Radek REDMAN Stępień "Łódź nieoczywista"
- Galeria Zewnętrzna
-
-
2021-07-13 00:00 - 00:00
-
Radek REDMAN Stępień "Łódź nieoczywista"
- Galeria: Galeria Zewnętrzna
- Adres: Łódzki Dom Kultury
Pasaż Kultury Województwa Łódzkiego
ul. Traugutta 18, Łódź
GALERIA ZEWNĘTRZNA
PASAŻ KULTURY WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO
ŁÓDZKI DOM KULTURY
Radek REDMAN Stępień
ŁÓDŹ NIEOCZYWISTA
wernisaż: 9.07.2021, godz. 18.00
pokazy filmów: 9.07.2021, godz. 18.00 – 20.00
wystawa czynna: 9.07 – 31.08.2021
Galeria Zewnętrzna Pasażu Kultury Województwa Łódzkiego (od ul. Traugutta) - dostępna siedem dni w tygodniu, dwadzieścia cztery godziny na dobę
Radek Stępień – znany jako „REDMAN", fotograf, założyciel fanpage'y: Urban Explorers Łódź (miejsca opuszczone) oraz Radek Redman Stępień (tajemnice Łodzi, klatki schodowe, zakamarki, łódzkie kamienice). Społecznik, organizator wycieczek, spacerów, warsztatów, odnajduje miejsca i elementy architektoniczne, o które należy zadbać.
Laureat dwóch nagród w plebiscycie „Punkt dla Łodzi”: w kategorii Incjatywy – Urban Explorers Łódź – za docieranie w niedostępne miejsca i odkrywanie nieznanej strony miasta oraz w kategorii Ludzie – Radek „Redman” Stępień, Łódzki Indiana Jones – za eksplorowanie niedostępnych zakamarków Łodzi i odnajdywanie piękna w ruinach.
Pomysłodawca i organizator trzech edycji Festiwalu Eksploracji Miejskiej – projekt był dwukrotnym laureatem miejskiego programu „Kultugranty” Łódzkiego Centrum Wydarzeń.
Współtwórca czterech edycji „Bałuckiego kalendarza”, który kupowali nie tylko Łodzianie, trafił on do wielu polskich miast oraz na prawie wszystkie kontynenty.
Prelegent TEDxPiotrkowskaStreet nt. „Odkrywania miasta na nowo”. Współpracował również z Uniwersytetem Łódzkim w ramach projektu: „Uniwersytet Łódzki z innej perspektywy” oraz publikacji o UŁ pt. „Łódzkie przestrzenie i praktyka teorii. 70 lat Katedry Teorii Literatury Uniwersytetu Łódzkiego (1945–2015)”.
Dla Urzędu Marszałkowskiego wykonał materiał zdjęciowy i filmowy w ramach kampanii „Promuje łódzkie”. Współpracował z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w ramach wystawy „Efekt ostateczny” oraz w ramach projektu „Łódzkie Wątki” przeprowadził wykład „Łódź w fotografii”. Współpracował z Bałuckim Ośrodkiem Kultury – w ramach projektu Bałucki Bigiel (dwie edycje).
Pokazuje na swoich stronach Łódź zapomnianą przez Boga, ale jakże piękną i tajemniczą. Do tej pory jego prace można było oglądać w ramach autorskich wystaw: „Łódź Kontrastów”, Stare Kino Cinema Residence; „Urban Explorers”, Niebostan Łódź oraz w szeregu wystaw organizowanych przez m.in. Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Książki Artystycznej czy MPK Łódź.
O jego pasji pisała m.in. „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Łódzki” czy „Express Ilustrowany”, a reportaże o nim można było zobaczyć min. w TVP 3 Łódź w programie „Pod skórą”.
