Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 4 =

noc muzeów w Łódzkim Domu Kultury

16-17 maja zapraszamy na Noc Muzeów w Łódzkim Domu Kultury. Przygotowaliśmy dla Państwa wiele atrakcji: 4 seanse filmowe, 6 godzin rockowego grania, 5 Galerii Sztuki, próby otwarte i pokaz przedpremierowy Teatru California, warsztaty filcowania na mokro, multimedialną prezentację niespotykanego języka esperanto oraz 2 dniowy ŁÓDZKI PORT GIER. Szczegółowe informacje znajdą Państwo poniżej. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem!

  
 
 
 
DO POBRANIA:
  
Program

ŁÓDZKI PORT GIER
Sale:  304, 313, 308,  310, 408, 103, 114
16 V godz. 10-1 oraz 17 V godz. 10-21
Gratka dla miłośników gier planszowych. Dwa dni z kostką, pionkami i planszą.

POLSKI ZWIĄZEK ESPERANTYSTÓW
sala 101
godz. 19-24
Spotkanie z językiem i ruchem esperanto w Łodzi. Multimedialna prezentacja niespotykanego języka i przedstawienie działalności ruchu esperanckiego.

KONCERTY ROCKOWE
Sala Kolumnowa,
godz. 20-1

UNDERGROUND
https://www.facebook.com/undergroundpl
Zespół powstał pod koniec lat dziewięćdziesiątych w Rybniku. Od tej pory gra nieprzerwanie. Underground ma w dorobku trzy płyty: „Kto jest kim” (2003), „After Grunge” (2005)„Mrowisko” (2009). Ambitna muzyka, ciekawie zróżnicowana, wielowątkowa. Ostre i energetyczne brzmienia uzupełnione zostały interesującymi efektami gitarowymi i tekstami, tym razem po polsku... i ślonsku.

PEOPLE OF THE HAZE
https://www.facebook.com/Peopleofthehaze
Rock'n’rollowa petarda, nie uznająca kompromisów założona w 2009 roku we Wrocławiu. POTH to: ponad 200 koncertów w Polsce i zagranicą (Niemcy, Czechy, Włochy, Austria, Słowenia, Chorwacja, Bułgaria), Przystanek Woodstock 2011 i 2014, dwa długogrające albumy: „People of the Haze” (2011), „Fastfood Breslau” (2014) – album wyprodukowany przez Voytka Kochanka, zdobywcę nagrody Grammy.

TED NEMETH
https://www.facebook.com/Tednemeth
Zespół Ted Nemeth powstał w sierpniu 2010 roku w Łodzi. Muzyka gitarowo-garażowa. Teksty Teda Nemetha powstają w języku polskim. Ted Nemeth jest kompromisem i wypadkową pracy muzyków z instrumentami - niepowtarzalną wymianą energii. Do tej pory Ted Nemeth wystąpił w większości czołowych łódzkich klubów muzycznych oraz w kilku największych miastach Polski. Zespół ma na koncie dwie studyjne sesje nagraniowe. Pierwsza - w 2011 - zakończyła się wydaniem internetowego demo. Efektem drugiej jest fizyczne wydawnictwo „Ted Nemeth EP” (Odbijaj się, Dyskoteka, Wszystkie kolory słońca).

ZGIEŁK
https://www.facebook.com/zgiełk
Początki zespołu sięgają 2002 roku. W 2011 Zgiełk wydał swoją debiutancką płytę pt. „PŁOMIEŃ”. Od 2012 kapela tworzy nowy projekt bazujący na piosenkach o dawnej, fabrycznej Łodzi. Do współpracy został zaproszony Jędrzej Olżewski (skrzypce elektryczne), wprowadzając nowe brzmienie. Zgiełk to rockowe granie i niebanalne kompozycje, w których każdy może znaleźć coś dla siebie.

HENDRIX PROJECT
https://www.facebook.com/hendrixproject
Grają Hendriksa od dawna. Głównym źródłem inspiracji dla zespołu są lata 60. Początek działalności to koncert z Leszkiem Cichońskim, znakomitym gitarzystą, organizatorem Thanks Jimi Festival oraz Gitarowego Rekordu Guinnessa.

KINO SZPULKA
I piętro, sala kinowa
www.facebook.com/kinoLDK

godz. 20 „ZA JAKIE GRZECHY, DOBRY BOŻE?” (Francja 2014; 100 min.), reż. Philippe de Chauveron. Obsada: Christian Clavier, Chantal Lauby, Ary Abittan.
Przebojowa komedia.  Życie konserwatywnej pary zostaje wywrócone do góry nogami, gdy ich cztery córki poślubiają mężczyzn odmiennej religii i pochodzenia.

godz. 22 „PODRÓŻ NA STO STÓP” (Indie-USA, 2014; 120 min.), reż. Lasse Hallström. Obsada:  Hellen Mirren, Om Puri, Manish  Dayal.
Ekranizacja bestsellerowej powieści Richarda C. Moraisa. Dystyngowana Madame Mallory od lat kieruje cenioną restauracją w niewielkiej miejscowości na południu Francji. Pewnego dnia w miasteczku osiada rodzina emigrantów z Indii. Gdy przybysze otwierają skromny lokal vis a vis renomowanej restauracji, Madame Mallory nie kryje oburzenia wobec ich kulinarnego nieokrzesania.

