Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 7 =

Spotkanie z Małgorzatą Golicką - Jabłońską

Łódzki Dom Kultury i Polskie Towarzystwo Ludoznawcze zapraszają 28 listopada o godz. 17.30 na spotkanie z Małgorzatą Golicką - Jabłońską - autorką książki pt: "Tak trzeba", które odbędzie się w Łódzkim Domu Kultury w sali 103. Wstęp wolny!

Łódzki Dom Kultury i Polskie Towarzystwo Ludoznawcze zapraszają 28 listopada o godz. 17.30 na spotkanie z Małgorzatą Golicką - Jabłońską - autorką książki pt: "Tak trzeba", które odbędzie się w Łódzkim Domu Kultury w sali 103. Wstęp wolny!

Małgorzata Golicka-Jabłońska:

Reporterka, absolwentka etnografii Uniwersytetu Łódzkiego. Po studiach pracowała m.in. w „Głosie Robotniczym”, „Odgłosach”, „Gościu Niedzielnym”, „Kalejdoskopie”, „Tym Tonie” i Radiu Emaus. Członek zespołu redakcyjnego „Tygla Kultury” i „Kroniki Miasta Łodzi”. W stanie wojennym bezprawnie zwolniona z pracy przez Komisję Weryfikacyjną, związana z Duszpasterstwem Środowisk Twórczych przy kościele oo. jezuitów w Łodzi. Opublikowała m.in. książki: Pątniczym szlakiem przez Egipt (1990), Pokój dla Jerozolimy (1994), Ojciec Stefan SJ (2006), a także przekład W domu na całym świecie. Listy Thomasa Mertona do Rosemary R. Ruether (1997). Przygotowała sceniczną adaptację książki P. Dreyfusa, wystawianą na Chrześcijańskiej Scenie Wędrującej jako Siostra źle kochanych (1992). W latach 1995–2000 wchodziła w skład zespołu tłumaczy i autorów haseł polskiego wydania Encyklopedii Brytyjskiej (t. I – 1997). Propagatorka idei otwartego dialogu na płaszczyźnie różnych kultur i religii. Stypendystka Ekumenicznego Instytutu Tantur w Jerozolimie (1992), Międzynarodowego Centrum Dialogu w Aarhus w Danii (1993, 1994) oraz Institute for Future Educatiion of Jurnalists (FOJO) Kalmar University w Szwecji (1996). Należy do Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Nagrodzona m.in. odznaką honorową „Za zasługi dla kultury polskiej” (2006), Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006) oraz nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi za wkład w rozwój kultury miasta i książkę Ojciec Stefan SJ (2006).

Z posłowia:
Wszyscy bohaterowie książki byli ludźmi nietuzinkowymi, twórczymi i aktywnymi. Wspomnę tylko o dorobku badawczym matki i córki, uczonych: Stefanii Skwarczyńskiej i Marii Olszewskiej. Obie stworzyły szkoły naukowe, pozostawiły grono uczniów, należały do Polskiej Akademii Nauk. Janusię Skwarczyńską, harcerkę, wybrało za patronkę kilku drużyn w Polsce. W Dworku Olszewskich w Bełchatowie urządzono Muzeum Regionalne. Powołano także konkurs poetycki, dedykowany Wacławowi Olszewskiemu – poecie i lekarzowi. (…) Bohaterowie tej książki przemawiają sami za siebie, własnymi słowami, które po nich pozostały, lub dzięki słowom wspominających ich osób. Taka była też intencja biografki, Małgorzaty Golickiej-Jabłońskiej. Zebrała rozproszone i mało znane świadectwa, często także nieujawnione do tej pory prywatne wspomnienia i zapiski. I pozostawia z nimi czytelników sam na sam. To oni dokonują kolejnego etapu pracy pamięci i jej interpretacji.

dr Inga B. Kuźma