Niezwykłości natury województwa łódzkiego. W obiektywach fotografów Okręgu Łódzkiego Polskiego Związku Fotografów Przyrody
- Galeria Zewnętrzna
-
-
2021-11-05 00:00 - 00:00
-
Niezwykłości natury województwa łódzkiego. W obiektywach fotografów Okręgu Łódzkiego Polskiego Związku Fotografów Przyrody
- Galeria: Galeria Zewnętrzna
- Adres: Łódzki Dom Kultury
Pasaż Kultury Województwa Łódzkiego
ul. Traugutta 18, Łódź
Galeria Zewnętrzna
Pasaż Kultury Województwa Łódzkiego
Łódzki Dom Kultury
ul. Traugutta 18, Łódź
Niezwykłości natury województwa łódzkiego.
W obiektywach fotografów Okręgu Łódzkiego
Polskiego Związku Fotografów Przyrody
Wernisaż: 17.09.2021 godz. 18.00
(galeria zewnętrzna mieszcząca się wzdłuż ul. Traugutta)
Wystawę można oglądać do 9.11.2021 (24 h na dobę 7 dni w tygodniu!)
Autorzy fotografii:
Anna Świderska, Barbara Pluta, Katarzyna Świętochowska, Krzysztof Korc, Krzysztof Kuhn, Marian Jarosiński, Małgorzata Szafrańska-Kuhn, Michał Ludwiczak, Piotr Szewczyk, Ryszard Sąsiadek, Sebastian Sołtyszewski
Najpiękniejsze naturalne miejsca, często niedostępne, zwierzęta, bardzo rzadkie lub te spotykane na co dzień uchwycone w obiektywach członków Okręgu Łódzkiego Polskiego Związku Fotografów Przyrody nieodmiennie powodują nasz zachwyt. Tym razem możemy obejrzeć kilkanaście wyselekcjonowanych fotografii ukazujących niezwykle ciekawą faunę i florę województwa łódzkiego – Las Wiączyński, Dolinę Słudwi, Bolimowski Park Krajobrazowy, Dolinę Bzury, Dolinę Rawki, Zalew Jeziorsko…
Związek Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP) to największa i najstarsza, bo licząca sobie już 26 lat organizacja skupiająca miłośników fotografii przyrodniczej w Polsce.
Pod skrzydłami Okręgu Łódzkiego zebraliśmy grupę 50 osób różnych profesji i w różnym wieku, ale mających jedną, wspólną pasję – podglądanie i fotografowanie przyrody. W naturze każdy z nich znajduje swoją ulubioną część, którą pokazuje na swoich fotografiach. Jedni lubują się w krajobrazach skąpanych w mgłach, inni dokumentują fascynujące życie dużych i małych zwierząt, jeszcze inni znajdują piękno w mikroświecie albo fakturach i formach. Pokazujemy najczęściej piękno natury, ale staramy się również uwrażliwiać wszystkich na problemy związane z jej ochroną.
Fotografując dziką przyrodę powinniśmy pamiętać, że życie, rozwój i funkcjonowanie, czyli najszerzej pojęte dobro uwiecznianego obiektu i jego środowiska, są znacznie ważniejsze od wykonania zdjęcia. Stosowanie tej podstawowej zasady obliguje fotografów przyrody, w tym każdego członka ZPFP, do zdobywania i ciągłego poszerzania wiedzy przyrodniczej i ekologicznej oraz przestrzegania Kodeksu Etycznego ZPFP.
Pracownia 413. Wystawa malarstwa z pracowni Jacka Świgulskiego
- Galeria Kawiarnia
-
-
2021-11-05 12:00 - 16:00
-
Pracownia 413. Wystawa malarstwa z pracowni Jacka Świgulskiego
- Galeria: Galeria Kawiarnia
wernisaż: 28 października 2021, godz.18.00
wystawę można oglądać do 19 listopada 2021 roku po uprzednim umówieniu telefonicznym: + 48 797 326 206
Autorzy: Agnieszka Czechowska, Aleksandra Subdys, Aleksandra Wawrzynkiewicz, Anna Cłapińska, Anna Majda, Anna Stosio, Beata Adamczyk, Bożena Szafrańska, Elżbieta Olesińska, Elżbieta Partyka, Ewa Czkwianianc, Ewa Rawska, Grażyna Malinowska, Grażyna Wyszomierska, Iwona Waszkiewicz, Izabela Matuszewska, Jadwiga Kapryńska, Jimena Zarauz-Pilacik, Joanna Kruczkowska, Jolanta Pyka, Julia Ciołkowska, Kamil Danielewicz, Katarzyna Zalepa, Krzysztof Badowiec, Magdalena Fabisiak, Magdalena Urbaniak, Maja Kornelia Maciaszczyk, Małgorzata Kaczmarek, Maria Kopeć, Maria Sapała, Marlena Woźniak, Marta Kosior, Marta Pełszyk, Marta Szymczak, Martyna Maciejczyk, Marzenna Plich, Melisa Candan, Nikola Włodarczyk, Renata Lisowska, Teresa Małowiejska, Ula Jędrzejczak, Zofia Doniec, Zofia Jabłońska, Zofia Stępień
Pracownia 413, prowadzona przez Jacka Świgulskiego, absolwenta łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, rozpoczęła swoją działalność w Łódzkim Domu Kultury w 2006 roku. Składają się na nią cotygodniowe warsztaty rysunku i malarstwa, coroczne wyjazdy plenerowe, wiosenne oraz letnie (których zwieńczeniem jest każdorazowo wystawa poplenerowa), spotkania uczestników warsztatów w galeriach malarskich i omawianie wystawianych tam prac, a także spotkania z uznanymi już twórcami, prezentującymi w nich swoje obrazy. Ta wielowątkowa działalność Pracowni 413 jest tym cenniejsza, że w otaczającym nas świecie coraz trudniej o skupienie, zamyślenie i głębszą refleksję, a cóż bardziej może ku niej skłaniać, aniżeli uprawianie jakiejkolwiek formy sztuki.
