TOMASZ SOBCZAK „DOKTOR SOBCHUCK I PAN HYDE”
- Galeria Nowa
-
-
2022-06-04 14:00 - 18:00
-
TOMASZ SOBCZAK „DOKTOR SOBCHUCK I PAN HYDE”
- Cena biletu:4 zł
- Galeria: Galeria Nowa
Łódzki Dom Kultury zaprasza na indywidualną wystawę artysty zatytułowaną „Doktor Sobchuck i Pan Hyde”, która będzie czynna do 15 czerwca 2022 roku w Galerii Nowej ŁDK.
Artysta prezentuje na niej wielkoformatowe płótna z lat 2015-2022, utrzymane w nastrojowym, surrealistycznym klimacie, inspirowane sennymi marzeniami i wizjami, pop-kulturą i historią sztuki, poparte eksperymentami z warsztatem.
Wystawie towarzyszy katalog z tekstami poetyckimi Tomasza Sobczaka, ciekawie korespondującymi z reprodukcjami jego prac.
Tomasz Sobczak to dojrzały i wszechstronny, a przy tym wciąż poszukujący nowych środków wyrazu twórca: malarz, fotograf, scenograf teatralny i filmowy, poeta. Na uwagę zasługuje także jego aktywność akademicka – od 2011 roku prowadzi zajęcia z rysunku, malarstwa i fotografii na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.
Galeria jest czynna od wtorku do soboty w godzinach 14-18, w środy jest wstęp wolny, w pozostałe dni obowiązują bilety w cenie 4 zł od osoby. Jest możliwość płatności kartą.
kurator: Monika Nowakowska
CZESŁAW CZAPLIŃSKI "AMERYKAŃSKI SEN CZESŁAWA CZAPLIŃSKIEGO"
- Galeria Imaginarium
-
-
2022-06-04 14:00 - 18:00
-
CZESŁAW CZAPLIŃSKI "AMERYKAŃSKI SEN CZESŁAWA CZAPLIŃSKIEGO"
- Cena biletu:4 zł
- Galeria: Galeria Imaginarium
- Adres: Traugutta 18
Łódź
Wystawa „Amerykański sen Czesława Czaplińskiego” obejmuje ok. 150 zdjęć, kolorowych i czarno-białych, podzielonych na sześć tematów, m.in. panoramy Nowego Jorku, zdjęcia Stanisława Lema czy Ryszarda Kapuścińskiego. Zdjęcia tego ostatniego są zaprezentowane premierowo wraz z promocją najnowszej książki Czesława Czaplińskiego „Ryszard Kapuściński. Życie w podróży, życie jako podróż. Rozmowy” wydanej w 2022 roku.
Każdemu cyklowi fotografii towarzyszy przedstawienie sylwetki bohatera zdjęć oraz opis okoliczności ich powstania np. spotkania autora z pisarzem Jerzym Kosińskim (1933-1991) w Nowym Jorku w latach 1981-1988, których efektem są zdjęcia z serii „Maski” o niezwykłej sile ekspresji czy okoliczności fotografowania w 1982 roku Zbigniewa Brzezińskiego (1928-1917) – polskiego polityka, który jako doradca prezydenta USA Jimmy’ego Cartera do spraw bezpieczeństwa narodowego miał duży wpływ na amerykańską politykę zagraniczną, w tym dotyczącą stosunków z Polską, o której interesy dbał przez całe swoje zawodowe życie.
Wystawie towarzyszy polsko-angielski katalog z reprodukcjami wybranych zdjęć i wywiadem z Czesławem Czaplińskim dotyczącym jego polskich korzeni i międzynarodowej kariery, wydany przez Łódzki Dom Kultury.
Wystawa objęta została patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.
Partnerzy przedsięwzięcia: Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne.
Patronat medialny: TVP Kultura, portal rynku sztuki www.artinfo.pl, www.niezlasztuka.net, Radio Łódź.
