Niezwykłości natury województwa łódzkiego. W obiektywach fotografów Okręgu Łódzkiego Polskiego Związku Fotografów Przyrody
- Galeria Zewnętrzna
-
-
2021-10-13 00:00 - 00:00
-
Niezwykłości natury województwa łódzkiego. W obiektywach fotografów Okręgu Łódzkiego Polskiego Związku Fotografów Przyrody
- Galeria: Galeria Zewnętrzna
- Adres: Łódzki Dom Kultury
Pasaż Kultury Województwa Łódzkiego
ul. Traugutta 18, Łódź
Galeria Zewnętrzna
Pasaż Kultury Województwa Łódzkiego
Łódzki Dom Kultury
ul. Traugutta 18, Łódź
Niezwykłości natury województwa łódzkiego.
W obiektywach fotografów Okręgu Łódzkiego
Polskiego Związku Fotografów Przyrody
Wernisaż: 17.09.2021 godz. 18.00
(galeria zewnętrzna mieszcząca się wzdłuż ul. Traugutta)
Wystawę można oglądać do 9.11.2021 (24 h na dobę 7 dni w tygodniu!)
Autorzy fotografii:
Anna Świderska, Barbara Pluta, Katarzyna Świętochowska, Krzysztof Korc, Krzysztof Kuhn, Marian Jarosiński, Małgorzata Szafrańska-Kuhn, Michał Ludwiczak, Piotr Szewczyk, Ryszard Sąsiadek, Sebastian Sołtyszewski
Najpiękniejsze naturalne miejsca, często niedostępne, zwierzęta, bardzo rzadkie lub te spotykane na co dzień uchwycone w obiektywach członków Okręgu Łódzkiego Polskiego Związku Fotografów Przyrody nieodmiennie powodują nasz zachwyt. Tym razem możemy obejrzeć kilkanaście wyselekcjonowanych fotografii ukazujących niezwykle ciekawą faunę i florę województwa łódzkiego – Las Wiączyński, Dolinę Słudwi, Bolimowski Park Krajobrazowy, Dolinę Bzury, Dolinę Rawki, Zalew Jeziorsko…
Związek Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP) to największa i najstarsza, bo licząca sobie już 26 lat organizacja skupiająca miłośników fotografii przyrodniczej w Polsce.
Pod skrzydłami Okręgu Łódzkiego zebraliśmy grupę 50 osób różnych profesji i w różnym wieku, ale mających jedną, wspólną pasję – podglądanie i fotografowanie przyrody. W naturze każdy z nich znajduje swoją ulubioną część, którą pokazuje na swoich fotografiach. Jedni lubują się w krajobrazach skąpanych w mgłach, inni dokumentują fascynujące życie dużych i małych zwierząt, jeszcze inni znajdują piękno w mikroświecie albo fakturach i formach. Pokazujemy najczęściej piękno natury, ale staramy się również uwrażliwiać wszystkich na problemy związane z jej ochroną.
Fotografując dziką przyrodę powinniśmy pamiętać, że życie, rozwój i funkcjonowanie, czyli najszerzej pojęte dobro uwiecznianego obiektu i jego środowiska, są znacznie ważniejsze od wykonania zdjęcia. Stosowanie tej podstawowej zasady obliguje fotografów przyrody, w tym każdego członka ZPFP, do zdobywania i ciągłego poszerzania wiedzy przyrodniczej i ekologicznej oraz przestrzegania Kodeksu Etycznego ZPFP.
ELŻBIETA RATAJCZAK KODRYSY
- Galeria Nowa
-
-
2021-10-13 14:00 - 18:00
-
ELŻBIETA RATAJCZAK KODRYSY
- Cena biletu:4 PLN
- Galeria: Galeria Nowa
ELŻBIETA RATAJCZAK
KODRYSY
WERNISAŻ: 23.09.2021 GODZ. 18.00
Łódzki Dom Kultury, Galeria Nowa
ul. Traugutta 18, Łódź, II piętro
wystawa czynna: 23.09 – 16.10.2021
„Kodrysy” (nazwa własna Autorki) to automatyczne pismo rysunkowe przekazujące wiedzę o nas, a czasami i o naszej przestrzeni. Są zaszyfrowaną informacją, odbiciem fal duszy wysyłanych do otoczenia i stanowią jego symboliczny i tajemniczy zapis. Ujawniają intymne zakamarki naszej duszy głęboko skrywane nawet przed nami samymi. Każdy „Kodrys” należy do innej osoby. Znajdziemy w nich niezwykle trafne spostrzeżenia, ostrzeżenia, sugestie, a czasami podpowiedzi sugerujące rozwiązanie. W przekazach mogą być ukryte wskazówki, które mogą pobudzić zainteresowanego, wzbudzić jego potencjał podświadomości by usprawnić działanie świadomości. Narysowany „Kodrys” służy również do medytacji własnego wnętrza, wniknięcia w swą naturę w celu głębszego poznania i zrozumienia siebie. „Kodrysy” były rysowane dla znajomych, dla polityków polskich i zagranicznych, dla zaginionych, dla profesorów uczelni, powstały również „Kodrysy” Obcych i artefaktów.
Elżbieta Ratajczak. Uprawia różne techniki malarskie – akryl, olej, pastele rysunek, linoryt.
