Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 4 =

WIERZBY, WIATRAKI I ŻÓŁTY SER...

27 listopada zapraszamy do ŁDK na prelekcję Wierzby, wiatraki i żółty ser. Niemieccy gospodarze w Polsce środkowej, którą poprowadzi dr Krzysztof Woźniak z Katedry Historii Polski XIX w. w Instytucie Historii UŁ. Prelekcja poświęcona będzie historii „kolonistów” – niemieckich chłopów, gospodarzy, osiedlających się na terenie Polski środkowej od lat 80. XVIII w. Zaprezentowane zostaną nieznane dotychczas materiały ikonograficzne i kartograficzne. Sala 114, godz. 17:30. Wstęp wolny.

 

Wierzby, wiatraki i żółty ser. Niemieccy gospodarze w Polsce środkowej.

27 XI 2014, ŁDK, sala 114, godz. 17:30. Wstęp wolny.

 

Prelekcja poświęcona będzie historii „kolonistów” – niemieckich chłopów, gospodarzy, osiedlających się na terenie Polski środkowej od lat 80. XVIII w. Omówiona zostanie ich odrębność kulturowa, widoczna w języku, religii, kulturze materialnej. Przyjrzymy się sposobowi gospodarowania i osiąganym efektom. Scharakteryzujemy kontakty z polskim otoczeniem i ich zakres. Prelekcja wzbogacona będzie prezentacją nieznanych dotychczas materiałów ikonograficznych i kartograficznych.

  
 
Dr Krzysztof Woźniak jest absolwentem studiów historycznych i etnograficznych w Uniwersytecie Łódzkim. Od 1982 r. związany z Katedrą Historii Polski Nowożytnej, po 1989 r. z Katedrą Historii Społeczno-Gospodarczej, obecnie z Katedrą Historii Polski XIX w.w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego.
Głównym obszarem jego zainteresowań badawczych jest udział ludności niemieckiej w życiu społecznym i gospodarczym Królestwa Polskiego w XIX i XX w. Zajmuje się też procesami modernizacyjnymi w Królestwie Polskim w XIX w., dziejami Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce środkowej, historią wielokulturowej Łodzi.
Autor wielu publikacji: książek, rozpraw, artykułów. Z zamiłowaniem uprawia publicystykę historyczną na łamach czasopism i prasy regionalnej, także w środowisku Polonii („Kurier Berliński”). Jest też autorem scenariusza filmu oświatowego Wielkie żarcie po polsku. Wiek XIX (reż. J. Sobociński, 1998). Stypendysta Goethe Institut Berlin (1997), Herder Institut Marburg (2000), Universität Konstanz (2001). Uczestniczył w licznych konferencjach naukowych w Polsce i w Niemczech. Jest członkiem zespołu redakcyjnego miesięcznika „Tygiel Kultury”, współpracownikiem miesięcznika „Ziemia Łódzka” oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Kommission für die Geschichte der Deutschen in Polen e.V., członkiem - współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Etnologii Miasta. W 2001 r. uhonorowany odznaką Za zasługi dla miasta Łodzi, za upowszechnianie wiedzy o przeszłości miasta w Polsce i za granicą.