GALERIA ZEWNĘTRZNA - "Wyświetlanie" / Filip Gabriel Pudło "Nowe heurystyki"
- Galeria Imaginarium
-
-
2020-06-14 00:00 - 00:00
-
Od soboty 13 czerwca kolejna odsłona w ZEWNĘTRZNEJ GALERII Łódzkiego Domu Kultury!
Zapraszamy do galerii, która mieści się w witrynach okiennych Galerii Imaginarium. To tutaj, na wielkoformatowych telewizorach, pokazujemy Wam najlepsze wystawy, które Galeria FF i Galeria Imaginarium prezentowały w latach ubiegłych.
Wszystkich tych, którzy chcieliby zobaczyć projekty, których nie widzieli na wystawie w przestrzeniach galerii lub chcieliby je sobie przypomnieć – serdecznie zapraszamy!
W każdym następnym tygodniu od godziny 18.00 nowa odsłona, nowi artyści i nowe wystawy.
Rozpoczeliśmy prezentacją zbiorowego projektu „Opowieści z pogranicza” (autorzy: Wojciech Beszterda, Sławoj Dubiel, Bogdan Konopka, Tomasz Michałowski, Marcin Sudziński, Sławomir Tobis) i „Struktury wyobraźni” Janusza Bąkowskiego.
W następnym tydodniu można było zobaczyć dwie wystawy, które były prezentowane w Galerii FF na łódzkim Fotofestiwalu 2014: "Anima. Obrazy z Afryki" Magdy Hueckel i "Nieśpiesznie / Slowly" Anity Andrzejewskiej!
Od 6 czerwca obejrzeliśmy wystawy prezentowane w Galerii FF: „W bieli, niebieski, czerwony” Joanny Chudy oraz "Freckle/s" Jacka Kołodziejskiego!
A od 13 czerwca zapraszamy do obejrzenia dwóch znakomitych projektów: „Wyświetlanie” z pokazem prac wybitnych artystów: Izabelli Gustowskiej, Piotra Kurki, Dominika Lejmana, Józefa Robakowskiego, Dominiki Sadowskiej, Piotra Kotlickiego oraz Konrada Kuzyszyna i „Nowe heurystyki” Filipa Gabriela Pudło
Zapraszamy przed Łódzki Dom Kultury, gdzie od strony północnej w oknach Galerii Imaginarium, siedząc wygodnie na ławkach Pasażu Kultury Województwa Łódzkiego (oczywiście zachowując stosowny dystans), przez 24 godziny na dobę będzie można oglądać najciekawsze wystawy, które były prezentowane w ostatnich 10 latach w galeriach ŁDK.
Start: 6.06.2020 godz. 18.00
czynna non stop – 7 dni w tygodniu przez 24 godziny
_____________________
WYŚWIETLANIE…
…oznacza czynności związane z wykorzystywaniem źródła światła, jako nośnika,
w tym wypadku – obrazu rejestrowanego lub wygenerowanego cyfrowo. W języku potocznym może oznaczać przybliżanie zagadnienia lub jakiegoś sensu.
Wbrew powszechnie obowiązującym zwyczajom problematyzowania tytułów wystaw, postanowiłem zaproponować projekt kuratorski oparty jedynie/aż na doborze wyrazistych osobowości zaproszonych artystów. Każdy z nich ma w swoim dorobku prace wykorzystujące techniki projekcyjne lub ujawniające obraz za pośrednictwem światła. Wybrane realizacje łączyć będzie jednak nie tylko technika prezentacji, ale powołanie sensów, które niosą te obrazy. Rejestracja to zapośredniczenie, „obraz techniczny”, czy też komunikat. Jednak najistotniejszy jest ich status ontologiczny – siła oddziaływania, to co ustanawiają, na co wskazują, jak się ujawniają.
Artyści zaproszeni do udziału w wystawie reprezentują różne pokolenia i dwa ważne ośrodki: Poznań i Łódź. Nie ma dla mnie znaczenia, czy prace wchodzić będą w interakcje, dialogi oraz jakiego kształtu nabierze trudna skądinąd przestrzeń galerii. Najistotniejsze jest wydanie na żer naszych oczu, ciał i zmysłów tych kilku prac, które mają skłonić do refleksji, spowodować doznania, a to kuratorowi wystarczy. Liczę, że odbiorcy także.
Udział biorą:
Izabella Gustowska, Piotr Kurka, Dominik Lejman, Józef Robakowski, Dominika Sadowska, Piotr Kotlicki, Konrad Kuzyszyn.
kurator: Konrad Kuzyszyn
___
Filip Gabriel Pudło "Nowe heurystyki"
Idea „nowych heurystyk” jest próbą powiązania ze sobą trzech dyscyplin: ekonomii, technologii oraz sztuk wizualnych. Pytania stawiane w prezentowanych realizacjach, z jednej strony są efektem obserwacji zjawisk gospodarczo-politycznych oraz kryzysu zapoczątkowanego w 2007 roku; z drugiej strony, są wynikiem zainteresowania technologią, jej rozwojem i rolą we współczesnym świecie. Sztuka na tych polach podejmuje dialog oraz staje się eksperymentem w zakresie form prezentacji idei dotyczących ekonomii i technologii. Na wystawie przedstawiono generatywne instalacje, które w czasie rzeczywistym pozyskują z zasobów sieciowych (www.reuters.com) bieżące informacje, przetwarzają je, a następnie prezentują w autonomicznej formie. Próba wizualizacji rynków finansowych i szumu informacyjnego umieszcza widza w immersyjnej przestrzeni światowej ekonomii. Zestawienie treści ekonomicznych z metodami nieukierunkowanych działań artystycznych ma być impulsem do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: co sztuka może wnieść do nauki i jaki może być jej udział w poszerzaniu naszej wiedzy o świecie?
Filip Gabriel Pudło. Absolwent Politechniki Warszawskiej i Szkoły Filmowej w Łodzi. Realizuje prace wideo oraz programuje instalacje. Prowadzi zajęcia z projektowania gier komputerowych. Mieszka i pracuje w Warszawie.
kuratorka: Magdalena Świątczak