WAMPIRYCZNA NOC FILMOWA,
II piętro, sala kinowa

godz. 20 „POSTRACH NOCY” (USA, 1985; 105 min.), reż. Tom Holland. Obsada: Chris Sarandon, William Ragsdale, Amanda Bearse, Roddy McDowall, Stephen Geoffreys.
17-letni Charley z przerażeniem odkrywa, że jego nowy charyzmatyczny sąsiad w rzeczywistości jest krwiożerczym wampirem, odpowiedzialnym za śmierć kilku młodych kobiet. Niestety nikt nie chce wierzyć w rewelacje nastolatka. Charley musi działać sam. 

godz. 22.15 „ZAGADKA NIEŚMIERTELNOŚCI” (Wielka Brytania, 1983; 100 min.), reż. Tony Scott. Obsada: Catherine Deneuve, Susan Sarandon, David Bowie, Cliff De Young.
Wysmakowana plastycznie historia mieszkającej w Nowym Jorku pięknej wampirzycy Miriam. Jej ostatni kochanek nieoczekiwanie szybko się starzeje i nasza bohaterka na jego następcę wybiera atrakcyjną panią doktor. 

TEATR CALIFORNIA
sala 323
godz. 19, 21 i 23
„Czego nie widać” wg Michaela Frayna
Teatr California zaprezentuje próby otwarte oraz pokaz przedpremierowy. Publiczność będzie miała okazję przyjrzeć się z bliska pracy aktorów i reżysera przy najnowszej produkcji. Próba otwarta (godz. 19 i 23) jest pokazem pracy teatralnej w procesie, publiczność nie jest zobligowana do pozostawania na widowni przez cały czas trwania próby. Każdy może w dowolnej chwili wejść i wyjść.  Pokaz przedpremierowy (godz. 21) jest natomiast formą zamkniętą, publiczność nie ma możliwości wchodzenia i wychodzenia z sali. Jest to również rodzaj pracy w procesie i tu wszystko jeszcze może się zdarzyć.

WARSZTATY FILCOWANIA NA MOKRO
www.facebook.com/PracowniaFilcki 
godz. 18-20 i 20.30-22.30
Warsztaty filcowania na mokro prowadzone przez przedstawicieli pracowni artystycznej FILCKI, będą okazją do zapoznania się z techniką oraz dadzą  możliwością tworzenia wyrobów użytkowych z  wełny czesankowej. Artystki prowadzące warsztaty zajmują się również ceramiką i projektowaniem biżuterii, dlatego uczestnicy będą mogli uzyskać porady i inspiracje w dziedzinie tworzenia naczyń glinianych, ich zdobienia, malowania, jak również tworzenia dodatków w formie broszek i wełnianych korali.

GALERIE  ŁDK
Tylko tutaj pięć galerii w jedynym budynku. W czasie Nocy Muzeów wszystkie Galerie czynne do 1.00 
www.facebook.com/galeria.imaginarium

GALERIA FF
Mariusz Sołtysik – „Z tyłu głowy”
Na wystawie zaprezentowane będą fotografie, obiekty fotograficzne i projekcje multimedialne. „Powstałe lub zarejestrowane rzeczy oddalają się, ale gdzieś z tyłu głowy czasem mam inne wyobrażenie tego, co właśnie się dzieje lub zostało zarejestrowane. Zapisuję, szkicuję i odkładam. Z tych odłożonych – także w głowie – zapamiętanych i nurtujących mnie rzeczy zrodziła się ta wystawa. Nie są to odpady, lecz rzeczy i zjawiska, do których podchodzę inaczej niż zakładałem. Rozpoczynam proces badania zarejestrowanego zjawiska lub pomysłu od początku. Jest to swoista archeologia, odkrywanie na nowo?”
 
GALERIA  Imaginarium
Małgorzata Wyszogrodzka-Trzcinka – „Harmonia powtarzalności”
Zestaw prac przygotowanych specjalnie na wystawę w ŁDK. Autorka wykorzystała swoje doświadczenia zdobyte w pracy z włóknem i wikliną, by stworzyć serię małych form rzeźbiarskich wykonanych z metalowych prętów. Powtarzalność i rytm układów, przy szczególnej postaci szlachetnego materiału i zastosowaniu indywidualnej techniki, dają interesujące efekty. Prace przestrzenne uzupełnia zestaw przyściennych papierowych kolaży utrzymanych w tym samym klimacie.

GALERIA  Nowa
Paweł Delekta - „Grafika”
„Zrealizowane wcześniej, ale przede wszystkim powstałe obecnie grafiki emanują szlachetnością zastosowanych technik graficznych (niezależnie czy są to techniki klasyczne, czy też współczesny warsztat cyfrowy). Nieustannie poszukując nowych możliwości rozwiązań ideowych i adekwatnych im środków wyrazu, w ciągłej konfrontacji ze współczesną i historyczną ikonografią, autor dąży do jak najtrafniejszego oddania uszlachetnionej prawdy o minionej, współczesnej mu, a może i przyszłej materii tego świata. Mówiąc już krótko i zwięźle, te grafiki radują duszę i cieszą oczy (i to nie tylko starych i zgnuśniałych „warsztatowców”, ale i pokoleniowych rówieśników)”.

GALERIA Stara
„Zygmunt Kubiak. 1940 – 2013”

GALERIA Kawiarnia
Wanda i Krzysztof Kozal - „Konfrontacje”