Niezwykłości natury województwa łódzkiego. W obiektywach fotografów Okręgu Łódzkiego Polskiego Związku Fotografów Przyrody
- Galeria Zewnętrzna
-
-
2021-09-25 00:00 - 00:00
-
Niezwykłości natury województwa łódzkiego. W obiektywach fotografów Okręgu Łódzkiego Polskiego Związku Fotografów Przyrody
- Galeria: Galeria Zewnętrzna
- Adres: Łódzki Dom Kultury
Pasaż Kultury Województwa Łódzkiego
ul. Traugutta 18, Łódź
Galeria Zewnętrzna
Pasaż Kultury Województwa Łódzkiego
Łódzki Dom Kultury
ul. Traugutta 18, Łódź
Niezwykłości natury województwa łódzkiego.
W obiektywach fotografów Okręgu Łódzkiego
Polskiego Związku Fotografów Przyrody
Wernisaż: 17.09.2021 godz. 18.00
(galeria zewnętrzna mieszcząca się wzdłuż ul. Traugutta)
Wystawę można oglądać do 9.11.2021 (24 h na dobę 7 dni w tygodniu!)
Autorzy fotografii:
Anna Świderska, Barbara Pluta, Katarzyna Świętochowska, Krzysztof Korc, Krzysztof Kuhn, Marian Jarosiński, Małgorzata Szafrańska-Kuhn, Michał Ludwiczak, Piotr Szewczyk, Ryszard Sąsiadek, Sebastian Sołtyszewski
Najpiękniejsze naturalne miejsca, często niedostępne, zwierzęta, bardzo rzadkie lub te spotykane na co dzień uchwycone w obiektywach członków Okręgu Łódzkiego Polskiego Związku Fotografów Przyrody nieodmiennie powodują nasz zachwyt. Tym razem możemy obejrzeć kilkanaście wyselekcjonowanych fotografii ukazujących niezwykle ciekawą faunę i florę województwa łódzkiego – Las Wiączyński, Dolinę Słudwi, Bolimowski Park Krajobrazowy, Dolinę Bzury, Dolinę Rawki, Zalew Jeziorsko…
Związek Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP) to największa i najstarsza, bo licząca sobie już 26 lat organizacja skupiająca miłośników fotografii przyrodniczej w Polsce.
Pod skrzydłami Okręgu Łódzkiego zebraliśmy grupę 50 osób różnych profesji i w różnym wieku, ale mających jedną, wspólną pasję – podglądanie i fotografowanie przyrody. W naturze każdy z nich znajduje swoją ulubioną część, którą pokazuje na swoich fotografiach. Jedni lubują się w krajobrazach skąpanych w mgłach, inni dokumentują fascynujące życie dużych i małych zwierząt, jeszcze inni znajdują piękno w mikroświecie albo fakturach i formach. Pokazujemy najczęściej piękno natury, ale staramy się również uwrażliwiać wszystkich na problemy związane z jej ochroną.
Fotografując dziką przyrodę powinniśmy pamiętać, że życie, rozwój i funkcjonowanie, czyli najszerzej pojęte dobro uwiecznianego obiektu i jego środowiska, są znacznie ważniejsze od wykonania zdjęcia. Stosowanie tej podstawowej zasady obliguje fotografów przyrody, w tym każdego członka ZPFP, do zdobywania i ciągłego poszerzania wiedzy przyrodniczej i ekologicznej oraz przestrzegania Kodeksu Etycznego ZPFP.
