. Współpracuje od lat z Filharmonią Łódzką, zrealizowała dziesiątki projektów muzycznych, edukacyjnych i integracyjnych.

Łódzkie pełne kultury – III edycja – projekt edukacyjny upowszechniający kulturę w regionie, realizowany przez Łódzki Dom Kultury w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.