PASIAKI
- Cena biletu:4 zł
- Galeria: Galeria Kawiarnia
Opis
Sztuka, która nawiązuje do tradycji.
Arkadiusz Hablewski to artysta, który w swych działaniach od ponad 20 lat dotyka różnych tematów. W początkowych latach inspiracją dla artysty był człowiek, jego postać i akt kobiecy. Malarsko analizował architekturę, głównie zabytki okolic Łowicza i samego miasta, z którego pochodzi. Zajmował się interpretacją pejzażu, ale jego ujęciem w formie odrealnionej, w której kolor i jego wzajemne odziaływanie wysuwały się na pierwsze miejsce.
Aktualnie polem eksploracji artysty są malarskie kompozycje geometryzujące i na tym gruncie eksperymentuje z formą, kolorem, materią i fakturą. Bezsporna jest kwestia inspiracji – łowicka sztuka ludowa – o czym świadczy prezentowany na tej wystawie cykl abstrakcyjnych kompozycji, nawiązujących do łowickich strojów ludowych – PASIAKI.
Artysta jest laureatem licznych nagród. W 2006 roku otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskim Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej im. J. Chełmońskiego „Pejzaż Ojczysty”. Jego rysunki były publikowane w kalendarzach, książkach i przewodnikach. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Łowiczu (2002, 2012, 2022), Nieborowie (2002), Łodzi (2010) i Warszawie (2018, 2020).
Wystawę PASIAKI można oglądać w Galerii Kawiarnia (I piętro) od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 16:00, po wcześniejszym skontaktowaniu się z Działem Wystawienniczym: 797-326-206. Wystawa potrwa do 14 września 2022 r,
KOLEJOWE ŁÓDZKIE
- Cena biletu:4 zł
- Galeria: Galeria Nowa
Opis
„Kolejowe Łódzkie”
Pokonkursowa wystawa fotograficzna
Galeria Nowa, ul. Traugutta 18 (II piętro), Łódź
Wystawa czynna do 03.09. 2022
Wystawa czynna od wtorku do soboty w godz. 14.00 – 18.00, wstęp wolny
Kurator: Aleksandra Kozłowska
Kontakt: Piotr Zdrzynicki (zdrzynicki@ldk.lodz.pl tel. 797326193)
Łódzki Dom Kultury zaprasza na wystawę zdjęć, będącą pokłosiem Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego p.t. „Kolejowe Łódzkie”. Konkurs został zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego w ramach Europejskiego Roku Kolei 2021. Jego celem jest promocja kolei jako ekologicznego środka transportu, uchwycenie piękna kolei i otaczającego ją krajobrazu, przyrody oraz infrastruktury kolejowej, utrwalanie znaczenia kolei jako jednego z podstawowych środków zrównoważonego transportu, promowanie kolei jako atrakcyjnego i przyjaznego dla środowiska środka transportu, a także rozwijanie wrażliwości artystycznej uczestników. Konkurs zorganizowany został w dwóch kategoriach wiekowych: od 15 do 18 roku życia i powyżej 18 roku życia.
Na wystawie „Kolejowe Łódzkie” prezentowanych jest 40 prac uczestników konkursu. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie było przedstawienie taboru kolejowego Województwa Łódzkiego (Łódzka Kolej Aglomeracyjna sp. z o. o. i POLREGIO sp. z o.o.). Uczestnicy konkursu wykazali się kreatywnym i oryginalnym podejściem do tegoż zadania. Zobaczymy zatem zarówno estetyczne „pocztówki” – zdjęcia prezentujące nowoczesną kolej wkomponowaną w pejzaż naszego województwa, jak i zgoła impresjonistyczne, kolorowe „duchy” pędzących pociągów, przedstawionych jako smugi koloru. Użycie takich środków wyrazu pozwoliło, za pomocą nieruchomego w swej istocie, fotograficznego obrazu przedstawić dynamikę ruchu nowoczesnych składów kolejowych województwa łódzkiego.
Organizatorem jest Łódzki Dom Kultury.
Partnerem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Łódzka Kolej Aglomeracyjna sp. z o. o. i POLREGIO sp. z o.o.
Patroni medialni: Radio Łódź, portal regionkultury.pl