Od 2007 roku rysuje „Kodrysy”, a od niedawna zaczęła je również malować. Rysunki mają interesującą warstwę zapisu rysunkowo-graficznego. Autorka posiada duży potencjał wyobraźni i swoistą sprawność wykonawczą. W 2014 roku otrzymała Century 2013 w CKU w Żninie dla najlepszego artysty roku 2013 z rąk posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Zemke. „Kodrysy” były opisane w 2015 roku w miesięczniku „Czwarty Wymiar” przez redaktorkę Ilonę Słojewską. Należy do Stowarzyszenia Działań Artystycznych i jest członkiem ART Gallery – prywatnej galerii bydgoskiej artystki Anny Osińskiej w Bydgoszczy.
Prezentowała swoje prace w muzeach i w galeriach na terenie Polski m.in w Żninie , w Szubinie, w Bydgoszczy w Inowrocławiu, w Mogilnie, w Kołobrzegu.
Ostatnio wystawiła KODRYSY w Europejskim Centrum Kultury w Sannikac
Jolanta i Włodzimierz Ciesielscy Struktury natury
- Galeria Imaginarium
-
-
2021-10-13 14:00 - 18:00
-
Jolanta i Włodzimierz Ciesielscy Struktury natury
- Cena biletu:4 PLN
- Galeria: Galeria Imaginarium
- Adres: Traugutta 18
Łódź
Jolanta i Włodzimierz Ciesielscy
Struktury natury
wernisaż: 8.10.2021 godz. 18.00
9 -30.10.2021
Jolanta i Włodzimierz Ciesielscy to łódzcy artyści, a prywatnie małżonkowie od pół wieku, których bezustanna aktywność twórcza owocuje coraz to nowymi dziełami: rzeźbiarskimi, graficznymi, malarskimi i fotograficznymi. Od lat głównym źródłem inspiracji dla ich sztuki jest NATURA, rozumiana dosłownie i w przenośni: jako przyroda, z którą obcują o każdej porze dnia i roku, mieszkając w ponad stuletnim zabytkowym domu z ogrodem, ale też jako źródło energii i życiowej mądrości, motywującej do poszukiwania nowych lub drążenia starych tematów oraz do eksperymentów warsztatowych, skoncentrowanych na badaniu STRUKTUR.
Włodzimierz Ciesielski jest nestorem łódzkich rzeźbiarzy – z racji wieku (rocznik 1934), doświadczenia i imponującego dorobku […].
W najnowszych pracach Włodzimierza Ciesielskiego odnajdziemy intrygującą go od lat biomorficzność kształtów, lekko falujących, zazwyczaj subtelnie obłych, ale także ostro zakończonych, czasami polichromowanych, choć artysta preferuje naturalną barwę drewna. Tytułowe badanie struktury polega tu na podkreślaniu różnorodności i wydobywaniu naturalnej urody kształtów, faktur, kolorytu drewna, jego niepowtarzalnych zgrubień, wygięć, załamań, chropowatości lub gładkości – będących pokłosiem działań natury, doszlifowanych ręką Mistrza […]. Świat fauny, podobnie jak flory, jest mu szczególnie bliski, warto bowiem wspomnieć, że przez lata hodował konie, na których jeździły jego dzieci, konie uwieczniał też w drewnie. Umiejętność obserwowania natury i wyciągania artystycznych wniosków z jej cykliczności, niepowtarzalności, kruchości i siły widać w każdej pracy tego artysty, na tym polega jego wielka dojrzałość, poparta życiową mądrością. Ten szacunek dla natury widać w sposobie pokazywania STRUKTUR, czyli prawdy, sedna, sensu dzieła […].
Jolanta Ciesielska również jest absolwentką PWSSP w Łodzi, a jej zainteresowania obejmują grafikę warsztatową malarstwo i fotografię, a najnowsze prace, z lat 2019–2021 to ciekawy zapis badania jakości faktur i struktur za pomocą różnorodnych eksperymentów formalnych i warsztatowych. Pierwsze były farby akrylowe, efektownie wylewane na płótno, prawdziwe akrylowe szaleństwo – jak to określa sama autorka. Nie chodziło jej jednak o uleganie przypadkowi, lecz o zapanowanie nad formą, okiełznanie jej i wydobycie maksimum ekspresji z malarskiego gestu. Stąd być może odczucie dynamiki tych kompozycji, wręcz rozsadzanych pulsującym biomorfizmem plam jaskrawej żółci i zieleni, fosforyzującego błękitu, równoważonych subtelnościami szarości, dopełnianych czystą bielą i nasyconą czernią. Pulsowanie i falowanie odnajdziemy również w grafikach komputerowych, silniej wyabstrahowanych, kompozycyjnie opartych na dynamicznej linii „płynącej” w niedookreślonym kierunku – tak jak wszystko płynie w naturze. Mamy tu większy niepokój formalny ale i estetyczną dekoracyjność, która bardzo ciekawie prezentuje się w kontekście… pomalowanych na czarno rzeźb z cyklu „Przenikania” Włodzimierza Ciesielskiego. To oczywiście wynik wspólnych inspiracji i, być może podświadomego wzajemnego oddziaływania na siebie tej dwójki artystów, żyjących w swoistej twórczej symbiozie.
(na podstawie tekstu do katalogu z wystawy Moniki Nowakowskiej)