HIPERTERMIA - ANNA MADEŃSKA / KATARZYNA SŁOMIANA / MICHAŁ WOLNIAK
- Cena biletu:2zł / środa - wstęp bezpłatny
- Galeria: Galeria Nowa
Opis
Hipertermia to stan podwyższonej temperatury ciała spowodowany czynnikami zewnętrznymi. Owe czynniki są obecne w naszej codzienności, jesteśmy na nie narażeni bezustannie. Dla osób szczególnie wrażliwych mogą stać się również źródłem inspiracji. Anna Madeńska dostrzegła je w rodzinnym domu, gdzie duszna atmosfera może przyprawić o ból głowy. Autorka skupiła się na zależności jej samej względem wzajemnych stosunków swoich rodziców. Daje wyraz wypaleniu, rozgoryczeniu i samotności przy pozornym byciu razem. Tytułowe 37,1 odnosi się zarówno do metrażu rodzinnego mieszkania jak i do temperatury ciała w stanie podgorączkowym. Dla Katarzyny Słomianej jest to codzienne borykanie się z nadmiarem produktów, mogącym wręcz przyprawiać o mdłości. W swojej pracy odnosi się do współczesnego problemu nadprodukcji, a co za tym idzie także marnotrawstwa. Autorka zadaje widzowi pytanie: Czy współczesny człowiek jest w stanie właściwie skorzystać z dostępnych możliwości? Z kolei Michał Wolniak w swoich wizualizacjach cyfrowych odnosi się do zaburzeń widzenia wywołanych stanem chorobowym. Na przykładzie wymyślonych wnętrz mieszkalnych przypomina, że choroba dotknąć może każdego niezależnie od pochodzenia i statusu społecznego. Pomieszczenia stają się swoistym odbiciem psychiki i osobowości ludzi dotkniętych tytułowym syndromem obcej ręki lub chociażby depresją, nerwicą natręctw czy mnogością osobowości.
Bóle głowy, mdłości, zaburzenia widzenia – są to typowe objawy hipertermii. Wszystkie skutkują osłabieniem oraz poczuciem niepokoju, jak stan podgorączkowy sygnalizują nadchodzącą chorobę. Można jej zaradzić, ale potrzebna jest szybka reakcja. Już sama świadomość stanu rzeczy taką reakcję umożliwia. Skutki przegrzania mogą być bowiem bardzo poważne dla zdrowia, a nawet życia.
Prezentowane prace zostały nagrodzone przez Galerię ŁDK w konkursie Hommage à l'Avant-Garde zorganizowanym w 2017 roku przez łódzką ASP w ramach obchodów Roku Awangardy.
Artur Chrzanowski
Pracownia Fotografii i Działań Multimedialnych
dr Artur Chrzanowski, mgr Agnieszka Chojnacka
Katedra Fotografii i Multimediów | Wydział Sztuk Wizualnych
Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
Działalność dydaktyczno-organizacyjna Pracowni oparta jest na stymulowaniu studentów do twórczych działań wykorzystujących fotografię oraz media pokrewne z uwzględnieniem związków sztuk wizualnych z muzyką, literaturą czy nauką. Głównym celem jest wspomaganie studentów w rozwoju własnego, indywidualnego języka wypowiedzi plastycznej oraz poszukiwaniu własnej tożsamości artystycznej. Właściwy wybór kontekstu realizacji pracy oraz medium i środków wypowiedzi służyć mają stworzeniu konkretnego, świadomie założonego komunikatu wyrażającego zaplanowane treści. Istotnym czynnikiem jest podejmowanie aktualnych tematów ważnych społecznie. Metody nauczania oparte są na indywidualnych badaniach i poszukiwaniach twórczych.
----------------------------
Anna Madeńska | absolwentka Wydziału Sztuk Wizualnych ASP w Łodzi, studia 1 stopnia na specjalności Projekty wizualne oraz studia 2 stopnia na specjalności Intermedia. Obecnie mieszka i pracuje we Włoszech.
Katarzyna Słomiana | studentka III roku specjalności Fotografia na Wydziale Sztuk Wizualnych ASP w Łodzi. Interesuje się fotografią, animacją, sztuką wideo oraz ilustracją. Aktualnie pracuje nad dyplomem licencjackim.
Michał Wolniak | absolwent Wydziału Sztuk Wizualnych ASP w Łodzi, studia 2 stopnia na specjalności Intermedia. Mieszka i pracuje w Łodzi.