Wystawa Ryszarda Hungera "Stare i nowe"
- Cena biletu:4
- Galeria: Galeria Imaginarium
- Adres: Traugutta 18
Łódź
Opis
Ryszard Hunger od 1966 roku jest związany z Łódzkim Domem Kultury. To wyjątkowy malarz, grafik, pedagog i muzyk, który od wielu lat inspiruje do tworzenia sztuki. Na swojej najnowszej wystawie "Stare i nowe" zaprezentuje prace malarskie, które powstały na przestrzeni wielu lat.
Wystawa potrwa do 17 czerwca 2023 roku.
Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Grzegorz Schreiber.
Patronat medialny: Niezła Sztuka, Region Kultury, Kalejdoskop
Ryszard Hunger urodził się 19 lutego 1940 roku w Łodzi. Ukończył łódzką Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Mariana Jaeschke. Dyplom zrobił w 1965 roku, a w 1966 roku został zatrudniony w macierzystej uczelni jako asystent. Przez lata prowadził Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Jako pedagog uczelni artystycznej pozwalał swoim uczniom wyrażać siebie i rozwijać indywidualną, unikatową twórczość – wśród absolwentów jego pracowni jest wielu znaczących i rozpoznawalnych twórców.
Kariera akademicka Ryszarda Hungera obejmuje stanowiska dziekana, prorektora, a wreszcie rektora (w latach 1987–1993). W szkole, przemianowanej później na Akademię Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego, przepracował 40 lat – do 2006 roku.
Przez 12 lat związany był również z kierunkiem historia sztuki na Uniwersytecie Łódzkim i przez pięć lat wykładał na studiach doktoranckich w Akademii Muzycznej, był też kierownikiem Katedry Intermediów w Wyższej Szkole Informatycznej. Od 1994 roku jest wykładowcą Szkoły Filmowej w Łodzi – prowadzi tam zajęcia z wiedzy o sztuce.
Od 1966 roku opiekuje się artystami amatorami działającymi w Łódzkim Domu Kultury. Współpracę z ŁDK rozpoczął w 1964 roku jako konsultant plastyczny Wojewódzkiego Ośrodka Instrukcyjno-Metodycznego.
Sztuki wizualne to nie jedyna dziedzina działalności Ryszarda Hungera, był także kontrabasistą w zespole jazzowym Tiger Rag. Do dziś zajmuje się muzyką, grając na gitarze.
Miał około 35 wystaw indywidualnych, brał udział w około 400 wystawach zbiorowych. Jest laureatem Nagrody Miasta Łodzi (2002), w 2010 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony kulturze – Gloria Artis”, w 2015 roku – Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości, a w 2022 roku – Nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego.