Agnieszka Cytacka "Łodzianki. Atlas piękna"
- Galeria Kawiarnia
-
-
2020-02-21 10:00 - 20:00
-
Agnieszka Cytacka "Łodzianki. Atlas piękna"
- Galeria: Galeria Kawiarnia
wystawa czynna od 20 lutego 2020
FINISAŻ: 8 marca 2020 (Dzień Kobiet) godz. 17.00
ŁODZIANKI. ATLAS PIĘKNA to 101 fotograficznych portretów kobiet związanych swoją aktywnością z Łodzią – artystek, działaczek, aktywistek, pisarek, influencerek, start-uperek, animatorek kultury i życia społecznego, a także innych kobiet, które swoją pracą tworzą to miasto. To projekt o „siłaczkach” niosących na barkach to, co tworzy charakter postindustrialnej Łodzi. To projekt o pięknych kobietach, które stawiają czoła rzeczywistości, ubarwiając Łódź swoimi pomysłami, zaangażowaniem, sercem, uśmiechem, działaniem wychodzącym poza normy pracy i wielką pasją do tego miejsca.
ŁODZIANKI. ATLAS PIĘKNA to rzecz o kobietach i Łodzi. Każda z fotografowanych osób wybiera swoje miejsce, które stanowi tło podkreślające jej charakter, osobowość i działalność. To projekt zakładający stworzenie osobliwego Atlasu, w którym Piękno przejawia się na wielu płaszczyznach: jako estetyczny aspekt kobiecości, jako energia wynikająca z pracy twórczej i społecznej oraz jako miejski krajobraz będący inspiracją do życia i działania. Dzięki wykonaniu aż stu sesji fotograficznych w „małych ojczyznach” bohaterek portretów zostanie przedstawione szerokie spektrum łódzkich plenerów. Poza symbolami Łodzi docieramy do mniej oczywistych miejsc.
ŁODZIANKI. ATLAS PIĘKNA to opowieść. Nie tylko fotograficzna, bo za każdym z wybranych przez bohaterki miejsc kryje się jakaś myśl, historia, anegdota, wspomnienie. To wysłuchanie współczesnych opowieści. Wsłuchanie się w głosy miasta i jego mieszkanek.
ŁODZIANKI. ATLAS PIĘKNA to także chęć magicznego zaklinania rzeczywistości. W minionym 2018 roku świętowaliśmy sto lat praw wyborczych Polek. To ważne, by rocznice nie kończyły się wraz z upływem jednego roku, ale stanowiły koło napędowe wzmacniania ważnych idei. A taką niewątpliwie jest podkreślanie znaczenia kobiet w budowaniu społeczeństwa. Nasze antenatki musiały pokonać wiele trudności, by wyjść ze sfery domowej i zaistnieć w sferze zarezerwowanej niegdyś głównie dla mężczyzn. Dlatego każde zaznaczenie obecności kobiet w przestrzeni publicznej stanowi fundamentalny obowiązek obywatelski. 101 portretów to symboliczne działanie na rzecz praw kobiet w Mieście Kobiet.
ŁODZIANKI. ATLAS PIĘKNA jest wynikiem wieloletniej obserwacji działalności kobiet w szeroko rozumianej sferze kulturalno-społecznej Łodzi, nieoczywistej fascynacji naszym miastem oraz fotograficzno-podróżniczej pasji od wielu lat przynoszącej kadry z ludźmi w kajobrazie. Tytuł projektu nawiązuje do publikacji “The Atlas of Beauty” rumuńskiej fotografki Mihaeli Noroc, która przejechała cały Glob w poszukiwaniu kobiecego piękna. Mając podobne doświadczenie, autorka ŁODZIANEK postanowiła zacząć od miejsca dla siebie najważniejszego, w którym się urodziła, które ją ukształtowało i które stanowi punkt centralny jej mapy świata – Łodzi.
Projekt realizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydent Miasta Łodzi w roku 2019.
