Instytucja Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego
unia baner
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =

36. ŁST XI MINIFESTIWAL w Łodzi, dzień 3, zapowiedź

8 grudnia, XI MINIFESTIWAL 36. Łódzkich Spotkań Teatralnych, w ŁDK o godz. 17.00, w sali kolumnowej wystąpi A3 TEATR z "Planem lekcji". WSTĘP WOLNY! Zapraszamy!












 

 

Łódzkie Spotkania Teatralne 2013 (1.09 - 8.12)

 

 


 

ŁST
AKTUALNOŚCI   PROGRAM   TEATRY   SPEKTAKLE   DYSKUSJE / SPOTKANIA
ARCHIWUM 
KONTAKT

 

XI MINIFESTIWAL dzień trzeci

 

8.12.2013 r., godz. 17.00 a3 TEATR (Kleszczele) Plan Lekcji
Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18, sala kolumnowa

8.12.2013 r., po spektaklu: 16 Otwarte Spotkanie z Artystami
prowadzenie: Paulina Ilska

ZWIASTUN FILMOWY: A3 TEATR "Plan lekcji"



O TEATRZE

A3 - teatr różności, teatralne panopticum. Nie posługuje się tekstem w spektaklu ”Plan lekcji”, choć ten czasami pojawia się np. w przedstawieniu ”Zmysły”. Nie jest teatrem tańca, a jednak ruch łączy z muzyką, w realizacji ”Tańcz!”. Nie jest pantomimą, a gloryfikuje gest, ten najbardziej nieznaczny. Nie trzyma się linearnych historii, a aktorów wiąże siatką wzajemności; wodzi na pokuszenie humoru i zasępienia, przerysowania zwyczajności, groteski i absurdu. Przetwarza codzienność tworząc z niej kod rytuałów, niezależnych aktów, które układają się na scenie w kolejne odsłony, sekwencje. Widzom pokazuje kalejdoskop obrazów – dynamicznych i statycznych, ostrych i rozmazanych wrażliwością. Nie nazywa rzeczy do końca, pozostawia tę sferę odbiorcy.
 
A3 Teatr zawieszony jest w czasie - rozpięty między doświadczeniem ponad 18 lat aktorskiej pracy jej twórców w Teatrze Cinema, a otworzeniem się na młode pokolenie i stworzeniem miejsca pracy dla aktorów przejmujących i rozwijających metodę Minimal Art.
 
A3 Teatr wywodzi się z najlepszych aktorskich doświadczeń Darka Skibińskiego w Teatrze Cinema, z inspiracji twórczością Tadeusza Kantora, metody Stanisławskiego, malarstwa Nowosielskiego, Boltańskiego, ze starych szkiców i rycin.

 
"Plan lekcji"

reżyseria: A3 Teatr
koncepcja: Dariusz Skibiński
scenografia: Agnieszka Gierach
muzyka: Jacek Hałas
producent: Agata Rychcik - Skibiński
obsada: Dariusz Skibiñski, Jan Kochanowski, Wiktor Malinowski

Szkoła. Życie? Śmiech i jasność niepobrudzonego niczym umysłu – nie mija? Wracają oczekiwania. Radości. Strachy. Warstwowe fobie. Zbiorowe śmiechy. Wszczepione lęki nauczycieli, traumy kolegów, rozterki pierwszych miłości. Plan lekcji pulsuje. Lekcja biologii, gimnastyki,... Dzwonek nic nie kończy. Nie dzwoni. Wibruje... śmiechem wariata. Życie. Jaśniejsza strona osobowości. Nie efektownie smutne, emocjonalnie poruszające. Śmieszne dążenie do szczęścia... tłucze się po wybojach smutku i absurdu.

Spektakl nie jest o sennym marzeniu. To drgający majak z brzegu radosnego koszmaru, absurdu codzienności, lawiny przeszłych obrazów ukrytych w uniesieniu, strachu, błądzeniu. To snucie wątku, który każdemu zakończyć może się inaczej, choć każdego obrazy są takie same. To rutyna i śmieszność, kopniaki-dupniaki,... Zawiła zabawa w przywoływanie szczenięcej, szkolnej beztroski.

To opowieść złożona z ruchomych wizji, mówiona bez słów, prostym gestem, rytmem emocji. Historia pierwszych odpowiedzi i ostatnich pytań. Strachu i życiowych uniesień. Historia tego, co nas tworzy w formę obecną.

"(…) przejmująca próba odnalezienia zapomnianych emocji. Podróż trójki aktorów w głąb własnych wspomnień, gdzie fakty są bez znaczenia, zmyślenie miesza się z rzeczywistością, a emocje zastępują bicie serca. Kanapka jedzona na przerwie staje się traumatycznym przeżyciem w granicy własnej wyobraźni. To sentymentalna podróż bez banału, liryczna, wciągająca….”
Brygida Dagome, „Art. pauza”


opracowanie i redakcja tekstu: Marcin Wartalski
foto: Marcin Jagniszewski (arch. A3 Teatr)