Katarzyna Zalepa "Po prostu malarstwo"
- Galeria Kawiarnia
-
-
2019-06-15 12:00 - 20:00
-
Katarzyna Zalepa "Po prostu malarstwo"
- Galeria: Galeria Kawiarnia
WERNISAŻ: 23.05.2019 GODZ. 18.00
Katarzyna Zalepa – malarka, odbiorcy ma do zaproponowanie wiele. Jej artystyczne doświadczenie, które konsekwentnie gromadziła przez ostatnie lata, ostatecznie skrystalizowało do formy złożonej, choć w ostatecznym odczuciu bardzo bliskiej. Wyjątkowość jej prac nie polega więc na udziwnieniu kompozycji, lecz na jej uproszczeniu, sprowadzeniu jej do poziomu, na którym czytelność formy nie zaburza przekazu treści intymnych. Dzięki temu, stojąc przed jej pracami, poczuć możemy się swobodnie, bezpiecznie i pewnie. Jednak szeroki teren refleksji, na który mimowolnie wypycha nas malarstwo Katarzyny Zalepy, wykracza znacznie poza dosłowne treści poruszane w poszczególnych kompozycjach. W kontakcie z kolejnymi pracami przestają mieć zatem większe znaczenie rozpoznawalne formy, bo wyraźnie góruje nad nimi struktura i sposób wykonania obrazu. Prawdziwą treścią jej prac wydaje się być nie tyle to, co widzimy, ale to, co jest może nie w pełni zamierzone i intencjonalne, ale co wynika z indywidualnej wrażliwości malarki. Sposób zrealizowania koncepcji twórczej, o której tu mowa, to z malarskiego punktu widzenia, kwestia podstawowa. Wokół niej rozbudowała się przecież cała współczesna myśl malarska, która wbrew obowiązującym niegdyś kannom, obecnie koncentruje uwagę bardziej na sposobie malowania obrazu, niż na jego temacie/formie. Bo tematem obrazu jest już nie tyle forma – jakiś konkretny, dający się łatwo zidentyfikować kształt – co raczej sposób jej pokazania. Od kiedy więc każdy artysta zyskał możliwość eksperymentowania z własnym dziełem i używania wszelkich dostępnych środków plastycznych (malarskich) zgodnie z własną intencją, poza sposobnością do zabawy z dziełem, zyskał też możliwość opowiadania o sobie. Gdy w ten właśnie sposób spojrzymy na prace Katarzyny Zalepy, zobaczymy znacznie więcej niż sugerowałyby to klasyczne zagadnienia malarskie – martwe natury, portrety i pejzaże. Zobaczymy śmiałe, dojrzałe i bardzo jednoznaczne postrzeganie malarskie zamknięte kadrem pojedynczych kompozycji. Zrealizowane z rozmachem obrazy oparte w konstrukcji głównie o autorskie/osobiste wiedzenie odważnie przekraczają granice typowych działań i zabiegów technicznych, a tym samym odsyłają skojarzenia odbiorcy do pozamalarskich treści.
Jacek Świgulski (fragment tekstu do publikacji z wystawy)
FOTOFESTIWAL || Talk Dirty to Me - Tomek Albin i Jagody Studio
- Galeria FF
-
-
2019-06-15 18:00 - 20:00
-
FOTOFESTIWAL || Talk Dirty to Me - Tomek Albin i Jagody Studio
- Galeria: Galeria FF
- Adres: 90-113 Łódź, ul. Traugutta 18
Wystawa towarzysząca Fotofestiwalowi 2019: Tomek Albin i Jagody Studio „Talk Dirty to Me”
Wernisaż: Galeria FF, 15.06.2019 o godz. 18.00
Oprowadzanie kuratorskie: 22.06.2019, godz. 15.00 i 29.06.2019 godz. 17.00.
Żyjemy w czasach niesamowicie szybkiego rozwoju, w świecie konsumpcjonizmu, przeładowani informacjami z mass mediów ukrywamy swoje prawdziwe pragnienia, marzenia i potrzeby.
„Talk Dirty To Me” to projekt o celebracji, wstydzie, seksualności i fetyszach.
Seria zdjęć oraz film opowiadają historię, którą każdy z nas przeżywa odczuwając przyjemność podczas jedzenia. Tutaj jednak, poprzez alegorię czegoś sensualnego i miłego poruszamy temat głęboko zakorzeniony w naszej kulturze ukazując poważny problem wstydu i kultu ciała. W dobie wszechobecnego Internetu i mody na cyfrowy ekshibicjonizm pokazujemy wyestetyzowane obrazy mające za zadanie zwrócić uwagę widza na kłopoty współczesnego społeczeństwa.
Wstydzimy się tego czego pragniemy.
Tomek Albin jest absolwentem poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od lat współpracuje z międzynarodowymi markami wykonując dla nich zdjęcia do kampanii reklamowych. Zaangażowany w rozwój rynku fotografii w Polsce, od 2014 roku prowadzi autorski warsztat fotografii reklamowej w PWSFTiT w Łodzi. Wcześniej przez 7 lat pracował jako wykładowca w warszawskiej, krakowskiej i poznańskiej filii Akademii Fotografii oraz prowadził warsztaty będąc zarówno współzałożycielem projektu edukacyjnego Collegium Artis.
