Agnieszka Cytacka "Łodzianki. Atlas piękna"
- Galeria Kawiarnia
-
-
2020-02-29 12:00 - 20:00
-
Agnieszka Cytacka "Łodzianki. Atlas piękna"
- Galeria: Galeria Kawiarnia
wystawa czynna od 20 lutego 2020
FINISAŻ: 8 marca 2020 (Dzień Kobiet) godz. 17.00
ŁODZIANKI. ATLAS PIĘKNA to 101 fotograficznych portretów kobiet związanych swoją aktywnością z Łodzią – artystek, działaczek, aktywistek, pisarek, influencerek, start-uperek, animatorek kultury i życia społecznego, a także innych kobiet, które swoją pracą tworzą to miasto. To projekt o „siłaczkach” niosących na barkach to, co tworzy charakter postindustrialnej Łodzi. To projekt o pięknych kobietach, które stawiają czoła rzeczywistości, ubarwiając Łódź swoimi pomysłami, zaangażowaniem, sercem, uśmiechem, działaniem wychodzącym poza normy pracy i wielką pasją do tego miejsca.
ŁODZIANKI. ATLAS PIĘKNA to rzecz o kobietach i Łodzi. Każda z fotografowanych osób wybiera swoje miejsce, które stanowi tło podkreślające jej charakter, osobowość i działalność. To projekt zakładający stworzenie osobliwego Atlasu, w którym Piękno przejawia się na wielu płaszczyznach: jako estetyczny aspekt kobiecości, jako energia wynikająca z pracy twórczej i społecznej oraz jako miejski krajobraz będący inspiracją do życia i działania. Dzięki wykonaniu aż stu sesji fotograficznych w „małych ojczyznach” bohaterek portretów zostanie przedstawione szerokie spektrum łódzkich plenerów. Poza symbolami Łodzi docieramy do mniej oczywistych miejsc.
ŁODZIANKI. ATLAS PIĘKNA to opowieść. Nie tylko fotograficzna, bo za każdym z wybranych przez bohaterki miejsc kryje się jakaś myśl, historia, anegdota, wspomnienie. To wysłuchanie współczesnych opowieści. Wsłuchanie się w głosy miasta i jego mieszkanek.
ŁODZIANKI. ATLAS PIĘKNA to także chęć magicznego zaklinania rzeczywistości. W minionym 2018 roku świętowaliśmy sto lat praw wyborczych Polek. To ważne, by rocznice nie kończyły się wraz z upływem jednego roku, ale stanowiły koło napędowe wzmacniania ważnych idei. A taką niewątpliwie jest podkreślanie znaczenia kobiet w budowaniu społeczeństwa. Nasze antenatki musiały pokonać wiele trudności, by wyjść ze sfery domowej i zaistnieć w sferze zarezerwowanej niegdyś głównie dla mężczyzn. Dlatego każde zaznaczenie obecności kobiet w przestrzeni publicznej stanowi fundamentalny obowiązek obywatelski. 101 portretów to symboliczne działanie na rzecz praw kobiet w Mieście Kobiet.
ŁODZIANKI. ATLAS PIĘKNA jest wynikiem wieloletniej obserwacji działalności kobiet w szeroko rozumianej sferze kulturalno-społecznej Łodzi, nieoczywistej fascynacji naszym miastem oraz fotograficzno-podróżniczej pasji od wielu lat przynoszącej kadry z ludźmi w kajobrazie. Tytuł projektu nawiązuje do publikacji “The Atlas of Beauty” rumuńskiej fotografki Mihaeli Noroc, która przejechała cały Glob w poszukiwaniu kobiecego piękna. Mając podobne doświadczenie, autorka ŁODZIANEK postanowiła zacząć od miejsca dla siebie najważniejszego, w którym się urodziła, które ją ukształtowało i które stanowi punkt centralny jej mapy świata – Łodzi.
Projekt realizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydent Miasta Łodzi w roku 2019.
