36. ŁST XI MINIFESTIWAL w Łodzi dzień pierwszy, zapowiedź
Łódzkie Spotkania Teatralne 2013 (1.09 - 8.12)
ŁST
AKTUALNOŚCI PROGRAM TEATRY SPEKTAKLE DYSKUSJE / SPOTKANIA
ARCHIWUM
KONTAKT
XI MINIFESTIWAL dzień pierwszy
6.12.2013., godz. 18.00 TEATR PST (Łódź) Eugene Ionesco Lekcja
Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18, sala 323
6.12.2013 r., po spektaklu: 13 Otwarte Spotkanie z Artystami
prowadzenie: Paulina Ilska
Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18, sala kolumnowa
prowadzenie: Marcin Wartalski
PST jest teatrem małych form, otwarty na pomysły z zewnatrz. Do współpracy zaprasza wszystkich, którzy mają pomysł na własne zaistnienie na scenie i chcą zrealizować swój projekt we współpracy z teatrem, pod kierownictwem doświadczonego instruktora.
reżyseria: Przemysław Sowa
występują: Anna Bieżyńska, Kuba Lisiak, Zuzanna Zawadzka
czas trwania: 50 minut
Ile jest jeden i jeden? Nie wiem, panie profesorze! Nie mogę, panie profesorze! Lepiej by pan zrobił, gdyby pan nie zaczynał z panienką od arytmetyki. Widzi pan, już się zaczyna, to objaw! Konflikt pokoleń? Głęboko skrywane wielkie namiętności? Czy może po prostu coś… absurdalnego? Nieustanna przepychanka między profesorem, uczennicą i służącą. Musicie to zobaczyć!!!
Biurko. Za biurkiem On: Wszechwładny Profesor-Wilkołak z marsową miną i w okularach. Po drugiej stronie: my-drżący ze strachu, niepewni swojej przyszłości. Jakże często śnią nam się takie koszmary jeszcze długo po ukończeniu szkoły. Aktorzy grający w „Lekcji” mają to prawie codziennie. Anna Bieżyńska, będąca w spektaklu uczennicą, jest tegoroczną maturzystką.
Z drugiej strony spróbujmy jednak wcielić się w postać profesora, który codziennie widzi przed sobą szeroko otwarte, niewinne i nic nierozumiejące oczy. Ionesco znał takie sytuacje. Przez pewien czas był nauczycielem języka francuskiego w liceum. To pewnie wtedy powstała w nim myśl zemsty. Chociażby na papierze. Młodzi adepci sztuki teatralnej prowadzeni przez Przemka Sowę, bawią się nieźle słowem i sytuacją, zdając się wciągać w tę zabawę publiczność. Powoli, obserwując walkę między profesorem a uczennicą, zaczynamy sekundować uczestnikom pojedynku i chyba bardziej jednak profesorowi. Rozumiejąc jego szaleństwo, też mamy ochotę sięgnąć po jakieś narzędzie zbrodni. Na szczęście, dzięki świetnej grze aktorskiej, zamiast horroru, obserwujemy, co najwyżej owianą szczyptą czarnego humoru, groteskę.
J. A. Biedrzycki razem z Magdaleną Paszkiewicz (Teatr Tańca PRO, który na co dzień działa w Ośrodku Teatralnym Łódzkiego Domu Kultury) stworzyli wspólnie 3 projekty Teatralne.
Spektakle Teatru Tańca PRO są autorskimi projektami członków Teatru, a ich materię stanowi unikalne połączenie tańca, ruchu nieformalnego i gestu, kreacja postaci scenicznej oraz budowa relacji między aktorami-tancerzami, mające na celu stworzenie własnego języka komunikacji z widzem. Tancerze PRO pracują w oparciu o technikę tańca współczesnego, improwizację strukturalną i contact improvisation. Zespół realizuje również przedsięwzięcia we współpracy z innymi teatrami: Teatr ART.51, Dziewięćsił,Pracownia Fizyczna, Teatr Kilku Osób, Teatrami: Chorea, Kijo.
"Brzydal" - spektakl na motywach Charlesa Baudelaire’a, Isidore Lucien Ducasse
reżyseria: Magdalena Paszkiewicz, Janusz Adam Biedrzycki
choreografia: Adam Janusz Biedrzycki
scenografia, wizualizacje: Anna Świderska, stroje: Anna Raczkowska
muzyka: Jakub Pałys, Milena Kranik
tancerze / aktorzy: Adrianna Binkowska, Michalina Pietrzak, Ewa Otomańska, Aleksandra Ziomek, Aleksandra Kacprzak, Żaneta Mrozik, Piotr Fraszyński, Damian Kukiałka, Janek Tarasiewicz, Tomek Kowalski, Marek Szczepański, Milena Kranik (muzyk), Jakub Pałys (muzyk)
czas trwania: 45 min
organizator projektu: Fabryka Sztuki w Łodzi
Z inicjatywy Janusza Adama Biedrzyckiego (aktora Teatru Chorea) w październiku 2012 roku został rozpoczęty projekt Brzydal. Adam zaprosił do współpracy Magdalenę Paszkiewicz (aktorka Teatru Tańca PRO) oraz zebrał grupę młodych ludzi, chętnych do pracy nad spektaklem. Jak mówi: Z niektórymi spotkaliśmy się tworząc projekt Oratorium Dance Project. Następnie po warsztatach, które odbywały się w ramach projektu Fabryki Sztuki UWAGA Człowiek! NapięciaMiasta wyłonił się cały zespół realizujący spektakl. I tak pod egidą Stowarzyszenia Teatralnego Chorea powstał spektakl Brzydal.
Czy jesteś, Piękno, z nieba czy też z piekła rodem?
Charles Baudelaire
Brzydal drzemie w każdym z nas… Tak czy nie? Ten spektakl nie jest akademickim dyskursem na temat brzydoty, ani nie ma ambicji jej definiowania. Jest wynikiem obserwacji skażenia, zbrukania, kontaminacji piękna i brzydoty w życiu codziennym. Spektakl wynika z krzywego zwierciadła mass mediów, które deformuje nam mózgi i mordy oraz wysysa z nas poczucie własnej wartości, w zamian oferując zastrzyk masowego plastyku. Kanony tworzące ludzką karykaturę to nasz współczesny teatr osobliwości, terapia szokowa kończąca się umieraniem wartości i wegetacją na własne życzenie. Niech buty Louis Vuitton, przedłużone rzęsy czy brak ręki nie determinują naszego postrzegania drugiego człowieka. Bo kto jest bez skazy niech…!!!
Projekt realizowany ze środków Urzędu Miasta Łodzi w ramach Stypendium Artystycznego Janusza Adama Biedrzyckiego oraz w ramach programu UwagaCzłowiek NapięciaMiasta dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury-Kultura-Interwencje.
tekst: ŁóPTAK nr 1 / 2013 (Paulina Ilska)
opracowanie merytoryczne: Marcin Wartalski
foto: Marcin Wartalski