Tadeusz Kokietek - malarz historii Polski
- Galeria Imaginarium
-
-
2021-09-25 14:00 - 18:00
-
Tadeusz Kokietek - malarz historii Polski
- Cena biletu:4 PLN
- Galeria: Galeria Imaginarium
- Adres: Traugutta 18
Łódź
Łódzki Dom Kultury prezentuje retrospektywną wystawę twórczości malarza i rysownika, Tadeusza Kokietka (1920-1982). Pretekstem jest setna rocznica urodzin tego zdolnego i pracowitego łodzianina przypadająca na 2020 rok, jednak z powodu pandemii wystawy nie udało się zorganizować w ubiegłym roku, jednakże 101. rocznica urodzin Tadeusza Kokietka to równie dobra okazja, aby przypomnieć łódzkiej publiczności tę nietuzinkową i barwną postać, ważną nie tylko lokalnie, ale – jak się okazuje z perspektywy prawie czterech dekad, jakie niebawem miną od jego śmierci – także w kontekście rozwoju polskiej sztuki. Sztuki u swego zarania romantyczno-realistycznej, pokazującej naszą historię i jej bohaterów, barwną rodzajowość wsi oraz urodę rodzimego krajobrazu – od której zaczęło się samodzielne polskie malarstwo. Jego początki przypadły na ciężkie czasy zaborów, kiedy to poddawani rusyfikacji i germanizacji Polacy musieli w szczególny sposób pielęgnować swoją tożsamość, a pomagać im w tym miały literatura i sztuka o tematyce historycznej i rodzajowej, tworzone „ku pokrzepieniu serc”. Tadeusz Kokietek odniósł znaczący, ponadlokalny sukces, znajdując nabywców na swoje prace wśród wielu kolekcjonerów w Polsce i za granicą. Obrazy u Tadeusza Kokietka już przed wojną zamawiali łódzcy fabrykanci, Geyerowie i Grohmanowie, prezydent Aleksy Rżewski – były to głównie portrety – zaś po 1945 roku bogaci kolekcjonerzy oraz urzędy. Jednym z bardziej prestiżowych oficjalnych zamówień był wielkoformatowy tryptyk olejny: Jeńcy, Hubal i Zasadzka z lat 70. XX wieku. Znaczący był tu wizerunek majora Henryka Dobrzańskiego, zwanego Hubalem, o którym w tamtym czasie zaczęto przywracać pamięć, a którego postacią łódzki malarz był zafascynowany. Przez długie lata płótna te wisiały w gabinecie Prezydenta Miasta Łodzi, niestety ostatnio słuch o nich zaginął. Jego dzieła były zamawiane przez instytucje państwowe, takie jak Łódzki Urząd Wojewódzki, w którego zbiorach znajdują się dwa wielkoformatowe płótna: „Nadanie praw miejskich Łodzi przez Władysława Jagiełłę na zamku w Przedborzu” z 1975 roku oraz namalowana dwa lata wcześniej „Bitwa pod Wiedniem” - wypożyczone na ekspozycję. Ich dopowiedzeniem będą obrazy o tematyce batalistycznej, historycznej i rodzajowej, kameralne portrety i autoportrety, martwe natury oraz szkice ujawniające wielki kunszt artysty w opracowywaniu detalów strojów i uzbrojenia - użyczone przez córkę artysty, Monikę Kokietek-Cholewińską, łódzkich kolekcjonerów i galerie. Wystawa, zatytułowana „Tadeusz Kokietek - malarz historii Polski”, zostanie otwarta w Galerii Imaginarium 15 sierpnia i potrwa do 17 września 2021. Towarzyszyć jej będzie katalog, więcej informacji na stronie: www.lodk.lodz.pl
Tadeusz Kokietek (ur. 06.04.1920 w Łodzi, zm. tamże 09.06.1982) – malarz, rysownik i ilustrator związany z Łodzią; samouk, kontynuator tradycji europejskiego realizmu, wzbogaconego doświadczeniami kolorystycznymi i wielką dbałością o detal. Pierwsze sukcesy artystyczne odnosił w okresie międzywojennym – za obraz „Bitwa pod Machnówką”, prezentowany w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w 1938 roku, dostał nagrodę Ministerstwa Wyznań i Oświecenia Publicznego. Już przed wojną utrzymywał się ze sztuki, malował portrety na prywatne zamówienia m.in. dla łódzkich fabrykantów. Inspiracji szukał w literaturze Henryka Sienkiewicza, Jana Chryzostoma Paska, Stefana Żeromskiego, Miguela Cervantesa oraz w polskiej historii, zwłaszcza XVII-XIX wieku. Malował historyzujące sceny rodzajowe, myśliwskie i batalistyczne, średniego i wielkiego formatu. Tworzył też kameralne autoportrety, portrety, pejzaże miejskie i wiejskie, martwe natury - w technice olejnej, akwarelowej, tuszem. Zajmował się ilustracją książkową np. „Olbrachtowi rycerze”, współpracował z łódzkim dziennikiem „Express Ilustrowany”, gdzie ilustrował cykle popularno-przygodowe np. Jeździec bez głowy. Od 1950 roku był członkiem Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków, gdzie pełnił funkcję sekretarza zarządu, współpracował z salonami DESA w Warszawie i Łodzi. Obrazy i rysunki Tadeusza Kokietka znajdują się w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi, zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, Muzeum Miasta Łodzi oraz w licznych kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą, m.in. we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Stanach Zjednoczonych, Brazylii. Ostatnią wystawę indywidualną zorganizowało artyście łódzkie BWA w 1983 roku.
