Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 9 =

RITSUKO TAKAHASHI W KUTNIE

29 listopada, w ramach 37. ŁST na scenie Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie wystąpiła Ritsuko Takahashi ze spektaklem Histoire d'-R-. Japońska aktorka i tancerka butoh zachwyciła publiczność swoim występem. Już w najbliższą niedzielę spektakl będzie można zobaczyć w Łodzi.

Butoh jest japońską formą tańca współczesnego, która rozwinęła się w latach pięćdziesiątych XX wieku. Ritsuko Takahashi, zapytana o cechy charakterystyczne wyróżniające butoh odpowiedziała, że właściwie nie ma żadnych wyznaczników, w Japonii istnieje wiele szkół tańca i każda czymś się różni. Ona sama jest uczennicą Daisuke Yosimono, lecz przyznaje, że rozwinęła własny styl, różniący się od tego, który prezentuje jej mistrz. Spektakl, którego tytuł w wolnym tłumaczeniu brzmi Historie o Ritsuko oczarował widownię w Kutnie. Była to poruszająca opowieść emanująca emocjami. Każdy element przedstawienia, czyli taniec, muzyka, scenografia, światło, korespondował ze sobą, a jednocześnie wzmacniał siłę wyrażanych uczuć. Po spektaklu odbyło się Spotkanie z artystką oraz dyskusja pt. „Kontynuatorzy i aroganci”

 

Natomiast 30 listopada 2014 r. Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie gościło teatr California ze spektaklem Piaskownica. Amatorska grupa teatralna California, działająca przy Łódzkim Domu Kultury, zmierzyła się z tekstem Michała Walczaka. Jak mówi reżyser, Piotr Maszorek, stworzenie tego spektaklu było wyzwaniem, ponieważ po dramat wspomnianego autora bardzo chętnie sięgają zarówno teatry amatorskie jak i zawodowe, a z pozoru prosty tekst kryje w sobie wiele reżyserskich pułapek. Piaskownica w adaptacji teatru California pokazuje jak trudne są relacje między kobietą a mężczyzną. Problemy z komunikacją zaczynają się już, gdy bohaterowie mają po siedem lat i nie umieją bawić się wspólnie w jednej piaskownicy. Niestety Miłka i Protazek nawet, gdy są już nastolatkami, a później dorosłymi ludźmi, dalej nie są w stanie się porozumieć. Z pozoru zabawny spektakl pokazuje gorzką prawdę o tym, że ludzie nie umieją wyrażać własnych uczuć, nie idą na kompromisy, nie doceniają przyjaźni. Po spektaklu odbyło się Spotkanie z Artystami w trakcie, którego rozwinęła się dyskusja na temat teatru amatorskiego i alternatywnego.