Wyniki - 30. edycja ŁóPTY!
Już po raz 30-ty odbył się Łódzki Przegląd Teatrów Amatorskich - ŁóPTA.
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami oraz do oglądania galerii zdjęć!
-> http://www.ldk.lodz.pl/projekty-t4/lopta-t19/30.-lopta-t323
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami oraz do oglądania galerii zdjęć!
-> http://www.ldk.lodz.pl/projekty-t4/lopta-t19/30.-lopta-t323
Ideą przeglądu jest konfrontowanie pracy teatralnej z jurorami, publicznością, twórcami oraz kształtowanie warsztatu i praktyki scenicznej poszczególnych grup. Od trzech lat Przegląd otworzył się również na zespoły teatralne spoza województwa, umożliwiając im udział w pokazach konkursowych. W ubiegłym roku gościliśmy grupy m.in. z Gdyni, Warszawy czy Wrocławia. Uczniowie szkół średnich, studenci i osoby dorosłe będą mogły stanąć ze sobą w szranki, aby uzyskać tytuł „Najlepszego spektaklu teatru nieprofesjonalnego w województwie łódzkim”. Jednocześnie najlepsze przedstawienie może zostać nominowane do tegorocznych „40.Łódzkich Spotkań Teatralnych. Teatr ponad podziałami” i ruszyć w tourne po scenach w województwie łódzkim.
W tym roku pula nagród wynosi 8.000 zł. Dla uczestników są przewidziane warsztaty teatralne, które poprowadzi m.in.
W tym roku pula nagród wynosi 8.000 zł. Dla uczestników są przewidziane warsztaty teatralne, które poprowadzi m.in.
- Tomasz Rodowicz (reżyser, muzyk, aktor, założyciel i dyrektor Teatru Chorea). Do grona jurorskiego zawsze zapraszane są osoby, na co dzień związane z teatrem, zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim, aktorzy, reżyserzy, scenografowie, dramaturdzy, ale i instruktorzy teatralni z dużym doświadczeniem w pracy z amatorami. W tym roku do grona jurorskiego zaprosiliśmy:
- Katarzynę Pawłowską (aktorkę i współzałożycielkę Teatru Porywacze Ciał z Poznania),
- Jana Kochanowskiego (aktora Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego)
- Mateusza Sidora (dramaturga, reżysera, w-ce dyrektora Bałuckiego Ośrodka Kultury w Łodzi).
Recenzje ze spektakli konkursowych, będzie można przeczytać w internetowym wydaniu gazetki „ŁóPTAK”, która od 10 lat towarzyszy Przeglądowi.
Pierwsza ŁóPTA odbyła się w 1988 roku. Powstała z inicjatywy Mariana Glinkowskiego. Od samego początku odbywa się w Łódzkim Domu Kultury, będąc jedną z wiodących imprez ŁDKu.
ŁóPTA szybko stała się jednym z najważniejszych przeglądów teatru niezawodowego. Dała też możliwość zaprezentowania się zespołom amatorskim, przed nową publicznością na profesjonalnej scenie. Na koniec każdego dnia Przeglądu odbywały się (i nadal odbywają się) spotkania z Jurorami, omówienia i dyskusje. Są one otwarte zarówno dla artystów, jak i dla publiczności. Jest to doskonała okazja do konfrontacji dla wszystkich uczestników, dla artystów to zmierzenie się z publicznością, stawienie czoła zarzutom, jak i zachwytom. Przede wszystkim to jedyna okazja do merytorycznej dyskusji z Jurorami. Wielu młodych artystów rozpoczynających swą ścieżkę teatralną na ŁóPTA, mamy teraz okazję oglądać na deskach teatralnych, czy na ekranach kin. Dla wielu z nich to również pierwsze kroki przy wyborze dalszej drogi związanej z teatrem. To spotkania i konfrontacja z innymi artystami, z rówieśnikami i z tymi starszymi. To możliwość mówienia na scenie we własnym imieniu i własnym językiem, o sprawach, które są ważne i poruszające i dla artystów. To niepowtarzalna możliwość do pobudzenia twórców, aby sięgali po teksty klasyczne literatury, teksty współczesne, ale i teksty autorskie. To okazja, aby twórcy i artyści w różnym wieku mogli wymieniać się swoimi doświadczeniami. Czy trzeba wspominać o wartości edukacyjnej?
- 06-10-2017 godz 16:00 - 06-10-2017 godz 22:30
- 07-10-2017 godz 10:00 - 07-10-2017 godz 20:00
- 08-10-2017 godz 10:00 - 08-10-2017 godz 22:00