Wystawa efektów kształcenia wzornictwa dualnego na Politechnice Łódzkiej
- Galeria Nowa
-
-
2021-07-13 14:00 - 18:00
-
Wystawa efektów kształcenia wzornictwa dualnego na Politechnice Łódzkiej
- Galeria: Galeria Nowa
Wystawa efektów kształcenia wzornictwa dualnego na Politechnice Łódzkiej
Serdecznie zapraszamy na niezwykłą wystawę, którą zobaczyć można w dwóch przestrzeniach wystawienniczych Łódzkiego Domu Kultury:
- Galeria Zewnętrzna Pasażu Kultury Województwa Łódzkiego (od ul. Traugutta) - dostępna siedem dni w tygodniu, dwadzieścia cztery godziny na dobę - do 8.07.2021)
- Galeria Nowa (II piętro ŁDK - czynna od wtorku do soboty w godz. 14.00 - 18.00)
wystawa czynna: 1.07 – 14.07.2021
Wystawa prezentuje prace z zakresu projektowania tkanin, ubioru oraz komunikacji wizualnej i multimediów
Autorzy prac: Adrianna Czop, Aleksandra Przybyt, Daria Gocel, Dominika Kesling, Dorota Legun, Dariusz Pawlaczek, Hanna Rzeszut, Justyna Napióra, Katarzyna Szwej, Marta Łopatka, Martyna Antkowicz, Maryia Zabrodskaya, Małgorzata Olesińska, Olga Korkosińska, Paulina Lewowska.
Promotorzy prac dyplomowych: Prof. dr hab. Elżbieta Kędzia, dr hab. inż. Marcin Barburski prof. uczelni, dr hab. inż. Zbigniew Stempień prof. uczelni, dr hab. Dariusz Chojnacki prof. uczelni, dr inż. Maria Cybulska, dr inż. Magdalena Owczarek, dr Andrzej Foder, dr Marta Miaskowska, dr Anna Szumigaj-Badziak, dr Aleksandra Wereszka.
„Wzornictwo praktyczne na Politechnice Łódzkiej - studia II stopnia”
Studia dualne – połączenie nauki z pracą
W semestrze letnim roku akademickiego 2018/2019 na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, ruszyły wyjątkowe studia dualne II-go stopnia na kierunku Wzornictwo – Architektura Produktu Tekstylnego realizowane w ramach projektu „Wzornictwo praktyczne na Politechnice Łódzkiej - studia II stopnia” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 POWR. Instytucją wdrażającą jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Podstawową zaletą studiów dualnych jest zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych już w trakcie studiowania. Oprócz zajęć na uczelni, ambitna, zaangażowana i starannie wybrana grupa 15 studentów, poprzez płatne staże aktywnie uczestniczyła w życiu i pracy firm, biorąc udział w projekcie. Po zakończeniu studiów, absolwenci posiadają zarówno wyższe wykształcenie (tytuł magistra) jak i 2-letnie doświadczenie zawodowe. Podczas realizacji projektu studenci mieli kontakt z ponad 40 firmami odbywając staże, wizyty studyjne oraz zajęcia w formie kształcenia praktycznego.
W całym dwuletnim toku studiów zostały zrealizowane różne formy wsparcia, m.in. dodatkowe zajęcia z języka angielskiego zakończone egzaminem TELC, wyjazdy na Targi Mody w Poznaniu i Premiere Vision w Paryżu oraz warsztaty z Trendwatcherem. Ponadto studenci mieli możliwość uczestnictwa w certyfikowanych kursach z zakresu budowania stron www, grafiki komputerowej, zarządzania własną marką oraz UX/UI Design. W ramach projektu został zakupiony dostęp do najbardziej liczącego się portalu, który analizuje i przepowiada trendy, Worth Global Style Network.
W ramach nauki, studenci mieli możliwość poznania praktycznej umiejętności projektowania oraz realizacji haftu kolorowego i technicznego, na specjalnie w tym celu zakupionej hafciarce komputerowej.
Zrealizowanym celem studiów dualnych jest podniesienie kompetencji zawodowych osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym. Dzięki temu, absolwent posiada zarówno wiedzę teoretyczną, jak i doświadczenie zawodowe, które jest tak wysoko cenione przez pracodawców.
