ZEWNĘTRZNA GALERIA - Vladimir Birgus / Marcin Szpak
- Galeria FF
-
-
2020-07-14 00:00 - 00:00
-
ZEWNĘTRZNA GALERIA - Vladimir Birgus / Marcin Szpak
- Galeria: Galeria FF
- Adres: 90-113 Łódź, ul. Traugutta 18
Od poniedzialku 13 lipca czerwca kolejna odsłona w ZEWNĘTRZNEJ GALERII Łódzkiego Domu Kultury!
Zapraszamy do galerii, która mieści się w witrynach okiennych Galerii Imaginarium. To tutaj, na wielkoformatowych telewizorach, pokazujemy Wam najlepsze wystawy, które Galeria FF i Galeria Imaginarium prezentowały w latach ubiegłych.
Wszystkich tych, którzy chcieliby zobaczyć projekty, których nie widzieli na wystawie w przestrzeniach galerii lub chcieliby je sobie przypomnieć – serdecznie zapraszamy!
Zapraszamy wieczorem na kolejną odsłonę zewnętrznej galerii ŁDK! Można usiąść w cieniu, na ławce od północnej strony Łódzkiego Domu Kultury (okna Galerii Imaginarium) i obejrzeć dwie wystawy – w tym tygodniu przybliżamy: „Photographs” Vladimira Birgusa (Czechy) i "Tabula rasa" Marcina Szpaka
Start w poniedzialek 13.07.2020 o 18.00!
czynna non stop – 7 dni w tygodniu przez 24 godz...
________________
VLADIMIR BIRGUS "PHOTOGRAPHS"
Vladimír Birgus, fotograf, kurator wielu wystaw, historyk fotografii i kierownik Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, dowodzi, że sztuka fotografowania jest dla niego wciąż przygodą i ewolucją. Vladimír Birgus wykształcenie zdobył na wiodących uczelniach artystycznych, w tym w słynnej kolebce talentów – FAMU w Pradze, gdzie później został wykładowcą. Tam ukształtowała się jego postawa artystyczna i sposób, w jaki postrzega świat i człowieka. Początkowo, w latach 70. i 80. XX wieku, uwieczniał w swoich kadrach społeczeństwo czechosłowackie – nawiązując do formy eseju fotograficznego. Birgus w swoich opowieściach fotograficznych skupił się na portretowaniu ludzi uwikłanych w sytuacje niezależne od ich woli. W kolejnych latach konfrontował realia funkcjonowania różnych społeczności i środowisk w wielu miejscach na świecie. Tak powstał pierwszy cykl East End, zrealizowany w Londynie w 1974 roku, który można określić jako traktat o kondycji współczesnego człowieka. W tym duchu powstawały kolejne prace w ramach konsekwentnie realizowanego projektu o wymownym tytule Coś niewysłowionego (Cosi nevyslovitelného – Something Unspeakable), w którym autor tworzy opowieść pisaną obrazem. Większość prac z tego okresu ma charakter dokumentalny, jednak formuła fotografii subiektywnej pozwoliła na ich kreatywną interpretację, wychodzącą poza ramy utrwalania pamięci o prawdzie czasów. Poszukiwania nowych środków wyrazu skłoniły artystę do podążania w stronę form bardziej abstrakcyjnych. Z upływem czasu barwa w jego twórczości zaczęła odgrywać coraz ważniejszą rolę, stając się dominantą w wielu pracach artysty. Wybijająca się malarskość jego fotografii stanowi dopełnienie przyświecającej Birgusowi humanistycznej refleksji. Artysta poszukuje bohaterów „globalnego teatru”, gdzie przenikają się i przemieszczają różne idee. Scenerię dla tych rozważań stanowią centra wielkich miast, ich przedmieścia i krajobraz wokół. Vladimír Birgus w swoich wypowiedziach wielokrotnie podkreśla ogromną sympatię do Polski – od lat 70. regularnie odwiedza nasz kraj przy okazji swoich wykładów oraz licznych projektów organizowanych wspólnie z polskimi szkołami artystycznymi. Ma częsty kontakt z naszymi studentami, którzy coraz liczniej kształcą się w najlepszej czeskiej szkole fotografii – Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie, gdzie artysta jest wykładowcą.