Agnieszka Cytacka o sobie:
„Nieustająco najbardziej pasjonuje mnie literatura, fotografia i podróże. Przez lata zajmowałam się teatrem i słowem, bo w nich widziałam mądrość i możliwość życia wieloma życiami. Potem coraz aktywniej zaczęłam poznawać świat na własną rękę, dokumentując fotograficznie zastany krajobraz i pisząc o tym na blogu takenfromtravel.com. Świat okazał się absorbujący, wielki, smakowity i zachwycający w swej różnorodności. W krajobrazie dostrzegłam człowieka. Podchodziłam do niego coraz bliżej, by wreszcie spojrzeć mu w samą źrenicę. Tak zrodził się portret i mój Atlas Piękna”.
Dyplomy 2020.Fotografia w Szkole Filmowej w Łodzi
- Galeria FF
-
-
2020-02-29 14:00 - 18:00
-
Dyplomy 2020.Fotografia w Szkole Filmowej w Łodzi
- Galeria: Galeria FF
- Adres: 90-113 Łódź, ul. Traugutta 18
wernisaż: 28.02.2020 godz. 18.00
finisaż: 14.03.2020 godz. 17.00
Wystawa prezentująca pięć pokazów dyplomowych studentek kierunku fotografia Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej łódzkiej Szkoły Filmowej.
Autorkami są: Ewa Skłodowska, Magda Paszko, Żaneta Kukowska, Sara Manowska i Monika Łuczak.
Ewa Skłodowska tak pisze o swoim projekcie: podjęłam temat relacji człowieka wobec świętości i doskonałości natury istnienia. Skonfrontowałam przestrzeń utartych schematów z napiętnowaniem i brakiem akceptacji. W efekcie odnalazłam moc, piękno i siłę.
Żaneta Kukowska: To właśnie kobiety, odkąd pamiętam jest głównym tematem moich zdjęć. Pokazuję je tak jak sama chciałabym być pokazywana. Sztuka jest kobietą...
Monika Łuczak: opierając się na powtarzających się wizjach z wiary Indian, przepowiedniach proroków, Hinduizmu czy też wizjach z pogranicza netartu i New Age stworzyła serię która jest wizualizacją nie tyle anonimowych internetowych postów, a przede wszystkim głęboko ukrytych, nieuświadomionych pragnień wspólnych dla każdego człowieka. To ich obecność świadczy o naszym międzykulturowy podobieństwie, a ich realizacja oznacza transformację i początek Złotego Wieku.
Magda Paszko: w cyklu łączę dwa obce sobie środowiska, z których jedno stwarza wrażenie naturalności, drugie zaś sztuczności. To, co niepierwotne znajduje miejsce w tym, co (jak wierzymy) jest pierwotne i naturalne. Fotografie są metaforą świata, w którym te dwa środowiska płynnie się przenikają.
Sara Morawska: #exodus to universum zbudowane z trosk i lęków. Rodzaj buntu i manifestu wobec pewnej estetyki piękna.
Dominik Lejman / Wojciech Leder / 2020.20.2
- Galeria Imaginarium
-
-
2020-02-29 14:00 - 18:00
-
Dominik Lejman / Wojciech Leder / 2020.20.2
- Galeria: Galeria Imaginarium
- Adres: Traugutta 18
Łódź
PONOWNE OTWARCIE WYSTAWY!
Zapraszamy wszystkich, którzy jeszcze nie widzieli wystawy od wtorku do soboty w godz. 14-18!
Bardzo prosimy o zapoznanie się z Regulaminem zwiedzania wystaw w Łódzkim Domu KUltury przed wejściem do galerii.
Podstawowym łącznikiem spotkania malarstwa Wojciecha Ledera i Dominika Lejmana jest pojęcie sceny i jej tymczasowej obietnicy.
W obu przypadkach szkliste światło obrazu buduje punktum – moment zatrzymania, w którym czas widza spotyka się z czasem tożsamym z przedstawieniem, u Ledera pozostającym nigdy niespełnionym momentem oczekiwania, u Lejmana kilkusekundowym przerwaniem znieruchomienia obrazu, poprzez wświetlonego w obraz „aktora”.
