Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =

LOKOMOTYWĄ PO WIEDZĘ ECO FASHION

15 czerwca 2022 zakończyliśmy realizację warsztatów projektu „Lokomotywą po wiedzę – Eco Fashion – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego”, który dofinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Projekt został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.

Od kwietnia do czerwca dwukrotnie gościliśmy w Łodzi uczestników projektu czyli dzieci i młodzież z 32 miejscowości województwa łódzkiego. Wizyty te pełne były pozytywnych, artystycznych emocji, uśmiechu i satysfakcji z projektów, które nasi goście własnoręcznie wykonywali. Cieszyło nas to, że ekologia była podstawą dla wszystkich działań artystycznych – każdy z warsztatów pokazywał, że wiele rzeczy da się wykorzystać ponownie. Wierzymy w to, że takie myślenie proekologiczne przeniesie się do życia uczestników i każdy z nich będzie realizował ideę zero waste na co dzień.

Tuż po przerwie wakacyjnej, uczestnicy mają przed sobą jeszcze jedno ważne zadanie – przygotowanie i zaprezentowanie lokalnej publiczności pokazu mody ekologicznej ECO FASHION – wszystko w oparciu o zdobytą na warsztatach wiedzę i umiejętności. Stworzone pokazy będą uczestniczyć w konkursie w dwóch kategoriach: na najlepszy strój ekologiczny i najlepszy pokaz mody. Trzymamy kciuki!

Partnerami projektu, oprócz 32 ośrodków kultury z województwa łódzkiego, są Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, która na potrzeby realizacji warsztatów udostępniła swoją nowo otwartą przestrzeń czyli Akademickie Centrum Designu oraz Politechnika Łódzka – Instytut Architektury Tekstyliów.

Warsztaty przeprowadzone zostały przez pracowników uczelni:
  • WARSZTAT Z PROJEKTOWANIA UBIORÓW Z SUROWCÓW ODZYSKANYCH (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi – Akademickie Centrum Designu) – dr Beata Marcinkowska i dr Maciej Bohdanowicz.
  • WARSZTAT Z PRAKTYCZNEGO WYKONYWANIA UBIORÓW Z SUROWCÓW ODZYSKANYCH (Politechnika Łódzka – Instytut Architektury Tekstyliów) – dr Aleksandra Wereszka i dr Monika Czarska.
  • Z ramienia Łódzkiego Domu Kultury WARSZTAT Z TWORZENIA MODOWYCH AKCESORIÓW EKOLOGICZNYCH przeprowadziła Julita Pierzchała (Pracownia JUPIENTER), realizatorka warsztatów ekologiczno-plastycznych z wieloletnim doświadczeniem.
W 32 partnerskich ośrodkach kultury odbyły się również WARSZTAT O IDEI ZRÓWNOWAŻONEGO ZARZĄDZANIA ZASOBAMI ŚRODOWISKA, który przeprowadzą przedstawiciele Ośrodka Działań Ekologicznych ŹRÓDŁA.

Uzupełnieniem wszystkich działań warsztatów ekologiczno-artystycznych była wizyta wszystkich grup w CENTRALNYM MUZEUM WŁÓKIENNICTWA w Łodzi, gdzie pod opieką wspaniałych edukatorów uczestnicy zwiedzili wystawę pn. „Miasto, moda, maszyna” prezentującą rozwój włókienniczej Łodzi na wielu płaszczyznach: miasta, przemysłu włókienniczego, mody.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z projektu w telewizji TOYA  w ramach programu "CO JEST GRANE W ŁODZI": link (od 17:56)
  • 15-06-2022

Kategoria

Wiadomości