_____________________
MARCIN SZPAK "TABULA RASA"
Tabula rasa, jako sformułowanie oznaczające niezapisaną kartę, daje nam, jako odbiorcom sztuki, osobom oglądającym fotografie, możliwość dowolnej ich interpretacji. Nikt tu nikomu niczego nie narzuca – co od początku było zamysłem autora. Każdy empirycznie, na bazie własnych doświadczeń, kreatywności własnej wyobraźni, może interpretować to, co widzi na wiele sposobów. Zatopcie się w niebieskiej poświacie, kontemplujcie muzykę i obraz, zapisujcie karty według własnego uznania.
Marcin Szpak (1978). W 2008 roku ukończył Warszawską Szkołę Filmową na Wydziale Fotografii. Dyplom z projektem Radiograph obronił na ocenę bardzo dobrą. Od tego czasu sukcesywnie buduje swoje portfolio. Najważniejsze niezależne projekty to: Radiograph (2008), Sfinks (2008), Very Twisted Kingdom (2010), Silent (2011), Stardust (2011), Deep Blue (2011), Four Seasons (2011), Tabula rasa (2014). Zdjęcia z sesji z projektantką mody Katarzyną Konieczką były prezentowane w brytyjskim „Elegant Magazine”. W 2015 roku pracował na planie filmowym Na granicy w reżyserii Wojciecha Kasperskiego, gdzie byłem odpowiedzialny za fotosy i dokumentację planu filmowego. Zdjęcia z tego filmu ukazały się w magazynie „Kino” (luty 2016). Zdjęcia pojawiły się również na okładkach płyt m.in. Stefana Węgłowskiego i Adama Kośmieji, a zdjęcia z projektu Tabula rasa na okładkach tomików poezji Józefa Kroutvora oraz Anety Kamińskiej. Zdjęcia z projektów Silent, Tabula rasa były wykorzystane i analizowane w perspektywie epistemologicznej czytania tekstów wizualnych w publikacji naukowej profesor Moniki Jaworskiej-Witkowskiej pt: Przechwytywanie tekstów. Powidoki czytania (2016).
Brał udział w licznych wystawach m.in.: Mózg, wystawa zbiorowa (1999); IV Przegląd Fotografii Bydgoskiej BWA (2001); Mózg, wystawa indywidualna (2005); Akademicka Przestrzeń Kulturalna WSG Bydgoszcz (2007, 2008); Kino Iluzjon, wystawa zbiorowa z Warszawską Szkołą Filmową (2008); Before Kranberry - Wystawa Fotografii Analogowej Kamiennica XII, Bydgoszcz (sierpień2015); wystawa z grupą Parter02, Muzeum Wodociągów Bydgoszczy (2015); wystawa indywidualna, galeria Od Nowa, Toruń (2015); wystawa indywidualna Silent, BWA Bydgoszcz (2016); Wystawa Fotografii, Art Inkubator Łódź-wystawa zbiorowa (2016); The Pictur, wystawa zbiorowa Art Bar Cafe Warszawa (2016); wystawa indywidualna Action Painting, Zatoka Sztuki Sopot (2016), klub NRD Toruń (2017); udział w projekcie Artbox Project 1.0 na targach sztuki ArtBasel (2017); współtwórca filmu 12 cali, który miał premierę w lutym 2018 MCK Bydgoszcz; finalista Sony World Photography Awards 2018 w kategorii Open Portret; wystawa indywidualna Silent, Pers Toruń (2018). Czterokrotny stypendysta Prezydenta Miasta Bydgoszczy.