Agnieszka Cytacka o sobie:
„Nieustająco najbardziej pasjonuje mnie literatura, fotografia i podróże. Przez lata zajmowałam się teatrem i słowem, bo w nich widziałam mądrość i możliwość życia wieloma życiami. Potem coraz aktywniej zaczęłam poznawać świat na własną rękę, dokumentując fotograficznie zastany krajobraz i pisząc o tym na blogu takenfromtravel.com. Świat okazał się absorbujący, wielki, smakowity i zachwycający w swej różnorodności. W krajobrazie dostrzegłam człowieka. Podchodziłam do niego coraz bliżej, by wreszcie spojrzeć mu w samą źrenicę. Tak zrodził się portret i mój Atlas Piękna”.
Dominik Lejman / Wojciech Leder / 2020.20.2
- Galeria Imaginarium
-
-
2020-02-21 14:00 - 18:00
-
Dominik Lejman / Wojciech Leder / 2020.20.2
- Galeria: Galeria Imaginarium
- Adres: Traugutta 18
Łódź
PONOWNE OTWARCIE WYSTAWY!
Zapraszamy wszystkich, którzy jeszcze nie widzieli wystawy od wtorku do soboty w godz. 14-18!
Bardzo prosimy o zapoznanie się z Regulaminem zwiedzania wystaw w Łódzkim Domu KUltury przed wejściem do galerii.
Podstawowym łącznikiem spotkania malarstwa Wojciecha Ledera i Dominika Lejmana jest pojęcie sceny i jej tymczasowej obietnicy.
W obu przypadkach szkliste światło obrazu buduje punktum – moment zatrzymania, w którym czas widza spotyka się z czasem tożsamym z przedstawieniem, u Ledera pozostającym nigdy niespełnionym momentem oczekiwania, u Lejmana kilkusekundowym przerwaniem znieruchomienia obrazu, poprzez wświetlonego w obraz „aktora”.
Dialog obu narracji wzajemnie wspomaga efekt, u Ledera nasilając oczekiwanie, u Lejmana przenosząc znaczenie z powtarzanego w projekcyjnej pętli wydarzenia na jego sceniczne otoczenie.
W ob/scenicznym świecie znaczenie sceny - jako konstrukcji ustalającej etyczną relację z widzem - zanika, malarstwo może być jego przypomnieniem.
Wojciech Leder urodził się w 1960roku w Łodzi. Studia w PWSSP ukończył w 1985 roku. Dyplom z malarstwa u Profesora Fijałkowskiego w 1985 roku. Studiował także filozofię na Uniwersytecie Łódzkim. W 1997 otrzymał Grande Prix Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Miał indywidualne wystawy w Muzeum Sztuki w Łodzi w 2001 roku, w Atlasie Sztuki w łodzi 2004 roku, w Galerii Bonna Tirer w Nowym Jorku na Chelsea Arts District w 2015 roku . Brał udział w Łódż Biennale w 2004 roku i Fokus Lodz Biennale w 2010 roku, w Medition Biennale w 2016 i 2018 roku. Był kuratorem Dekonstrukcji Utopii w Galerii Miejskiej w łodzi w ramach Festiwalu Czterech Kultur w 2012 roku, był kuratorem wystawy Biografie Rzeczy w Muzeum Żydów Polskich Polin w 2013 roku. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i zagranicą. Obecnie prowadzi pracownię Malarstwa na ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Profesor Zwyczajny.
Dominik Lejman. Artysta urodzony w 1969 r. w Gdańsku. W latach 1989-1993 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki oraz w Royal College of Art w Londynie w latach 1993-95. W 1996 roku obronił pracę dyplomową na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od roku 2005 prowadzi pracownię malarstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem, które łączy z projekcjami wideo, realizuje wideofreski, prace w formie wielkoformatowych fototapet i projekty w przestrzeni publicznej. Laureat wielu polskich i zagranicznych nagród, m.in. Paszportu "Polityki" w 2001 roku oraz stypendysta m.in. RCA, Fundacji Kościuszkowskiej, Trust for Mutual Understanding, Location 1 w Nowym Jorku, Ministerstwa Kultury RP. Prace artysty prezentowane były na licznych wystawach w Polsce i za granicą (m.in. w Nowym Jorku, Brukseli, Düsseldorfie). Mieszka i pracuje w Berlinie i Poznaniu.