Uczestnicy pracowni różnią się między sobą pod wieloma względami; wiekiem, wykształceniem, pochodzeniem, życiowymi doświadczeniami i poglądami, co z pewnością wpływa na różnorodność artystycznych działań. Działań, które nie zaistniałyby jednak, gdyby nie to, co ich łączy; chcą rysować i malować, chcą tworzyć. Poszukują piękna i pragną się nim dzielić z innymi. Pragną się wypowiedzieć i oczekują, że ich wrażliwość zostanie zauważona.
Pod okiem Jacka Świgulskiego, w pracowni powstają liczne prace, zarówno twórców dojrzałych, mających na swoim koncie wystawy indywidualne, jak i prace twórców początkujących, czy tych marzących o kontynuacji nauki w uczelniach artystycznych. Podsumowaniem ich całorocznej pracy warsztatowej jest właśnie ta wystawa, już jedenasta. Obrazy zaprezentowane na niej są pełne koloru i ekspresji. Różnią się tematyką i technikami malarskimi, ale wszystkie są dowodem wnikliwej obserwacji świata i jego osobistego odbioru.
C.K. Norwid powiedział, że z tego świata pozostaną dwie rzeczy: sztuka i dobroć. Patrząc na tę różnorodność prac, powstałych w końcu w czasie trudnym i nieprzewidywalnym, pozostaje wierzyć, że tak się stanie.
Marzenna Plich
Marcin Jaworski - "Oko w oko z Czarnobylem"
- Galeria Nowa
-
-
2021-11-05 14:00 - 18:00
-
Marcin Jaworski - "Oko w oko z Czarnobylem"
- Galeria: Galeria Nowa
WERNISAŻ: 29.10.2021 GODZ. 18.00
Łódzki Dom Kultury, Galeria Nowa
ul. Traugutta 18, Łódź
wystawa czynna: 29.10 – 20.11.2021
„Oko w oko z Czarnobylem” to wystawa autorska zdjęć lipnowskiego fotoreportera Marcina Jaworskiego. Autor w lutym 2019 roku odbył podróż do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, a jej efektem jest wystawa oraz publikacja o tym samym tytule.
Projekt opowiada o mieście widmie, czyli Prypeci, która po katastrofie została wysiedlona, podobnie, jak ponad 90 innych miejscowości. Na zdjęciach możemy zobaczyć domy, mieszkania oraz budynki i miejsca użytku publicznego, które od ponad 35 lat stoją puste. Ich właściciele zostawili w nich często cały swój dorobek i uciekli przed promieniowaniem. Fotografie przedstawiają także radziecki radar pozahoryzontalny (tzw. Duga) czy sarkofag, który przysłania zniszczony reaktor.
Marcin Jaworski – lipnowski dziennikarz i fotoreporter, pracujący w zawodzie od 2009 roku. Wydawca i redaktor naczelny portalu informacyjnego Terazlipno.pl. Przez osiem lat pracował w „Gazecie Pomorskiej”, a od pierwszego numeru, przez niemal pięć lat także w „Tygodniku Lipnowskim”. Autor zdjęcia roku w kategorii „Wydarzenia” w konkursie Kujawsko-Pomorskie Press Foto 2019 oraz zdjęć roku w kategoriach „Wydarzenia” i „Życie codzienne”" w Kujawsko-Pomorskie Press Foto 2020. Ma na swoim koncie cztery autorskie wystawy fotografii: „Przede wszystkim muzyka” (2015), „Kraków pełen radości - Światowe Dni Młodzieży w obiektywie” (2016), „Sto twarzy” (2018) oraz „Oko w oko z Czarnobylem” (2019). Jego zdjęcia publikowane były w wielu książkach i albumach, sam w roku 2019 wydał publikację pt. „Oko w oko
z Czarnobylem”.
Marzenie, które udało się zrealizować Marcinowi Jaworskiemu to wyjazd na Ukrainę, a dokładnie do strefy czarnobylskiej, gdzie w 1986 roku doszło do wybuchu jednego z reaktorów elektrowni atomowej. Można wyobrazić sobie młode, prężnie rozwijające się miasto oraz jego okolice, które z dnia na dzień staje się puste za sprawą jednej awarii. Mówiąc o tym mam ciarki, więc pomyśl co czułem chodząc po ulicach i zwiedzając budynki Prypeci mówi Marcin Jaworski.
Jedni wybuch z Czarnobyla pamiętają, inni uczą się o nim na historii. Pokolenie dzieci urodzonych w latach 80. masowo odwiedzało w tamtym czasie przychodnie, by po katastrofie pić płyn Lugola. Marcin Jaworski tych wydarzeń nie pamięta, urodził się troszkę później. Nic więc dziwnego, że wyjazd do Czarnobyla był dla Niego niesamowitym przeżyciem.