Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =

MIECZE GRUNWALDZKIE. RZECZY W TYGLU IDEOLOGII

Łódzki Dom Kultury i Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Łodzi zapraszają na prelekcję dr. Damiana Kasprzyka Miecze grunwaldzkie. Rzeczy w tyglu ideologii. 21 marca 2013 roku, godz. 17.00, sala 408 ŁDK. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Łódzki Dom Kultury i Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Łodzi zapraszają na prelekcję dr. Damiana Kasprzyka Miecze grunwaldzkie. Rzeczy w tyglu ideologii.

21 marca 2013 roku, godz. 17.00, sala 408 ŁDK. Wstęp wolny.

 

Damian Kasprzyk – doktor nauk humanistycznych, etnolog. Adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego, prezes Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział w Łodzi, członek Towarzystwa Naukowego Płockiego. Autor licznych artykułów poświęconych głównie regionalizmowi i muzeologii, redaktor kilku opracowań zbiorowych, sekretarz redakcji „Zeszytów Wiejskich” i „Zbioru Wiadomości do Antropologii Muzealnej”.

 

Autor odczytu podejmie próbę wprowadzenia refleksji etnologa do dyskusji na temat symboliki grunwaldzkiej, której poświęcono już wiele miejsca, z reguły w ramach narracji historyków, archeologów, rzadziej literaturoznawców. W kulturze polskiej zwycięstwu pod Grunwaldem nadawano każdorazowo taki sens, jaki był pożądany w kontekście aktualnej sytuacji politycznej kraju, przy czym głównymi kreatorami tradycji grunwaldzkiej okazywali się politycy, artyści, publicyści, a w okresach niepodległości przedstawiciele władz państwowych. Autor pragnie podążyć tym tropem koncentrując się na licznych wizerunkach mieczy grunwaldzkich jako materialnych korelatach pewnych idei-mutacji, powstających na potrzeby określonych momentów dziejowych. Postara się również nawiązać do zagadnienia kopii, rekonstrukcji (także repliki), bo i w tym obszarze miecze grunwaldzkie mogą inspirować do cennych rozważań natury teoretycznej.