Do tej pory jego zdjęcia można było oglądać w galeriach: GWL w Warszawie, Rondo Sztuki w Katowicach, DAP w Warszawie, w krakowskiej Pauzie, na Miesiącu Fotografii w Bratysławie oraz Centrum Sztuki Współczesnej Inner Spaces w Poznaniu oraz w galerii w Starym Browarze. Prace artysty zostały wielokrotnie docenione przez międzynarodowe jury i publikowane w albumach Still Life Selected Views 2008 i 2009, a także w Luerzer's Archive 2008 i 2009. Tomek jest laureatem branżowych nagród m.in. Silver Drum i Silver KTR za kampanię USSR w 2010 roku, Silver i Bronze KTR za kampanię Makatka w 2009 roku, oraz Bronze EPICA i Gold KTR w 2008 roku, za kampanię Ariel Color i Ariel White. Niezależnie od pracy akademickiej i komercyjnej Tomek od lat pracuje aparatem analogowym nad artystycznymi nocnymi krajobrazami z różnych stron świata oraz wysublimowanymi, studyjnymi kompozycjami martwych natur.
JAGODYstudio to duet kreatywny który rozpoczął współpracę w 2007.
Agnieszka Zientarska (ur. 1979) ukończyła wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego ASP w Poznaniu, a Jagoda Żmudzińska (ur.1983) wydział Scenografii I Projektowania Kostiumu ASP w Poznaniu. Jako projektantki znane są z konceptualnego i holistycznego podejścia do projektowania. Przed ponad dekadę pracowały dla największych polskich przedsiębiorstw nad projektami łączącymi wiele obszarów designu, od projektowania wnętrz poprzez projektowanie scenografii i projektowanie graficzne, tworząc wyjątkową jakość i wnosząc świeżą perspektywę w podejściu do kreowania wizerunku marki. Współpraca z branżą filmową jest wynikiem ich naturalnej zawodowej ewolucji oraz osobistych zainteresowań. Łączy ich nieograniczoną wyobraźnię z wieloletnim doświadczeniem w wielu dziedzinach artystycznych. W swojej pracy koncentrują się na wizualnym aspekcie procesu kreatywnego, dążąc do jego kontroli od momentu tworzenia koncepcji, przez projekt scenografii i stylizację, aż po reżyserię.
Ich portfolio zawiera zarówno projekty artystyczne jak i komercyjne oraz bazuje na współpracy z wieloma uznanymi polskimi fotografami i twórcami filmowymi. Podróżują i żyją pomiędzy dwoma studiami w Poznaniu i Warszawie.
www.jagodystudio.com
www.instagram.com/jagodystudio
www.facebook.com/studioJAGODY/
www.vimeo.com/jagodystudio
FOTOFESTIWAL || Things and Thoughts
- Galeria Imaginarium
-
-
2019-06-15 18:20 - 20:00
-
FOTOFESTIWAL || Things and Thoughts
- Galeria: Galeria Imaginarium
- Adres: Traugutta 18
Łódź
Wernisaż: Galeria Imaginarium, 15.06.2019 o godz. 18.20
Oprowadzanie kuratorskie: 29.06.2019 o godz. 18.00.
Artyści biorący udział w wystawie:
Adriana Misiek, Aleksandra Anzorge, Jan Mikołajek, Monika Kamińska, Monika Lelonek, Marta Grochowska, Ida Kwaśnica, Karolina Płanik, Adam Skórzewski, Daniel Kusak
Prezentowane na wystawie prace wprost lub pośrednio odnoszą się do tego, co zwykło się odnosić do ducha, duchowości rozumianej jako ponadracjonalny stan doświadczenia istoty istnienia czy też rzeczywistości postrzeganej jako antyteza lub wartość opozycyjna wobec porządku materialnego. Plastyczne ujęcie i rozwiązanie tej kwestii manifestuje się w sposób możliwie adekwatny dla realizacji idei przyjętych przez artystów. Przykładami tych postaw są realizacje Marty Grochowskiej i Adama Skórzewskiego; choć wypływające z różnych motywacji wprost odnoszą się do rzeczywistości eschatologicznej. Unicestwianie, a więc i świadome umieranie to performance Moniki Kamińskiej, która w symboliczny sposób odziera swoje duchowe upodmiotowienie z materialności wizerunku. Ida Kwaśnica dokonuje w trakcie niemal czteroletniego spektaklu mistyfikacji swojej osoby w mediach społecznościowych, która to mistyfikacja jest w istocie bolesnym odwróceniem humanistycznego porządku prymatu ducha nad materią (w finale projektu powierzchowność materialnych sensów zostaje skompromitowana, a duch i sztuka odzyskują należną pozycję w świecie wartości). Wewnętrzny spór, jaki toczy ze sobą miłość altruistyczna z egoizmem i brakiem afirmacji (ale także autoafirmacji) to idea podjęta przez Karolinę Planik i Jana Mikołajka. Quasi religijne autoportrety Adriany Misiek, stylistycznie wprost odnoszące się do obrazowania świętych z przynależnymi im rekwizytami w zamyśle odnoszą widza do rzeczywistości, która skrywa się za przedstawieniami - te zaś kontestują materialny status fizyczności osoby ludzkiej. Do kwestii wyborów natury moralnej odnosi się również Aleksandra Anzorge. Daniel Kusak przez obraz materialności gestu ciała wskazuje na miłość jako zasadę istnienia. Monika Lelonek zaprasza odbiorcę swojego dzieła do uzmysłowienia sobie rzeczywistości wewnętrznej, która świat materii czyni cennym.