Krajobrazy nierzeczywiste. Fotografie Piotra Wypycha
- Galeria FF
-
-
2022-06-04 14:00 - 18:00
-
Krajobrazy nierzeczywiste. Fotografie Piotra Wypycha
- Cena biletu:4 zł
- Galeria: Galeria FF
- Adres: 90-113 Łódź, ul. Traugutta 18
Wernisaż: 3 czerwca 2022 o godz. 18.00, wstęp wolny
Galeria FF, ul. Traugutta 18, Łódź
Wystawa czynna do 2 lipca 2022
Wystawa czynna od wtorku do soboty w godz. 14.00 – 18.00
Kontakt: Monika Nowakowska (m.nowakowska@ldk.lodz.pl tel. 797326193)
To najnowszy projekt Piotra Wypycha, realizowany w latach 2019-2022. Prezentowane na wystawie 45 fotografii to pokłosie jego artystycznych wypraw po województwie łódzkim, wizyt nad rzekami Pilicą, Wartą i Widawką oraz w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. Swoistym poligonem doświadczalnym były dla artysty stawy w Moszczenicy. Istotą wykonanych zdjęć są szybko rejestrowane, nagłe zjawiska atmosferyczne, które trwają sekundy, minuty lub godziny – autor musi dokonać wyboru kadrowania we właściwym momencie, aby uchwycić np. szybko topniejący śnieg późną wiosną, opadającą mgłę czy abstrakcyjne kryształki lodu na tafli wody. Te i inne zjawiska tworzą tytułowe „krajobrazy nierzeczywiste”, o trudnym do zdefiniowania, niejednoznacznym wnętrzu. Czytelność takich ujęć dopowiedzieć ma wyobraźnia widza, przywołująca podobne obrazy z pamięci i skłaniająca do własnych refleksji nad urodą i nieoczywistością krajobrazu, rozumianego jako zbiór wnętrz będących w nieustannym ruchu.
Piotr Wypych od lat eksperymentuje z kadrem i kontrastami walorowymi w obrębie czerni i bieli, zarówno w grafice warsztatowej, jak i w fotografii, nie unikając przy tym miękkich przejść walorowych w obrębie szarości. – Rezygnacja z koloru pozwala mi zwrócić uwagę na kontur, rysunek, strukturę w obrazie fotograficznym, lepiej je wydobyć. W czerni i bieli skupiam się na świetle, które kształtuje obraz, nadając mu właściwy klimat, wydźwięk – opowiada artysta o najnowszym projekcie, prezentowanym premierowo w Galerii FF.
Wystawie towarzyszy katalog.
Piotr Wypych, urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie mieszka i tworzy. Z wykształcenia leśnik. Studiował grafikę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki (dyplom w 1995 r.) oraz fotografię pod kierunkiem prof. Zbigniewa Zegana (aneks do dyplomu w 1995 r.). Absolwent studium podyplomowego z zakresu ochrony środowiska Politechniki Łódzkiej. Doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego (2013 r.). Członek Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, członek honorowy Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, członek rzeczywisty i członek Zarządu Stowarzyszenia Historyków Fotografii. Współpracuje z Łódzkim Towarzystwem Fotograficznym. Od 1995 roku pracuje w Zespole Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy, obecnie w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Od początku lat 90. XX w. zajmuje się naukowo badaniami nad małą architekturą sakralną w Polsce środkowej.
Jego twórczość skupia się na fotografii pejzażu, fotografii abstrakcyjnej, fotografii architektury, dokumencie, fotografii portretowej oraz fotomontażu, poświęconym przemijaniu. Artysta ma w swoim dorobku znaczące projekty, w tym realizowane wspólnie z Łódzkim Domem Kultury „Pejzaż Wszystkich Świętych – rekonstrukcja najstarszej małej architektury sakralnej w województwie łódzkim”, „Ścieżki pamięci – pozostały tylko kamienie – cmentarze żydowskie województwa łódzkiego”, „Kamienie pamięci, kamienie niepamięci – cmentarze ewangelickie województwa łódzkiego”. Piotr Wypych jest autorem i współautorem 11 albumów fotograficznych, ma na swoim koncie ponad sto wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą.
Organizatorem wystawy jest Łódzki Dom Kultury.
Patroni medialni: Radio Łódź, Kalejdoskop, portal regionkultury
Partnerzy: Okręg Świętokrzyski Związku Polskich Artystów Fotografików, Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne