Grażyna Rakowska "Kwestia czasu"
- Galeria Kawiarnia
-
-
2020-06-28 00:00 - 00:00
-
Grażyna Rakowska "Kwestia czasu"
- Galeria: Galeria Kawiarnia
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA WYSTAWY ONLINE!
ZAPRASZAMY NA NASZ FACEBOOK - https://www.facebook.com/GalerieLDK
"Marzenia o malowaniu towarzyszyły mi od zawsze. Już w szkolnej ławce zasmucały mnie gryzmoły kreślone świecową kredką, które nie oddawały podobieństwa mojej mamy. Wtedy nauczycielka pocieszała mnie - spokojnie, powoli, będzie dobrze – to tylko kwestia czasu. To samo słyszałam, gdy szkolnymi akwarelami malowałam pierwsze pejzaże.
Co nam się pytać, co niesie czas, co niesie z sobą godzina – pytał w swym wierszu Maksyma krakowski poeta i prozaik Józef Szujski, a zarazem pierwszy sekretarz generalny Akademii Umiejętności.
Co nam się pytać, jaki będzie los, co czasy przyniosły i lata?
Wzięłam sobie do serca te słowa. Nie pytać, tylko samemu kształtować swój czas. Uwierzyłam, że to tylko kwestia czasu, że zacznę malować na serio, że zacznę wystawiać. Stąd tytuł mojej wystawy.
Praca, doskonalenie warsztatu, wytrwałość w artystycznych poszukiwaniach. Czy już uchyliłam drzwi prowadzące na salony sztuki? A może to tylko kwestia czasu".
Grażyna Rakowska
GALERIA ZEWNĘTRZNA - Tomasz Michałowski / Albom.pl
- Galeria FF
-
-
2020-06-28 00:00 - 00:00
-
GALERIA ZEWNĘTRZNA - Tomasz Michałowski / Albom.pl
- Galeria: Galeria FF
- Adres: 90-113 Łódź, ul. Traugutta 18
Od soboty 27 czerwca kolejna odsłona w ZEWNĘTRZNEJ GALERII Łódzkiego Domu Kultury!
Zapraszamy do galerii, która mieści się w witrynach okiennych Galerii Imaginarium. To tutaj, na wielkoformatowych telewizorach, pokazujemy Wam najlepsze wystawy, które Galeria FF i Galeria Imaginarium prezentowały w latach ubiegłych.
Wszystkich tych, którzy chcieliby zobaczyć projekty, których nie widzieli na wystawie w przestrzeniach galerii lub chcieliby je sobie przypomnieć – serdecznie zapraszamy!
Zapraszamy wieczorem na kolejną odsłonę zewnętrznej galerii ŁDK! Można usiąść w cieniu, na ławce od północnej strony Łódzkiego Domu Kultury (okna Galerii Imaginarium) i obejrzeć dwie wystawy – w tym tygodniu przybliżamy: „Pejzaż wewnętrzny” Tomasza Michałowskiego i wystawę archiwalnych zdjęć z pogranicza polsko-białoruskiego "Albom.pl"
Start w sobotę 27.06.2020 o 18.00!
czynna non stop – 7 dni w tygodniu przez 24 godz...
________________
Tomasz Michałowski
Absolwent wydziału operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Fotograf, operator filmowy i telewizyjny. Zadebiutował filmem “Złote runo” Andrzeja Kondratiuka w 1996 roku. Michałkowski jest również autorem zdjęć do filmu Dariusza Jabłońskiego “Fotoamator”, filmu dokumentalnego nagradzanego na najważniejszych festiwalach filmów dokumentalnych. Jest autorem zdjęć do ponad 30 filmów dokumentalnych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach fotograficznych zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą, m.in. w Małej Galerii ZPAF w Warszawie, Image Gallery w Aarhus, Aquario Romano Galery w Rzymie, Goethe Institute w Paryżu. Wykładowca fotografii w AFiP w Białymstoku.
Pejzaż wewnętrzny
Inspiracją, która posłużyła mi do zbudowania nowego cyklu fotografii stały się dwa sposoby opisu tego samego świata jakimi są: model geocentryczny i model heliocentryczny. Powstałe obrazy traktuję jako pewną formę wzbogacenia widzenia i myślenia obrazem o rzeczywistości, w której przyszło mi żyć. Aby odkryć jakiś nowy świat, do którego pragnie się dojść, trzeba najpierw wycofać się z tego starego. Ten nowy świat istnieje tylko na powierzchni fotografii, która go zatrzymuje. Obraz fotograficzny jest dla mnie prezentem od życia, podarowanym razem ze śmiercią, której nikt nie ominie, ale może się jej sprzeciwić przez sztukę – to ona posiada zdolność mierzenia się z przeznaczeniem. To ona powołuje obrazy jako pewną formę obrony istnienia, zdolną inicjować pewne spory. Obraz, który sfotografuję należy do przeszłości, jest moim śladem istnienia tu i teraz, jednocześnie może prowadzić człowieka do przyszłości. Taki obraz jest tylko metaforą i pewną możliwością spotkania z przedmiotem i sobą samym. Żeby powołać obraz do istnienia muszę zatrzymać się, by potem odnaleźć go w pustce i pójść za nim, dając się uwieść. I tak oto mogę zostać sam, jak zakochany Alcybiades w „Uczcie” Platona, opuszczony przez Sokratesa. Dostrzegam wreszcie światło w moim ciele, z którego wyłania się nowy obraz mnie samego.
