Roberta Jundo "Absens/Nieobecni/Fotografia"
- Cena biletu:4 zł
- Galeria: Galeria FF
- Adres: 90-113 Łódź, ul. Traugutta 18
Opis
Robert Jundo to autor cyklu kolorowych fotografii inspirowanych przedwojennymi kadrami filmowymi, poddawanymi eksperymentom formalnym, takim jak rozpikselowanie, które premierowo będą prezentowane w Galerii FF na wystawie "Nieobecni/Absens" czynnej do 28 maja 2022 roku.
Robert Jundo – urodzony w 1967 r. w Łodzi, obecnie mieszka i tworzy w Dziektarzewie koło Lutomierska.
W latach 2004-2009 studiował w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2008 roku. Dyplom z wyróżnieniem obronił w 2009 roku w Pracowni Technik Cyfrowych prof. Grzegorza Chojnackiego. W 2011 roku podjął pracę na Wydziale Grafiki i Malarstwa macierzystej uczelni jako asystent prof. Chojnackiego w Pracowni Technik Cyfrowych. Stopień doktora uzyskał w 2016 roku. Równolegle pracuje w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi, gdzie prowadzi zajęcia z eksperymentalnej fotografii. Na stronie ASP prowadzi aktorską galerię internetową Pixel.
Uczestnik wielu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych, w Polsce i za granicą. Od 2017 roku należy do łódzkiej grupy „Powidoki” (razem z Andrzejem Batorem, Jackiem Galewskim i Maksymilianem Maksem Kreutz-Majewskim) z którą realizuje projekty artystyczne inspirowane m.in. awangardowym dziedzictwem, takie jak cykl wystaw „Śladami Strzemińskiego” w 2021 roku.
Miłośnik motocykli i marki Harley Davidson oraz muzyki heavymetalowej.
TOMASZ SOBCZAK „DOKTOR SOBCHUCK I PAN HYDE”
- Cena biletu:4 zł
- Galeria: Galeria Nowa
Opis
Łódzki Dom Kultury zaprasza na indywidualną wystawę artysty zatytułowaną „Doktor Sobchuck i Pan Hyde”, która będzie czynna do 15 czerwca 2022 roku w Galerii Nowej ŁDK.
Artysta prezentuje na niej wielkoformatowe płótna z lat 2015-2022, utrzymane w nastrojowym, surrealistycznym klimacie, inspirowane sennymi marzeniami i wizjami, pop-kulturą i historią sztuki, poparte eksperymentami z warsztatem.
Wystawie towarzyszy katalog z tekstami poetyckimi Tomasza Sobczaka, ciekawie korespondującymi z reprodukcjami jego prac.
Tomasz Sobczak to dojrzały i wszechstronny, a przy tym wciąż poszukujący nowych środków wyrazu twórca: malarz, fotograf, scenograf teatralny i filmowy, poeta. Na uwagę zasługuje także jego aktywność akademicka – od 2011 roku prowadzi zajęcia z rysunku, malarstwa i fotografii na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.
Galeria jest czynna od wtorku do soboty w godzinach 14-18, w środy jest wstęp wolny, w pozostałe dni obowiązują bilety w cenie 4 zł od osoby. Jest możliwość płatności kartą.
kurator: Monika Nowakowska
CZESŁAW CZAPLIŃSKI "AMERYKAŃSKI SEN CZESŁAWA CZAPLIŃSKIEGO"
- Cena biletu:4 zł
- Galeria: Galeria Imaginarium
- Adres: Traugutta 18
Łódź
Opis
Wystawa „Amerykański sen Czesława Czaplińskiego” obejmuje ok. 150 zdjęć, kolorowych i czarno-białych, podzielonych na sześć tematów, m.in. panoramy Nowego Jorku, zdjęcia Stanisława Lema czy Ryszarda Kapuścińskiego. Zdjęcia tego ostatniego są zaprezentowane premierowo wraz z promocją najnowszej książki Czesława Czaplińskiego „Ryszard Kapuściński. Życie w podróży, życie jako podróż. Rozmowy” wydanej w 2022 roku.
Każdemu cyklowi fotografii towarzyszy przedstawienie sylwetki bohatera zdjęć oraz opis okoliczności ich powstania np. spotkania autora z pisarzem Jerzym Kosińskim (1933-1991) w Nowym Jorku w latach 1981-1988, których efektem są zdjęcia z serii „Maski” o niezwykłej sile ekspresji czy okoliczności fotografowania w 1982 roku Zbigniewa Brzezińskiego (1928-1917) – polskiego polityka, który jako doradca prezydenta USA Jimmy’ego Cartera do spraw bezpieczeństwa narodowego miał duży wpływ na amerykańską politykę zagraniczną, w tym dotyczącą stosunków z Polską, o której interesy dbał przez całe swoje zawodowe życie.
Wystawie towarzyszy polsko-angielski katalog z reprodukcjami wybranych zdjęć i wywiadem z Czesławem Czaplińskim dotyczącym jego polskich korzeni i międzynarodowej kariery, wydany przez Łódzki Dom Kultury.
Wystawa objęta została patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.
Partnerzy przedsięwzięcia: Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne.
Patronat medialny: TVP Kultura, portal rynku sztuki www.artinfo.pl, www.niezlasztuka.net, Radio Łódź.