Honorowym Patronatem wystawę objęli – Tobiasz Bocheński, Wojewoda Łódzki oraz Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego.
Organizatorem jest Łódzki Dom Kultury.
Partnerem jest Rynek Sztuki Sp. z o.o.
Partnerami medialnymi są: TVP Kultura, Radio Łódź, Spotkania z Zabytkami, niezlasztuka.pl
ELŻBIETA RATAJCZAK KODRYSY
- Galeria Nowa
-
-
2021-09-25 14:00 - 18:00
-
ELŻBIETA RATAJCZAK KODRYSY
- Cena biletu:4 PLN
- Galeria: Galeria Nowa
ELŻBIETA RATAJCZAK
KODRYSY
WERNISAŻ: 23.09.2021 GODZ. 18.00
Łódzki Dom Kultury, Galeria Nowa
ul. Traugutta 18, Łódź, II piętro
wystawa czynna: 23.09 – 16.10.2021
„Kodrysy” (nazwa własna Autorki) to automatyczne pismo rysunkowe przekazujące wiedzę o nas, a czasami i o naszej przestrzeni. Są zaszyfrowaną informacją, odbiciem fal duszy wysyłanych do otoczenia i stanowią jego symboliczny i tajemniczy zapis. Ujawniają intymne zakamarki naszej duszy głęboko skrywane nawet przed nami samymi. Każdy „Kodrys” należy do innej osoby. Znajdziemy w nich niezwykle trafne spostrzeżenia, ostrzeżenia, sugestie, a czasami podpowiedzi sugerujące rozwiązanie. W przekazach mogą być ukryte wskazówki, które mogą pobudzić zainteresowanego, wzbudzić jego potencjał podświadomości by usprawnić działanie świadomości. Narysowany „Kodrys” służy również do medytacji własnego wnętrza, wniknięcia w swą naturę w celu głębszego poznania i zrozumienia siebie. „Kodrysy” były rysowane dla znajomych, dla polityków polskich i zagranicznych, dla zaginionych, dla profesorów uczelni, powstały również „Kodrysy” Obcych i artefaktów.
Elżbieta Ratajczak. Uprawia różne techniki malarskie – akryl, olej, pastele rysunek, linoryt.
Od 2007 roku rysuje „Kodrysy”, a od niedawna zaczęła je również malować. Rysunki mają interesującą warstwę zapisu rysunkowo-graficznego. Autorka posiada duży potencjał wyobraźni i swoistą sprawność wykonawczą. W 2014 roku otrzymała Century 2013 w CKU w Żninie dla najlepszego artysty roku 2013 z rąk posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Zemke. „Kodrysy” były opisane w 2015 roku w miesięczniku „Czwarty Wymiar” przez redaktorkę Ilonę Słojewską. Należy do Stowarzyszenia Działań Artystycznych i jest członkiem ART Gallery – prywatnej galerii bydgoskiej artystki Anny Osińskiej w Bydgoszczy.
Prezentowała swoje prace w muzeach i w galeriach na terenie Polski m.in w Żninie , w Szubinie, w Bydgoszczy w Inowrocławiu, w Mogilnie, w Kołobrzegu.
Ostatnio wystawiła KODRYSY w Europejskim Centrum Kultury w Sannikac