Dialog obu narracji wzajemnie wspomaga efekt, u Ledera nasilając oczekiwanie, u Lejmana przenosząc znaczenie z powtarzanego w projekcyjnej pętli wydarzenia na jego sceniczne otoczenie.
W ob/scenicznym świecie znaczenie sceny - jako konstrukcji ustalającej etyczną relację z widzem - zanika, malarstwo może być jego przypomnieniem.
Wojciech Leder urodził się w 1960roku w Łodzi. Studia w PWSSP ukończył w 1985 roku. Dyplom z malarstwa u Profesora Fijałkowskiego w 1985 roku. Studiował także filozofię na Uniwersytecie Łódzkim. W 1997 otrzymał Grande Prix Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Miał indywidualne wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi w 2001 roku, w Atlasie Sztuki w łodzi 2004 roku, w Galerii Bonna Tirer w Nowym Jorku na Chelsea Arts District w 2015 roku . Brał udział w Łódż Biennale w 2004 roku i Fokus Lodz Biennale w 2010 roku, w Medition Biennale w 2016 i 2018 roku. Był kuratorem Dekonstrukcji Utopii w Galerii Miejskiej w łodzi w ramach Festiwalu Czterech Kultur w 2012 roku, był kuratorem wystawy Biografie Rzeczy w Muzeum Żydów Polskich Polin w 2013 roku. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i zagranicą. Obecnie prowadzi pracownię Malarstwa na ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Profesor Zwyczajny.
Dominik Lejman. Artysta urodzony w 1969 r. w Gdańsku. W latach 1989-1993 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki oraz w Royal College of Art w Londynie w latach 1993-95. W 1996 roku obronił pracę dyplomową na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od roku 2005 prowadzi pracownię malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem, które łączy z projekcjami wideo, realizuje wideofreski, prace w formie wielkoformatowych fototapet i projekty w przestrzeni publicznej. Laureat wielu polskich i zagranicznych nagród, m.in. Paszportu "Polityki" w 2001 roku oraz stypendysta m.in. RCA, Fundacji Kościuszkowskiej, Trust for Mutual Understanding, Location 1 w Nowym Jorku, Ministerstwa Kultury RP. Prace artysty prezentowane były na licznych wystawach w Polsce i za granicą (m.in. w Nowym Jorku, Brukseli, Düsseldorfie). Mieszka i pracuje w Berlinie i Poznaniu.
Złoty Medal "Gloria Artis" dla Jana Jakuba Kolskiego
- Galeria Nowa
-
-
2020-02-29 17:00 - 21:00
-
Złoty Medal "Gloria Artis" dla Jana Jakuba Kolskiego
- Galeria: Galeria Nowa
ZE WZGLĘDU NA ZAGROŻENIE KORONAWIRUSEM WYSTAWA JEST NIECZYNNA DO ODWOŁANIA.
Uroczystej Gali wręczenia Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Janowi Jakubowi Kolskiemu towarzyszy wystawa prezentująca dorobek artystyczny reżysera, zrealizowanej na mocy porozumienia Łódzkiego Domu Kultury z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi oraz Muzeum Kinematografii w Łodzi. Na wystawie zaprezentowane zostaną plakaty filmowe, zdjęcia z planów i rekwizyty, a także nagrody i statuetki przekazane przez samego Jana Jakuba Kolskiego.
JAN JAKUB KOLSKI (ur. 29 stycznia 1956 we Wrocławiu)
Reżyser, scenarzysta, operator, także pisarz. W latach 1977-81 pracował w Ośrodku TVP Wrocław jako operator. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Polsce i na świecie. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Wydał m.in. zbiór opowiadań "Jańcio Wodnik i inne nowele" oraz powieści "Kulka z chleba" i "Egzamin z oddychania". W roku 1985 ukończył Wydział Operatorski PWSFTviT w Łodzi. W 2007 roku uzyskał stopień doktora sztuki filmowej.