Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 6 =

Teatr dla małych i dużych. Teatr w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej

Warsztaty skierowane są do nauczycieli edukacji przedszkolnej oraz wczesnoszkolnej, wychowawców, animatorów, osób pracujących z dziećmi. Warsztaty będą okazją do zapoznania z nowymi metodami pracy z dziećmi i młodzieżą oraz osobami starszymi.
 
Uczestnicy nauczą się budowania etiud i scenek aktorskich. Na zakończenie otrzymają gotowy materiał do realizacji w ramach własnych zajęć z dziećmi (szczegółowy scenariusz, opracowane zabawy teatralne oraz płytę CD. Co ważne uczestnicy nie muszą wykazywać się uzdolnieniami aktorskimi, ważne są chęci do wspólnej zabawy.
 
Cel ogólny:
 
Wzbogacanie warsztatu pracy nauczyciela w zakresie wykorzystania różnorodnych form ekspresji teatralnej- ukazanie możliwości wykorzystania działań teatralnych w stymulowaniu wszechstronnego rozwoju psychomotorycznego dzieci a także rozwijaniu poprzez ekspresję twórczą ich zdolności 
 i zainteresowań artystycznych
 
 
Cele szczegółowe:
Po zakończeniu uczestnik kursu:
•zna  nowe zabawy  teatralne oraz muzyczno-ruchowe;
•potrafi opracowywać proste przedstawienia teatralne w oparciu o teksty literackie ( wiersze, bajki oraz utwory muzyczne)
•wykorzystuje  różnorodne przedmioty i rekwizyty w zabawach teatralnych
•buduje  etiudy  i scenki aktorskie;
•zna i stosuje w swojej pracy z dzieckiem poznane formy ekspresji teatralnej;
•zna sposoby wprowadzania dyscypliny i przestrzegania zasad poprzez zabawy teatralne i muzyczno-ruchowe;
•twórczo zrealizuje zajęcia edukacyjne;
 
 
Program warsztatów:
10.00-11.30 Metody teatralne w przedszkolu i szkole – etiudy pantomimiczne, zabawy ruchowe z elementami gry aktorskiej, zabawy taneczne i rytmiczno-muzyczne oraz gry i zabawy dramatyczne z tekstem – trening wyobraźni
11.30-11.45 Przerwa
11.45-13.15 Reżyseria dziecięcych spektakli teatralnych, krok po kroku – prezentacja różnorodnych rozwiązań scenicznych w pracy nad tekstem, formy oraz sposoby realizacji dziecięcych przedstawień teatralnych.
13.15-13.30 Przerwa
13.30-15.00 „Trzej kosmici” – bajka teatralna; sposoby tworzenia scenografii w warunkach szkolnych na przykładzie autorskiej bajki o trzech kosmitach.
15.00-15.30 Przerwa
15.30-16.00 Rola żywego słowa i małych form teatralnych w kształtowaniu twórczej postawy uczniów – prezentacja etiud aktorskich w oparciu o Teatr Improwizacji – „IMPROV”; układanie dialogów do bajek, tworzenie improwizacji słownych, mimicznych oraz ruchowych. Głos, mimika, gest – sztuka wywierania wpływu na postawy i motywacje uczniów – „odkrywanie emocji” w zadaniach aktorskich, gry i zabawy teatralne wyzwalające ekspresję ruchową i pantomimiczną dzieci.
 
 
Warsztaty prowadzi:
 
Agnieszka Drumińska – aktorka, reżyser, choreograf, pedagog. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Aktorka scen warszawskich m.in.: Teatru Komedia, Teatru Rampa, Teatru na Woli, Bajka, Adekwatnego. Aktualnie związana z Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Wyróżniona nagrodą publiczności za rolę Wiery w spektaklu „Ławeczka” w reż. E. Linde-Lubaszenki na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi w 1999 r. oraz nagrodą w kategorii debiutu scenicznego za rolę Wiery w spektaklu „Ławeczka” na Festiwalu Sztuki Aktorskiej „Kalisz 99”. Samodzielnie zrealizowała spektakle choreograficzne: „Tylko Tango” oraz „Kapelusze” 
 w stołecznym Teatrze Nowym, a także współtworzyła choreografię do przedstawienia „Kandyd” w reż. M. Wojtyszki w Teatrze Rampa. Zagrała w wielu serialach telewizyjnych m.in. „M jak Miłość”, „Tak miało być”, „Pensjonat pod Różą”, „Na dobre i na złe”, „Barwy szczęścia”. Jest nauczycielem mianowanym, od 12 lat prowadzi zajęcia teatralne i taneczne z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.