________________
Albom.pl
http://albom.pl/
Albom.pl to pojemne hasło, które obejmuje wszystkie przedsięwzięcia Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej WIDOK związane z ratowaniem starych fotografii, w tym ich poszukiwanie, konserwację, digitalizacje, opisywanie, a także publikacje.
Prezentowane na wystawie zdjęcia zostały zebrane w 2013 roku podczas objazdu siedmiu miejscowości: Kleszczel i Gródka w Polsce oraz Sopoćkin, Łunny, Wołpy, Wołkowyska i Kamieńca Litewskiego na Białorusi. Wzięli w nim udział fotografowie i historycy z obydwu krajów.
W trakcie wyprawy udało się odnaleźć i przywrócić do pamięci kilku miejscowych fotografów. Największym odkryciem są negatywy Jerzego Kostko, odkopane na strychu jego domu w Kleszczelach. Fotografował swoje miasteczko przez pół wieku. Przez jego atelier przewinęli się bodaj wszyscy mieszkańcy miasteczka z tego okresu. Ich portrety można zobaczyć na wystawie. Prezentowane są tu także zdjęcia innych wiejskich fotografów. W prawie każdym z odwiedzanych miasteczek, w okresie międzywojennym działał zakład fotograficzny, przeważnie żydowski. W Gródku najpopularniejszym (i chyba jedynym) fotografem był Josef Abramicki, W Sopoćkiniach zachowało się dużo odbitek z żydowskiego zakładu Berkowskiego. Ze znalezionych resztek archiwów fotograficznych rzemieślników, bo robieniem zdjęć parali się dla zarobku, wyłania się obraz wiejskiej fotografii atelierowej z początku XX wieku. Wystawę przygotowało Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK, jej kuratorem jest Grzegorz Dąbrowski. Do tej pory pokazywana była w Białymstoku (Galeria Sleńdzińskich), Mińsku (Galeria Cech) oraz w warszawskiej Archeologii Fotografii.
Objazd realizowany był w ramach projektu „Fotograficzna wyprawa archeologiczna na polsko- białoruskie pogranicze” dotowanego przez MSZ. W jego trakcie zarchiwizowano ponad 2000 fotografii z 70 prywatnych kolekcji. 800 wybranych obejrzeć można na stronie www.albom.pl. Tam też można znaleźć zapisy rozmów oraz spisane historie odwiedzanych ludzi.
Artystycznym podsumowaniem projektu była książka fotograficzna „albom.pl”, w której znalazło się ponad sto wyselekcjonowanych fotografii. W projekcie udział wzięli: Urszula Dąbrowska, Grażyna Szałkiewicz, Andrzej Poczobut, Edward Dmuchowski, Rafał Siderski i Grzegorz Dąbrowski.
Zdjęcia pochodzą z prywatnych archiwów wymienionych osób:
Gródek: Elżbieta GREŚ, Ewa SOBOL, Halina MATEJCZUK, Marian i Grażyna SIENKIEWICZ, Romuald ŁAWRYNOWICZ, Sergiusz i Lidia CYWONIUK
Kamieniec: Jerzy MUSIEWICZ, Nina STASIUK, Olga KOZAK, Tamara ALEKS
Kleszczele: Aleksy i Mikołaj ROSZCZENKO, Irena POŁOWIANIUK, Jan SMYK, Krzysztof i Henryka LANGE, Maria KLIMOWICZ, Mikołaj MŁODZIANOWSKI, Tamara JAWDOSIUK, Teresa i Włodzimierz WASILUK, Jerzy KOSTKO
Łunna: Barbara AWRUSZKO, Helena HAŃKO, Honorata WIEŻEL, Antoni KUZIKIEWICZ, Janina SZWED
Sopoćkinie: Andrej WASZKIEWICZ, Czesław LISOWSKI, Czesława BURZYŃSKA, Jadwiga CZERNIAWSKA, Tadeusz ŁUKUĆ, Tadeusz SZULEWSKI