Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 1 =

NOWY ROK LUNARNY

Czas powitać Rok Smoka!
TERMIN: 29.02.2024 r., godz. 10:00-17:00
MIEJSCE: Aula Michowicza (ul. Lindleya 5a, Łódź)
Dołącz do wydarzenia: link

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie związane z tematyką obchodów nowego roku lunarnego: zwyczajów, wierzeń, a także dziedzin sztuki które składają się na barwne tradycje świąteczne w te dni w krajach takich jak: Japonia, Tajwan, Chiny, Wietnam, Korea, Tybet, Okinawa i inne. 

Obok prelekcji i krótkich filmowych przerywników o charakterze edukacyjnym, widzowie będą mogli wysłuchać koncertu muzyki azjatyckiej w wykonaniu Anny Krysztofiak, która poprowadzi także quiz z nagrodami.

Elementem interaktywnym oraz ruchowym będą warsztaty nauki tańca tybetańskiego. Odwiedzający wydarzenie będą mogli nie tylko przysłuchiwać się temu co dzieje się na sali auli prof. Waldemara Michowicza, lecz także wyjść do foyer, gdzie znajdować się będą stoiska tematyczne prowadzone przez studentów polskich i zagranicznych, m.in. oferujące jedzenie z Okinawy i Wietnamu, a także inne aktywności.

W programie wydarzeń przewidziana jest także wystawa buddyjskiego malarstwa japońskiego, albowiem nowy rok lunarny ma w Japonii silny wydźwięk buddyjski. Całodniowy program atrakcji zwieńczony zostanie wspólnym odpaleniem zimnych ogni, tradycyjnym „spaleniem pieniędzy” i kadzideł na zewnątrz budynku. 

Adresatem wydarzenia są studenci kierunków międzynarodowych i politologicznych, a także takich kierunków humanistycznych jak: historia sztuki, etnologia, kulturoznawstwo, języki orientalne, studia i szkoły artystyczne, uniwersytet trzeciego wieku oraz licealiści i wszyscy zainteresowani tematem. 

Wydarzenie jest współorganizowane przez Łódzki Dom Kultury oraz Uniwersytet Łódzki, Studenckie Koło Naukowe Azji Wschodniej i Pacyfiku przy Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ, pod patronatem Ośrodka Spraw Azjatyckich UŁ.

Anna Krysztofiak jest artystką Chóru Filharmonii Łódzkiej, multiinstrumentalistką w zakresie instrumentów dawnych i orientalnych, mgr historii sztuki. Wykonuje muzykę tradycyjną na szeregu instrumentów cazjatyckich, a także w tradycyjnej technice wokalnej. Jest najprawdopodobniej jedyną Europejką, która w stałym repertuarze wykonuje utwory nanguan w konserwatywnej stylistyce, co zostało docenione przez etnomuzykologów i sinologów obecnych na międzynarodowej konferencji CHIME w Lizbonie, w 2018 roku. Kształciła się indywidualnie i na kursach mistrzowskich m.in. u Olgi Pasiecznik, Nicolasa Parle, Marka Caudle, Marka Toporowskiego, Kyoko Kubota, Lin Po Chi, Abdou Ouardi, oraz u innych nauczycieli w Brukseli, Safi, Quanzhou i Tajpej. Odbywała praktykę w budownictwie organowym w pracowni organmistrzowskiej Manufacture d'Orgue de Bruxelles Patrick Collon. Przez rok pełniła funkcję organisty parafii polskiej przy kościele Notre Dame de la Chapelle w Brukseli. Anna Krysztofiak została nagrodzona stypendiami artystycznymi i naukowymi, w tym także stypendium Taiwan Fellowship, w klasie muzyki nanguan, wydziału muzyki tradycyjnej w Taipei National University of the Arts, pod kierunkiem prof. Lin Po Chi. W latach 2015-2017 była dyrektorem artystycznym Festiwalu „Muzyka w Ogrodzie Chińskim” w Łazienkach Królewskich w Warszawie, a festiwal ten był jej autorskim projektem. W jej dorobku znajdują się koncerty w kraju i za granicą (Czechy, Belgia, Luksemburg, Tajwan, Maroko). Jest aktywną realizatorką przedsięwzięć muzycznych i edukacyjnych. Zrealizowała szereg artystycznych grantów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim. Muzyką na instrumentach chińskich i japońskich uświetniała wizyty dyplomatyczne gości z Dalekiego Wschodu: księżnej Hisako Takamady, prezydenta Chin Xi Jinpinga, ministra obrony Chin Wanquan Changa, wiceministra kultury Chińskiej Republiki Ludowej Xiang Zhaoluna, i innych. Od 2019 roku współpracuje z festiwalem "Słowo i muzyka u jezuitów", jako wykonawca i kierownik artystyczny koncertów towarzyszących.


  • 29-02-2024 godz 10:00 - 29-02-2024 godz 17:00

Bilety

wstęp wolny

Kategoria

Wiadomości