Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 1 =

PREMIERA FILMU „NIE WOLNO SIĘ BRZYDKO BAWIĆ”

Łódzki Dom Kultury i Stowarzyszenie U SIEBIE – AT HOME zapraszają na premierę filmu dokumentalnego „NIE WOLNO SIĘ BRZYDKO BAWIĆ” w reżyserii Urszuli Sochackiej. Projekcja odbędzie się 17 stycznia o godz. 12.00 w Kinie Studyjnym Łódzkiego Domu Kultury.

W związku ze zbliżającą się 68. rocznicą wyzwolenia Łodzi, Łódzki Dom Kultury i Stowarzyszenie U SIEBIE – AT HOME zapraszają na premierę filmu dokumentalnego „NIE WOLNO SIĘ BRZYDKO BAWIĆ” w reżyserii Urszuli Sochackiej. Projekcja odbędzie się 17 stycznia o godz. 12.00 w Kinie Studyjnym Łódzkiego Domu Kultury, ul. Traugutta 18.

Premierę wspiera Narodowe Centrum Kultury i firma Prowell.

 

Film dokumentalny „NIE WOLNO SIĘ BRZYDKO BAWIĆ” opowiada mało znaną historię hitlerowskiego obozu dla dzieci i młodzieży przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, z filią w Dzierżąznej. Obozu, o którym w różnych okresach, z różnych powodów niewiele mówiono, niewiele wiedziano, niewiele pisano. Największą wartość mają relacje nielicznych już byłych więźniów i byłych więźniarek obozu. To, że opowiadanie o tym co zdarzyło się ponad 60 lat temu jest dla nich nadal bardzo trudne, a wspomnienia – żywe, uświadamia, że rany zadane im w dzieciństwie nigdy się nie zagoiły.

Film niejako przenosi historię z czasów II wojny światowej we współczesność pokazując, jak przeżycia obozowe byłych więźniów wpływają na następne pokolenia. Przybliża wciąż słabo opisany mechanizm transgeneracyjnego przekazu traumy. W scenach nowoczesnego upamiętniania obozu biorą udział uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi w Łodzi oraz innych łódzkich szkół podstawowych i gimnazjów. Ich udział w filmie był częścią projektu edukacyjnego „Uwolnić Chudego – dziś dajemy Wam nie tylko pamięć”, którego pomysłodawcami i realizatorami była Szkoła Podstawowa nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi w Łodzi oraz Stowarzyszenie U SIEBIE – AT HOME. Głównym celem projektu było szukanie nowych form uczenia historii – poprzez emocje, aktywny udział uczniów w poznawaniu historii i opracowywaniu ich własnych sposobów upamiętniania obozu.

 

„UWOLNIĆ CHUDEGO!” - hasło promujące kinową premierę filmu nawiązuje do w/w projektu. Uwolnić można: pamięć o tym, o czym trudno pamiętać, ale o czym nie można zapomnieć; zapomnianą lub inaczej zapamiętaną historię o obozie; Chudego z Pomnika Pękniętego Serca - od samotności, strachu, niechęci bycia dzieckiem i od poczucia winy za nie swoje winy; winną gruszkę – świadka znęcania się nad dziećmi, skaczące pod nią karne żabki... Ale premiera filmu nie zamyka projektu i nie kończy współpracy pomiędzy jego partnerami. 

 

Nadal będą trwać prace nad przygotowaniem eksperymentalnego pakietu edukacyjnego dla polsko-niemieckich grup młodzieży chcącej poznać historię obozu. Dzięki współpracy z niemiecką partnerką projektu – PD Dr. Imbke Behnken, powstaje niemiecka wersja językowa filmu, głównie z przeznaczeniem do dystrybucji w Niemczech. Na ukończeniu jest także książka Urszuli Sochackiej pt. „Eee... tam”, oparta na wspomnieniach byłej więźniarki obozu przy ulicy Przemysłowej, Genowefy Kowalczuk. Olbrzymia dokumentacja zebrana w trakcie przygotowywania filmu stała się dla jego autorki inspiracją do napisania monografii na temat obozu - w formie dynamicznych zapisków z planu filmowego, podprowadzających dokumenty i fotografie oraz obszerne relacje byłych więźniów hitlerowskiego obozu dla dzieci i młodzieży przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.

 

„NIE WOLNO SIĘ BRZYDKO BAWIĆ”

Scenariusz i reżyseria – Urszula Sochacka
producent – Stowarzyszenie U SIEBIE – AT HOME
koproducent – TVN S.A.
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej; Fundacja Współpracy Polsko – Niemieckiej
partnerzy: Szkoła Podstawowa nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi w Łodzi; Universität Siegen - Archiv Kindheit, Jugend, Biografie; Gminny Ośrodek Kultury w Dzierżąznej; Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi; Izba Muzealna w Mosinie
rok produkcji – 2012

 

Urszula Sochacka – dziennikarka, realizatorka telewizyjna, reżyserka i producentka; autorka reportaży i filmów dokumentalnych; od lat pracująca dla TVP S.A., TVN S.A. W 2009 jej praca literacka na temat traumy poobozowej zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie literackim czasopisma „Zwierciadło” na dziennik. A w ramach przyznanego jej w 2010 roku literackiego stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstała wstępna wersja książki pt. „Eee... tam”.

 

Stowarzyszenie U SIEBIE – AT HOME z Krakowa, które powstało w 2005 roku. Działa na rzecz promocji dialogu międzykulturowego. Główny zespół Stowarzyszenia to dziennikarze, realizatorzy i reżyserzy telewizyjni, pracownicy naukowi oraz członkowie innych stowarzyszeń i organizacji działających na rzecz mniejszości narodowych i grup etnicznych.