Paulina Ortenburger - malarstwo
- Galeria: Galeria Zewnętrzna
- Adres: Łódzki Dom Kultury
Pasaż Kultury Województwa Łódzkiego
ul. Traugutta 18, Łódź
Opis
Wernisaż: 26.10.2017, 18:00
Galeria Stara, ŁDK, ul Traugutta 18, III piętro
czynna: wtorek – sobota: 14.00–18.00
27.10 – 9.11.2017
Na wystawę Pauliny Ortenburger w Galerii Starej składają się wybrane obrazy cyklów malarskich: Opowieści anatomiczne, Soma i Przenikania.
Soma. Czym jest soma? Stanowi fizyczny wymiar człowieka, ciało. Soma bywa przedmiotem badań i oddziaływań medycznych. Cykl malarski Soma inspirowany jest aspektem fizycznym funkcjonowania człowieka. Część cyklu poświęcona jest tajemnicy, jaką niesie ze sobą budowa i działanie układu nerwowego, współtworzącego to, co czujemy, pamiętamy, kim jesteśmy. Naszą tożsamość.
Opowieści anatomiczne są swego rodzaju kontynuacją cyklu Soma. Są to prace na pograniczu rysunku. Modelowane linią, którą dopełniają plamy barwne, będące jej ekspresyjną odpowiedzią.
Mimo, że tematyka prac wywodzi się z nauk biologicznych, czy nawet medycznych, to jednak powstałe obrazy mają charakter niemal dekoracyjny, lekki, są twórczą interpretacją obserwowanej natury.
Na cykl pt. Przenikania składają się swojego rodzaju kompozycje abstrakcyjne inspirowane otaczającą rzeczywistością. Część z nich jest wynikiem refleksji dotyczącej pejzażu, gry światła i koloru, obrazu który widzimy – a z drugiej strony odczuć i emocji przez nas doznawanych. Subiektywne doświadczanie rzeczywistości sprawia, że każdy odbiorca może interpretować przedstawiony obraz indywidualnie, może odnaleźć w nim cząstkę własnej rzeczywistości.
Rozmawiając z różnymi osobami o ich wrażeniach odnoszących się do cyklu Przenikania autorka zanotowała między innymi: „przedpokój i przejście, „drzwi”, „kolory” „dla mnie to jest morze” „takie rzeczy które się odbijają”, „ muszę się zastanowić.... kałuża?”, „młody las nad stawem, mam taki blisko domu, z 10 lat może ma...”
Paulina Ortenburger (ur. 1988). Otrzymała dyplom magisterski z wyróżnieniem w 2014 roku, specjalizując się w Projektowaniu Ilustracji Naukowej. Studia magisterskie odbyła w Pracowni Komunikacji Wizualnej prowadzonej przez dr hab. Ewę Stopę-Pielesz i prof. Michała Klisia na kierunku Wzornictwo na Wydziale Projektowym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Bierze czynny udział w projektach interdyscyplinarnych z obszaru sztuki i nauki, m.in. w: Pejzaż dźwiękowy Częstochowy, I stało się światło (przy współpracy Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie). W 2013 roku miała wystawę indywidualną zatytułowaną Miejsce w ruchu czyli nie-statyczność przestrzeni. Wędrówki wizualne. Otrzymała Stypendium Artystyczne Prezydenta Częstochowy (2014) i przygotowała cykl prac ilustrujących treści psychoedukacyjne, z których korzystają pacjenci w szpitalach. Jest laureatką II edycji Biennale Młodych „Piękne Sztuki” w Radomsku.