Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =

ORIENTALNE SPOTKANIA Z MUZYKĄ

Zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach muzycznych poświęconej szeroko pojętemu orientowi. 
11.06.2024 (wtorek), godz. 18.00,
Łódzki Dom Kultury (ul. Dowborczyków 18, 90-019 Łódź, II piętro)

Wachlarz łódzki. Interdyscyplinarne spotkania z kulturą: „Cytra starożytnych mędrców. Muzyka i poezja obszaru języka mandaryńskiego” – to kolejne, trzecie spotkanie z cyklu. Tym razem doświadczymy piękna muzyki i poezji z obszaru Tajwanu, Singapuru, Hong Kongu i Chin Ludowych. Narracja słowno-muzyczna poprowadzi nas w krainę eremitów tworzących w górskich samotniach a także poprzez kanon konfucjański i muzyczny, w tym ten przeznaczony na głos z cytrą, flet qin xiao, dong xiao oraz chińską lutnię nanguan pipę. Będzie to najstarsza muzyka chińska, wykonana na autentycznym, archaicznym instrumentarium. Wykonawcy: Anna Krysztofiak – instrumenty, Jan Chmielowski – recytacja.

Wstęp wolny.

18.06.2024 (wtorek), godz. 19.00,
Salezjańskie Szkoły Muzyczne w Lutomiersku, sala konferencyjna (ul. Kopernika 3, 95-083 Lutomiersk)

Podróże w lutnią. Warsztaty muzyki japońskiej” – warsztaty muzyki japońskiej, które stanowią uzupełnienie programu nauczania szkół muzycznych z zakresu instrumentoznawstwa i historii muzyki. Uczniowie szkół muzycznych będą mieli okazję obcować z muzyką oraz instrumentarium japońskim, obejmującym: koto, yakumogoto, ichigenkin, shakuhachi, taishokoto i gekkin. Poznają tradycyjny repertuar muzyczny, próbując także swoich sił w nauce japońskiego śpiewu. Warsztaty poprowadzi Anna Krysztofiak.

Wstęp wolny.

Anna Krysztofiak jest artystką Chóru Filharmonii Łódzkiej, multiinstrumentalistką w zakresie instrumentów dawnych i orientalnych, mgr historii sztuki. Wykonuje muzykę tradycyjną na szeregu instrumentów cazjatyckich, a także w tradycyjnej technice wokalnej. Jest najprawdopodobniej jedyną Europejką, która w stałym repertuarze wykonuje utwory nanguan w konserwatywnej stylistyce, co zostało docenione przez etnomuzykologów i sinologów obecnych na międzynarodowej konferencji CHIME w Lizbonie, w 2018 roku.

Kształciła się indywidualnie i na kursach mistrzowskich m.in. u Olgi Pasiecznik, Nicolasa Parle, Marka Caudle, Marka Toporowskiego, Kyoko Kubota, Lin Po Chi, Abdou Ouardi, oraz u innych nauczycieli w Brukseli, Safi, Quanzhou i Tajpej. Odbywała praktykę w budownictwie organowym w pracowni organmistrzowskiej Manufacture d'Orgue de Bruxelles Patrick Collon. Przez rok pełniła funkcję organisty parafii polskiej przy kościele Notre Dame de la Chapelle w Brukseli. Anna Krysztofiak została nagrodzona stypendiami artystycznymi i naukowymi, w tym także stypendium Taiwan Fellowship, w klasie muzyki nanguan, wydziału muzyki tradycyjnej w Taipei National University of the Arts, pod kierunkiem prof. Lin Po Chi. W latach 2015-2017 była dyrektorem artystycznym Festiwalu „Muzyka w Ogrodzie Chińskim” w Łazienkach Królewskich w Warszawie, a festiwal ten był jej autorskim projektem.

W jej dorobku znajdują się koncerty w kraju i za granicą (Czechy, Belgia, Luksemburg, Tajwan, Maroko). Jest aktywną realizatorką przedsięwzięć muzycznych i edukacyjnych. Zrealizowała szereg artystycznych grantów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim. Muzyką na instrumentach chińskich i japońskich uświetniała wizyty dyplomatyczne gości z Dalekiego Wschodu: księżnej Hisako Takamady, prezydenta Chin Xi Jinpinga, ministra obrony Chin Wanquan Changa, wiceministra kultury Chińskiej Republiki Ludowej Xiang Zhaoluna, i innych. Od 2019 roku współpracuje z festiwalem "Słowo i muzyka u jezuitów", jako wykonawca i kierownik artystyczny koncertów towarzyszących.
  • 11-06-2024 godz 18:00
  • 18-06-2024 godz 18:00

Bilety

wstęp wolny

Kategoria

Wiadomości