Kierownik projektu
Dr hab. inż. Marcin Barburski prof. uczelni
Zespół realizujący projekt
„Wzornictwo praktyczne na Politechnice Łódzkiej —
studia I stopnia”
Honorowy patronat JM. Rektor Politechniki Łódzkiej
prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik
prof. dr hab. in . Katarzyna Grabowska
Dziekan Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów
dr Monika Malinowska-Olszowy, prof. uczelni, Prodziekan d/s kształcenia
dr inż. Barbara Niekraszewicz, Prodziekan d/s studenckich
dr hab. inż.. Zbigniew Stempień, prof. uczelni, Dyrektor Instytutu Architektury Tekstyliów
dr hab. inż. Marcin Barburski prof. uczelni, Kierownik projektu
dr Aleksandra Wereszka, Koordynator d/s. artystycznych oraz współpracy z firmami
Anna Wilanowska, Specjalista d/s finansowych
mgr inż. Agata Poniecka, Specjalista d/s administracyjno-biurowych
mgr inż. Elżbieta Owczarek, Specjalista d/s przetargów i zamówień publicznych
Światło i mrok. Retrospektywy Bogdana Konopki część pierwsza – Baśń Polska
- Galeria Imaginarium
-
-
2021-07-13 14:00 - 18:00
-
Światło i mrok. Retrospektywy Bogdana Konopki część pierwsza – Baśń Polska
- Galeria: Galeria Imaginarium
- Adres: Traugutta 18
Łódź
Światło i mrok.
Retrospektywy Bogdana Konopki część pierwsza – Baśń Polska
wernisaż: 12.06.2021 godz.18.00
oprowadzanie kuratorskie: 18.06.2021, godz. 16.00 i 27.06.2021, godz. 16.00
12.06 – 24.07.2021
kuratorzy: Paweł Żak, Jacqueline Konopka, Magdalena Świątczak
Wystawa w ramach 20. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi
Prezentowana w Galerii Imaginarium ŁDK wystawa „Baśń Polska” jest częścią zaplanowanej na kilka odsłon, retrospektywnej prezentacji twórczości Bogdana Konopki, zmarłego przed dwoma laty artysty fotografa, który pod koniec lat 80., idąc za głosem serca, wyjechał do Francji. Wciąż jednak do Polski wracał, a prezentowane na wystawie prace są jego autorskim wyborem do wydanego we Francji w 2018 roku, jak się okazało ostatniego albumu artysty, zawierającego jego osobistą opowieść o Polsce, zarówno sprzed emigracji, jak i widzianą już z dystansu wędrowca, zamieszkałego na stałe gdzie indziej. Fotografie z lat 70. i 80. dziś już oderwane od kontekstu relacjonowania bieżących wydarzeń i późniejsze, które na wydarzeniach się nie skupiają, oglądane razem, bez chronologicznej konsekwencji, tworzą niezwykle interesujący wizualny esej, w którym to, co prywatne, miesza się i łączy z doświadczeniami pokoleniowymi i historią, która na wszystkich i wszystkim odciska swój ślad z czułą uwagą obserwowany i opisywany fotografiami Bogdana Konopki.
Bogdan Konopka urodzony w 1953 roku w Dynowie. Od 1988 mieszkał i pracował w Paryżu, gdzie przeszło 20 lat reprezentowała go galeria Françoise Paviot. W roku 2000 został ostatnim w XX wieku artystą przyjętym do ZPAF. Jeden z głównych twórców nurtu „fotografii elementarnej” (1982-1985) przy galerii Foto-Medium-Art we Wrocławiu. Fotograf i krytyk związany od roku 1994 aż do dziś z Pismem Artystycznym FORMAT, oraz Kwartalnikiem FOTOGRAFIA (2000-2012).
Prowadził autorskie pracownie fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Fotografii w Arles we Francji (1994-1997), Warszawskiej Szkole Fotografii (2009-2011) oraz w École de la Photographie de Vevey w Szwajcarii (2006-2016). Dwukrotnie nominowany do nagrody Niépce’a, (1994/1995), Laureat Grand Prix de la Ville de Vevey w Europejskim Konkursie Fotografii w 1998 roku. W roku 2017 odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W swej twórczości preferuje fotografię srebrową, najchętniej wielkoformatową. Interesują go nade wszystko możliwości rejestracji indywidualnych aspektów przeżyć duchowych. We wrześniu 2018 roku w wydawnictwie Delpire w Paryżu, ukaże się jego nowa książka „Baśń polska” (1978-2018). Jego prace znajdują się we wszystkich najważniejszych zbiorach we Francji oraz w Muzeach w Belgii, Izraelu, Polsce, Rosji i Szwajcarii. Zmarł w 2019 roku w Paryżu.