OTWIERAMY ARCHIWUM GALERII - #zostanwdomu
- Galeria: Galeria FF
- Adres: 90-113 Łódź, ul. Traugutta 18
Opis
Galerie Łódzkiego Domu Kultury zapraszają do wirualnego zwiedzania w cyklu:
OTWIERAMY ARCHIWUM GALERII - #zostanwdomu
Ponieważ nie możemy się spotykać, organizować dla Was wystaw i przedstawiać interesujących artystów w przestrzeniach galerii, rozpoczynamy cykl OTWIERAMY ARCHIWUM, w którym na naszym profilu i fanpage'ach zaprezentujemy Wam materiały dokumentacyjne z wystaw - fotografie i filmy, może też wywiady - które znajdujemy w naszym przepastnym archiwum. Najbogatsze zbiory ma oczywiście Galeria FF (37 lat nieprzerwanej działalności !!!), ale także pokażemy dokumentację z wystaw w Galerii Imaginarium, Galerii Nowej, Galerii Starej i Galerii Kawiarnia.
Mamy nadzieję, że w tym czasie odosobnienia sprawimy Wam trochę przyjemności!
Można nas śledzić na Facebooku:
https://www.facebook.com/galeriaff/
https://www.facebook.com/GalerieLDK
I na Instagramie:
ff_imaginarium
Grażyna Rakowska "Kwestia czasu"
- Galeria: Galeria Kawiarnia
Opis ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA WYSTAWY ONLINE!
ZAPRASZAMY NA NASZ FACEBOOK -
https://www.facebook.com/GalerieLDK
"Marzenia o malowaniu towarzyszyły mi od zawsze. Już w szkolnej ławce zasmucały mnie gryzmoły kreślone świecową kredką, które nie oddawały podobieństwa mojej mamy. Wtedy nauczycielka pocieszała mnie - spokojnie, powoli, będzie dobrze – to tylko kwestia czasu. To samo słyszałam, gdy szkolnymi akwarelami malowałam pierwsze pejzaże.
Co nam się pytać, co niesie czas, co niesie z sobą godzina – pytał w swym wierszu Maksyma krakowski poeta i prozaik Józef Szujski, a zarazem pierwszy sekretarz generalny Akademii Umiejętności.
Co nam się pytać, jaki będzie los, co czasy przyniosły i lata?
Wzięłam sobie do serca te słowa. Nie pytać, tylko samemu kształtować swój czas. Uwierzyłam, że to tylko kwestia czasu, że zacznę malować na serio, że zacznę wystawiać. Stąd tytuł mojej wystawy.
Praca, doskonalenie warsztatu, wytrwałość w artystycznych poszukiwaniach. Czy już uchyliłam drzwi prowadzące na salony sztuki? A może to tylko kwestia czasu".
Grażyna Rakowska
Jiří Šigut "LANDSCAPE"
- Galeria: Galeria Imaginarium
- Adres: Traugutta 18
Łódź
Opis
ZE WZGLĘDU NA ZAGROŻENIE KORONAWIRUSEM WERNISAŻ WYSTAWY JEST PRZEŁOŻONY NA 25 KWIETNIA 2020 O GODZ.. 18.00
Najnowszy projekt Jiříego Šiguta, zaliczanego do czeskiej awangardy fotografików konceptualnych, który zasłynął tym, że swoją kreację fotograficzną oczyścił ze skomplikowanej technologii i doskonałego sprzętu, przez wykonywanie fotografii bez aparatu – bezpośrednio na papierze. W swoim myśleniu fotograficznym poszedł dalej: odrzucił również funkcję fotografii jako rejestracji ułamka sekundy rzeczywistości, na rzecz rejestracji czasu trwającego minuty, godziny... na jednym fotogramie. Jego prace uzmysławiają niezwykłe okoliczności powstawania dzieła fotograficznego, rozwinięte do misterium powstawania...
Już w latach 90. przestał używać aparatu fotograficznego. Zaczął tworzyć rodzaj fotogramów, które są połączeniem luksogramu (wykorzystanie naturalnego światła na przykład księżyca, gwiazd, czy światła świecy) z chemigramem. Šigut wykorzystuje „odczynniki” znajdujące się w naturalnych zbiornikach wody, wchodzące w reakcję z emulsją światłoczułą papieru fotograficznego. Przedmioty znajdujące się na styku z papierem światłoczułym jak trawy, liście, wodorosty w rzekach, mchy i gnijące rośliny, pozostawiają swój obraz, zapisywany w długim czasie „naświetlania” na papierze. Okoliczności i magia procesu zachodzącego całą noc, gdzieś w parku, czy na łące ujawnia poetyckość i nierealność.
Uzyskane w ten sposób obrazy są oczywiście rysunkiem abstrakcyjnym. Czasami tylko jakieś źdźbło trawy przylgnie do papieru, lub ruch poruszanych wiatrem gałązek przypomni rodowód powstania obrazu w naturze.